Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Fikcyjne faktury na 63 mln zł i 9 zatrzymanych przez gdańskie CBA

Przez niespełna 1,5 roku wyprodukować mieli nierzetelne faktury VAT na tłuszcze i produkty sojowe za ponad 63 miliony złotych, na których Skarb Państwa stracić miał powyżej 11 mln zł. Funkcjonariusze gdańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 9 osób podejrzanych o tworzenie karuzeli podatkowej ze znikającymi płatnikami.
CBA - Centralne Biuro Antykorupcyjne
Centralne Biuro Antykorupcyjne

Autor: CBA

Ustalone podmioty gospodarcze funkcjonujące w ramach grupy przestępczej wystawiały puste faktury VAT, które następnie stanowiły podstawę do rozliczeń w urzędach skarbowych i usiłowania uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie ponad 11 mln złotych” – poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne, którego funkcjonariusze uczestniczyli w ostatnich dniach w akcji wymierzonej w domniemanych oszustów podatkowych, którzy zajmowali się generowaniem dokumentów potwierdzających fikcyjny handel olejem spożywczym i technicznym oraz śrutą sojową.

Grupa działać miała od stycznia 2019 roku do dnia 30 kwietnia 2020 r. na Pomorzu, Mazowszu, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Jak się dowiadujemy, w ramach prowadzonego postępowania ujawniono, że ustalone podmioty gospodarcze wystawiły nierzetelne faktury VAT o łącznej wartości przekraczającej 63 mln złotych, a dokumenty te były wykorzystane w ramach łańcucha tzw. karuzeli podatkowej.

- Częścią łańcucha transakcji karuzelowych były tzw. słupy, zwane też „znikającymi podatnikami”, czyli podmioty, które po dokonaniu szeregu transakcji uległy likwidacji – tłumaczą w agenci CBA, którzy ustalili również, że jedna z firm działających w ramach grupy przestępczej uzyskała dotację na 3,5 mln złotych z Polskiego Funduszu Rozwoju. Ta dotacja miała zostać udzielona na podstawie niezgodnych z prawdą danych, zaś środki z niej zostać rozdysponowane w sposób niezgodny z przeznaczeniem.

Efektem ustaleń, dokonanych pod nadzorem szczecińskiej prokuratury były zatrzymania 8 osób i przeszukania 11 nieruchomości dokonane przez gdańską delegaturę CBA, a kilka dni później ostatniej – dziewiątej dziewiątej podejrzanej osoby.

- Wobec pięciu podejrzanych prokurator zastosował nieizolacyjne środki zapobiegawcze, natomiast wobec czworga pozostałych podejrzanych - skierował do Sądu Rejonowego Szczecin - Prawobrzeże i Zachód wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Sąd nie uwzględnił wniosków prokuratora. Postanowienia sądu oceniono jako niesłuszne i zostały zaskarżone – słyszymy.

Zobacz: Śmierć kobiety w Czarnej Wodzie! Jedna osoba zatrzymana


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama