Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pierwszy patrol lodołamaczy w sezonie zimowym na Wiśle

Dzisiaj rano [29.12.2021] jednostki: lodołamacz czołowy Puma i lodołamacz liniowy Manat opuściły przystań w gdańskim Węźle Wodnym Przegalina. Dotarły do ujścia Wisły, nawróciły w górę rzeki do Tczewa. Potem powróciły do Przegaliny. Tak rozpoczęło się patrolowanie Dolnej Wisły przez zespół lodołamaczy.
Zdjęcia Bogdana Wachowska

- Dzisiejszy rejs był rodzajem rekonesansu przed ewentualną akcją lodową. Miał na celu sprawdzenie toru wodnego Dolnej Wisły – mówi Andrzej Winiarski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. - Sytuacja na Dolnej Wiśle jest bardzo ważna ze względu na krę, która spływa tą drogą ze zbiornika we Włocławku. Dzisiaj, niejako przy okazji, pokruszony został, przez lodołamacz czołowy Puma, lód blokujący śluzy w Przegalinie i Gdańskiej Głowie.

Tor wodny Wisły często ulega zmianie, dlatego powinien zostać sprawdzony na wypadek ewentualnej akcji lodołamania

- Oprócz oceny stanu toru wodnego przewidziane są próby manewrowe jednostek i testy systemów nawigacyjnych oraz łączności – dodaje Andrzej Winiarski. - Sytuacja na Dolnej Wiśle jest szczególnie istotna z uwagi na konieczność sprawnego i skutecznego odprowadzania kry ze Zbiornika Wodnego Włocławek.  

Zimowa osłona przeciwpowodziowa na Dolnej Wiśle rozpoczęła się 16 grudnia 2021 r. Bierze w niej udział siedem lodołamaczy, w tym cztery nowe, zbudowane w latach 2020-2021,: czołowy Puma i liniowe Narwal, Nerpa i Manat.

Obecnie RZGW  w Gdańsku dysponuje dziewięcioma lodołamaczami, czterema nowymi i pięcioma lodołamaczami starszej (trzeciej) generacji: czołowym - Tygrysem (rok budowy 1984) oraz liniowymi: Rekinem (1991 r.), Orką (1991r.), Foką (1988r.) i Żbikiem (1989r). Są to statki już wyeksploatowane wieloletnią służbą, ale utrzymywane w dobrym stanie technicznym dzięki staraniom załogi. W akcji zimowego utrzymania wezmą udział trzy z nich, a dwa, Tygrys i Żbik, pozostaną w rezerwie.

Obecna sytuacja hydrologiczna na Dolnej Wiśle nie stwarza podstaw do pogotowia lodowego ani akcji lodołamania. Informacje dot. sytuacji lodowej na Wiśle podawane są na bieżąco na stronie internetowej Wód Polskich.

Dodajmy, lodołamacze ruszą do pracy w sytuacji gdy rozpocznie się spływ kry w dół Wisły i pojawi się ryzyko powstawania zatorów lodowych. W momencie gdy pojawi się lód i powstaje ryzyko wystąpienia zatorów ogłaszane jest pogotowie lodowe. Wtedy lodołamacze zostaną rozlokowane na stanowiska wyjściowe w Sobieszewie i Przegalinie. Stąd wyruszą na Wisłę gdy rozpocznie się akcja lodowa. Decyzję o rozpoczęciu akcji lodowej podejmuje dyrektor RZGW.

Zanim to nastąpi jednostki RZGW w Gdańsku pozostają w gotowości do akcji lodowej cumując w porcie przy Węźle Wodnym Przegalina.  

Stan zalodzenia rzeki jest stale monitorowany w Centrum Operacyjnym Ochrony Przeciwpowodziowej przez pracowników Wód Polskich, zarówno przez zdalny system monitoringu jak i bezpośrednio w korycie rzeki.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama