Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa

„Wzloty” i „upadki” w 2021 roku. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń na Pomorzu

Pandemiczne doświadczenia 2021 r. zostaną z nami na lata. Nie ma osoby, która w minionym roku nie odczuła choćby w pośredni sposób skutków ekspansji koronawirusa. W ciągu ostatnich dwóch lat wirus SARS-CoV-2 na dobre zawładnął większością dziedzin naszego życia, zmieniając przyzwyczajenia i obowiązki, tryb pracy i nauki, ograniczając dostęp do kultury, sportu, a w skrajnych przypadkach, odbierając zdrowie lub bliskich. Pandemia była również nieodłącznym tłem dla wydarzeń z terenu Pomorza, które w przededniu Nowego Roku postanowiliśmy przypomnieć oraz podzielić na „wzloty” i „upadki”.

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

UPADKI 2021 r.

8. Nowak na ławie oskarżonych – były minister transportu odpowie za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą działającą w Gdańsku, Warszawie i na Ukrainie. W sumie, Sławomira Nowaka oskarżono o popełnienie aż 17 przestępstw o charakterze kryminalnym. Śledczy zarzucają m.in. przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za pomoc w uzyskaniu stanowisk i kontraktów w państwowych spółkach.

7. Metropolia nie dla nas – idea utworzenia metropolii, a co za tym idzie, lepszego finansowania pomorskich samorządów m.in. w zakresie komunikacji, nie znalazła uznania w oczach sejmowej większości. Po przyjęciu ustawy przez Senat, temat trafił do tzw. zamrażarki i nie wiadomo czy zostanie podjęty w obecnej kadencji parlamentu. Szanse na to są niewielkie.

6. Drożyzna - dopadła wszystkich, solidarnie, także Pomorzan. Zaczęło się od wyższych rachunków za energię oraz paliwo. Za nimi poszły w górę ceny produktów spożywczych, pozostałych artykułów, w końcu wzrosły koszty kredytów, a na koniec roku „wystrzeliły” ceny gazu. Jeżeli podobny ranking powstanie także na koniec przyszłego roku, to zagadnienie może zajmować znacznie wyższe miejsce.

5. Śmierć daktylowca – przeżył dwie wojny światowe i zimę stulecia, nie przetrwał przebudowy oliwskiej palmiarni. W grudniu br., ku rozpaczy mieszkańców, palmę wycięto z obiektu, w którym spędziła ponad 180 lat. To czy daktylowiec, mógł jeszcze cieszyć oczy zwiedzających, będą teraz badać śledczy. Ci, którzy nie zdążyli zobaczyć jej przy życiu, mogą sprawdzić co z niej zostało. Kłodzina trafiła na hol Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie będzie służyć studentom. Dla zielonych aktywistów daktylowiec stał się symbolem innych wycinek, których w Gdańsku dokonano nie tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

4. Kara i odejście abpa Głódzia - w marcu br. Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła zakończenie postępowania wobec abpa Sławoja Leszka Głódzia. W jego wyniku Stolica Apostolska nałożyła na arcybiskupa seniora nakaz zamieszkania poza Archidiecezją Gdańską oraz zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach religijnych. Trzeba przyznać, że kara banicji za zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych przybrała dość komiczny finał, którego nie powstydziłby się reżyser serialu z podwójnym wcieleniem Cezarego Żaka. Biskup zamieszkał w rodzinnej wsi na Podlasiu, w której zgromadził pokaźny majątek. Został także sołtysem. Czekamy na start w wyborach do Europarlamentu.

3. Przejęcie Dziennika Bałtyckiego – nie jest łatwo pisać o konkurencji, a tym bardziej tytule, który jeszcze do niedawna miało się przyjemność reprezentować. Przejęcie Polska Press przez państwowego giganta paliwowego, podobnie jak przymiarki do wpłynięcia na strukturę właścicielską TVN, to wydarzenia, które na polskim ryku medialnym nigdy nie powinny się wydarzyć. Władza, która traktuje obywatela podmiotowo, nie boi się niezależnych wydawnictw oraz płynących od nich słów krytyki. Władza kontrolująca media, służy zaspokajaniu wyłącznie własnych potrzeb. W przypadku TVN na razie skończyło się „tylko” na groźbach…

2. Koniec Amber Gold – rok 2021 przyniósł zakończenie postępowania upadłościowego Amber Gold. W wyniku 10-letniego rozliczania majątku spółki, do 18 tys. poszkodowanych wróciło zaledwie 10 proc. zainwestowanych środków… 23 września br. na wolność wyszła współtwórczyni piramidy finansowej Katarzyna P., po tym jak sąd uznał, że musi zajmować się synem. Twórca Amber Gold Marcin P. odsiaduje wyrok 15 lat pozbawienia wolności i na wolność może wyjść już w 2023 r. Oboje wciąż czekają na apelację w tej sprawie.

1. Pandemia - 3682 zmarłych, 178 581 zakażonych (do 26 grudnia br.) – tak przedstawia się najbardziej tragiczne oblicze pandemii w woj. pomorskim w 2021 r. Gdy doliczymy do tego dziesiątki upadłych biznesów, zamknięte szkoły, niedziałające instytucje kultury, zamknięte stadiony, a także późniejszą inflację, mamy pełen obraz społeczno-gospodarczych kosztów drugiego roku funkcjonowania z koronawirusem. Powstrzymaniu czwartej fali nie sprzyjały decyzje rządu. Ten albo pozorował działania, albo podejmował je zdecydowanie za późno. Tak jak w przypadku szpitala tymczasowego, którego w Gdańsku nie ma do dziś.

 

WZLOTY 2021 r.

8. Występy naszych na igrzyskach - gdyby nie półfinałowy bieg Anny Kiełbasińskiej, który w efekcie dał jej srebro w konkurencji kobiecych sztafet 4x400 m, występy Pomorzan na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio należałoby podsumować in minus. Na ciężką próbę nerwów wystawił kibiców zwłaszcza Piotr Myszka, który szanse na brąz w windsurfingu stracił po dyskwalifikacji w wyścigu finałowym… Brawa należą się naszym paraolimpijczykom, także medalistom na co dzień mieszkającym w woj. pomorskim, m.in. Natalii Partyce.

7. Uczelnie łączą siły – początek 2021 r. zaowocował powołaniem Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. Połączenie sił Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego to nie tylko nowy rozdział w zakresie organizacji pracy największych szkół wyższych na Pomorzu, ale w przyszłości także szansa rywalizowania o studentów z najlepszymi uczelniami na świecie.

6. Mamy superszpital - w bieżącym roku ukończono budowę Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku, które po połączeniu z wcześniejszymi inwestycjami UCK dało efekt w postaci superszpitala - najnowocześniejszego w Polsce kompleksu medycznego, w którym pacjenci mają dostęp do innowacyjnych metod leczenia i sprzętu medycznego na najwyższym światowym poziomie.

5. Wraca Mevo - wybór operatora drugiej, poprawionej wersji Mevo, daje nadzieję na powrót roweru metropolitalnego na pomorskie drogi. Przez ostatnie 12 miesięcy obserwowaliśmy mało optymistyczny ciąg zdarzeń, na przemian z nieudanymi przetargami, konsultacjami społecznymi oraz bataliami sądowymi. 2. sezon serialu pt. Mevo 2.0 kończy się wyłonieniem firmy, która będzie odpowiadać za organizację systemu (choć wciąż możliwe jest odwołanie przegranego). I za to mały plus dla OMGGS.

4. Otwarcie Muzeum Bursztynu – i chodzi nie tylko o udostępnienie wystawy rozbudzających wyobraźnię inkluzji, unikatowych dzieł bursztynników i jubilerów oraz interesującej prezentacji wyjaśniającej genezę powstawania bursztynu. Otwarcie muzeum to także reanimacja Wielkiego Młyna, największego średniowiecznego młyna Europy, jednego z ważniejszych pomorskich zabytków. Ekspozycja poświęcona "złotu Bałtyku", jest godnym wypełnieniem jego wnętrza.

3. Akt oskarżenia dla Stefana W. – postawienie w stan oskarżenia zabójcy Pawła Adamowicza, równie dobrze mogłoby znaleźć się po stronie „upadków”. Śledczym zajęło prawie 3 lata zebranie materiałów dowodowych, w tym ustalenie czy zabójca może zasiąść na ławie oskarżonych. Bliscy byłego prezydenta Gdańska odetchnęli z ulgą, po niedawnej decyzji prokuratury. Teraz oczekują rzetelnego procesu oraz sprawiedliwego wyroku. Stefanowi W. grozi kara 25 lat więzienia lub dożywocie.

2. Szczepimy się! – 56,72 proc. mieszkańców Pomorza osiągnęło odporność na wirusa SARS-CoV-2 przyjmując wymaganą liczbę szczepień. To drugi wynik w Polsce, tuż po woj. mazowieckim. W krajowej czołówce znajdują się zarówno Gdańsk jak i Gdynia, które powoli zbliżają się do 70 proc. zaszczepionych mieszkańców. Tak trzymać!

1. Nie tylko obwodnice – mijający rok przyniósł istotne rozstrzygnięcia w sprawie budowy kilku pomorskich obwodnic. Drogi, które pozwolą wyprowadzić tranzyt z Kartuz, Chojnic oraz Skórcza dostały niedawno rządowe gwarancje finansowania w ramach Funduszu Rozwoju Dróg, do tego w ostatnich dniach wybrano wykonawcę Koncepcji programowej obwodnicy Starogardu Gdańskiego w ciągu DK22. W przygotowaniu są dokumentacje przyszłych obwodnic Człuchowa, Sztumu oraz Słupska i Kobylnicy, Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej (w tym Żukowa), a w budowie obwodnica Brzezia. Po doprowadzeniu do Trójmiasta szlaków o strategicznym znaczeniu dla transportu, akcenty inwestycyjne powoli przenoszą się na mniejsze, choć nie mniej ważne z punktu widzenia tysięcy mieszkańców, zadania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa