Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Forum Rynku Nieruchomości. O kondycji branży deweloperskiej

W Sopocie spotkają się eksperci - badacze rynku mieszkaniowego i komercyjnego, finansiści, samorządowcy i deweloperzy z całej Polski
Forum Rynku Nieruchomości. O kondycji branży deweloperskiej

Autor: materiał prasowy

1 lipca 2023 roku wystartuje kolejny rządowy program wsparcia mieszkalnictwa „Bezpieczny Kredyt 2%”: przed kilkoma dniami prezydent Andrzej Duda podpisał sejmową ustawę w tej sprawie. Jednocześnie zachodzą coraz większe zmiany na rynku nieruchomości biurowych. Oba sektory łączy to samo zjawisko: dramatyczny spadek podaży w ostatnich kilkunastu miesiącach. O tym, jakie są tego przyczyny mówi się od dawna, teraz jednak ważniejsza jest odpowiedź na pytanie, jak branża poradzi sobie z jego skutkami. A tą będą próbowali znaleźć uczestnicy Forum Rynku Nieruchomości, które odbędzie się w Sopocie 19 i 20 czerwca.

To kolejne spotkanie branżowe. Od trzynastu lat na powitanie lata wszyscy najważniejsi ludzie tworzący polski rynek nieruchomości: deweloperzy, inwestorzy, finansiści, architekci, prawnicy, doradcy, generalni wykonawcy, przedstawiciele samorządów – przyjeżdżają do Sopotu, by uczestniczyć w Forum Rynku Nieruchomości, organizowanym przez firmę Nowy Adres (Grupa MTP). W tym gronie omawiane są najgorętsze problemy, którymi aktualnie żyje branża, oraz wytyczane najciekawsze trendy i kierunki rozwoju, którym warto się bliżej przyjrzeć, bo za kilka miesięcy zdominują strategiczne plany rozwoju spółek deweloperskich i pierwsze strony branżowych portali. Wyjściem do dyskusji merytorycznych są dane z najnowszych rynkowych analiz, które badacze rynku mieszkaniowego i komercyjnego przygotowują specjalnie na to spotkanie. W tym roku wykład inauguracyjny wygłosi członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Przemysław Litwiniuk.

Rynek deweloperski nie działa w próżni, ale w znaczący sposób oddziałuje na urbanistykę i życie miast. Niezwykle ciekawie zapowiada się więc m.in. debata pod wiele mówiącym tytułem „Deweloperzy: namolni petenci czy faktyczni kreatorzy miast?”, w której wezmą udział: prof. Agata Twardoch z Politechniki Śląskiej, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak i wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik oraz prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich Grzegorz Kiełpsz. Nad możliwymi scenariuszami rozwoju sytuacji w naszej rodzimej mieszkaniówce będą się zastanawiać najbardziej uznani branżowi analitycy: dr Adam Czerniak (SGH), Kazimierz Kirejczyk (JLL), Katarzyna Kuniewicz (Otodom Analytics), dr Jacek Furga (Centrum AMRON i Związek Banków Polskich), prof. Jacek Łaszek (NBP) i Marek Wielgo (RynekPierwotny.pl). Ostatnio rządowe plany opodatkowania pakietowych zakupów mieszkań podniosą na pewno temperaturę obrad panelu dyskusyjnego poświęconego rynkowi najmu mieszkaniowego oraz instytucjonalnego (PRS).

Jesteśmy na półmetku 2023 roku, w który mieszkaniówka wchodziła w w minorowych nastrojach. Według agencji doradczej JLL, w 2022 r. sprzedaż lokali spadła aż o 50 proc., co cofało nasz rynek do poziomów notowanych ostatnio w 2013 r. Przyczyną takiego stanu rzeczy m.in. podwyżki stóp procentowych, wysokie ceny mieszkań (mimo spadku popytu utrzymywały tendencję wzrostową przez drożejące materiały budowlane, generalne wykonawstwo i surowce energetyczne) W tej sytuacji duża część deweloperów zdecydowała się na zamrożenie nowych inwestycji i grę na przeczekanie. Wszystko wskazuje jednak na to, że moment rynkowego odbicia nadejdzie szybciej, niż wszyscy się spodziewali. Już w I kwartale 2023 r. sprzedaż mieszkań była aż o 34 proc. wyższa niż w ostatnich trzech miesiącach 2022 r. Nabywcom w sukurs przyszła Komisja Nadzoru Finansowego, która złagodziła nieco zapisy znowelizowanej rekomendacji S. Kolejnym impulsem stymulującym rynek będzie wejście w życie rządowego programu „Pierwsze Mieszkanie”, którego częścią jest „Bezpieczny Kredyt 2%”.

Niska podaż nowych projektów to zjawisko, które obserwujemy również na rynku nieruchomości biurowych. Jego podłoże jest jednak zupełnie inne – przez pandemiczne ograniczenia w latach 2020-2021 deweloperzy wstrzymali się z realizacją nowych biurowców, aby sprawdzić, jakie długofalowe skutki dla branży będzie miało wymuszone upowszechnienie się modelu pracy zdalnej. Dziś już wiemy, że wolimy raczej pracować z biur (choć 1-2 dwa dni robocze w domu to dość pożądane rozwiązanie), ale luki podażowej, jaka przypadnie na lata 2023-24, nie da się już zasypać. W Warszawie w pierwszym kwartale br. nie oddano do użytku ani jednego nowego obiektu biurowego! To nie jedyne problemy tego sektora rynku. Na sopockim Forum reprezentanci takich firm, jak JLL, Savills, Sweco czy Hansberry Tomkiel pochylą się nad szkodliwością coraz powszechniejszego w naszych realiach zjawiska greenwashingu, czyli ubierania działań nieistotnych lub po prostu pozorowanych w szaty pieczołowitej dbałości o środowisko naturalne. Deweloperzy (Skanska, Torus) i operatorzy tzw. biur elastycznych (New Work, Brain Embassy) spróbują natomiast wyjaśnić ich niezwykłą odporność na sztormy, jakie niedawno przetoczyły się nad rodzimą „biurówką”. Być może tego typu powierzchnie już niedługo staną się standardem, coraz śmielej wypierającym klasyczne biura z nowoczesnych obiektów.

Więcej informacji o konferencji, bilety, sylwetki ekspertów i szczegółowy program: www.frn.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka