Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Biblioteka Kaszubska w Rumi oficjalnie otwarta

Biblioteka Kaszubska, nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Floriana Ceynowy w Rumi, została oficjalnie otwarta. To druga po Stacji Kultura nowoczesna książnica zlokalizowana na terenie miasta. Na jej budowę rumska jednostka pozyskała półtoramilionowe dofinansowanie. Inwestycja stanowi zwieńczenie pierwszego etapu rewitalizacji Placu Kaszubskiego.
Biblioteka Kaszubska w Rumi oficjalnie otwarta

Autor: materiał prasowy

Nowoczesna biblioteka w Rumi otwarta

W 2014 roku w Rumi otwarto Stację Kultura, główną siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej. W ciągu niecałej dekady obiekt otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym tytuł najpiękniejszej biblioteki świata w konkursie Library Interior Design Awards.

– Stacja Kultura to niewątpliwie najważniejszy obiekt biblioteczny na terenie miasta, jednak nasza instytucja posiada także swoje filie. Jedna z nich do 2022 roku zlokalizowana była w niewielkim lokalu przy ulicy Kościelnej 17. Mieszkańcy północnej części Rumi korzystali z niej przez kilkadziesiąt lat. Teraz tę niewielką przestrzeń zastąpiła nowoczesna placówka – mówi Dariusz Rybacki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Na Placu Kaszubskim powstanie nowa biblioteka. Zaprojektował ją Jan Sikora – twórca Stacji Kultura

Nowa biblioteka ulokowana została w budynku pamiętającym XIX wiek, zlokalizowanym przy Placu Kaszubskim, w historycznym centrum Rumi. Jej budowa to pierwszy krok do rewitalizacji wyjątkowo cennej, choć obecnie zdegradowanej, miejskiej przestrzeni.

– Plac Kaszubski to jedno z niewielu miejsc w Rumi, w którym zachowany został oryginalny historyczny układ urbanistyczny. Zlokalizowanie w tym miejscu biblioteki, czyli instytucji kultury, której oferta cieszy się dużym zainteresowaniem społecznym, to moim zdaniem strzał w dziesiątkę – podkreśla dyrektor.

W Bibliotece Kaszubskiej na 220 metrach kwadratowych wydzielone zostały strefy dla osób dorosłych, a także dzieci i młodzieży. Nowa filia nawiązuje do tradycji i kultury materialnej Kaszub, choć w nowoczesnym, zreinterpretowanym wydaniu. Inwestycję zaprojektował Jan Sikora, architekt odpowiedzialny za stworzenie Stacji Kultura.

– W projekcie stylistycznym biblioteki czerpaliśmy z lokalności, ale pod kątem funkcjonalnym odnieśliśmy się do najlepszych wzorców światowych. Dużą lekcją była także Stacja Kultura, która nauczyła nas planowania przestrzeni w ten sposób, by była maksymalnie pojemna pod kątem możliwości adaptacji na różne funkcje, wydarzenia i pomysły – przyznaje Jan Sikora.

Elewację nowej biblioteki ozdobił mural nawiązujący do historii Placu Kaszubskiego i malowany szyld wzorowany na napisie, jaki znajdował się na budynku w okresie międzywojennym. Wewnątrz budynku wyeksponowano drewniane figurki kolorowych ptaków autorstwa Bogumiła Kustusza, rzeźbiarza ludowego pochodzącego z Rumi. Z kolei przed budynkiem pojawił się książkomat umożliwiający czytelnikom odbiór książek również poza godzinami funkcjonowania placówki.

W projekcie stylistycznym biblioteki czerpaliśmy z lokalności, ale pod kątem funkcjonalnym odnieśliśmy się do najlepszych wzorców światowych. Dużą lekcją była także Stacja Kultura, która nauczyła nas planowania przestrzeni w ten sposób, by była maksymalnie pojemna pod kątem możliwości adaptacji na różne funkcje, wydarzenia i pomysły

Jan Sikora / architekt

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Biblioteka na Żuławach dziełem sztuki. Drugiej takiej nie ma!

W otarciu nowej filii bibliotecznej wzięli udział bibliotekarze z Rumi, Redy, Wejherowa, Gdyni i Gdańska, działacze kaszubscy, samorządowcy, przedstawiciele Instytutu Książki, a przede wszystkim liczni czytelnicy, którzy mogą już korzystać z nowoczesnej placówki zlokalizowanej w samym sercu Starej Rumi.

– To niezwykle ważny moment. Bardzo się cieszymy, że nasza tożsamość kulturowa jest podtrzymywana, że udało się zrealizować tę inwestycję. Dla wielu mieszkańców, ale i wywodzących się z Rumi pokoleń, jest to wręcz historyczne wydarzenie. Teraz czekamy na kolejne etapy rewitalizacji Placu Kaszubskiego – zaznacza radna Teresa Hebel, wiceprzewodnicząca Komisji Kultury.

– Jestem przeszczęśliwy, że w końcu udało nam się otworzyć Bibliotekę Kaszubską. Jestem też bardzo wdzięczny za uzyskane na ten cel wsparcie finansowe. W zasadzie to od 2015 roku walczyliśmy o to, żeby w tym miejscu, na naszej kolebce kaszubszczyzny, powstała Biblioteka Kaszubska. Ten obiekt jest kluczowy dla całego procesu rewitalizacji rejonu. Nieopodal powstaje centrum opiekuńczo-mieszkalne, duży parking, który pozwoli przenieść ruch samochodowy. Na elewacji biblioteki powstał genialny mural historyczny. Następnie w ramach rewitalizacji przejmiemy dotychczasową siedzibę straży pożarnej. Strażacy przeniosą się w inne miejsce, a dawna strażnica będzie służyć lokalnej społeczności, ulokują się tam między innymi organizacje pozarządowe – informuje burmistrz Michał Pasieczny. – Bardzo chcemy ten nasz piękny zakątek rewitalizować i pielęgnować, robimy to jako zespół, jako drużyna. Wspólnie tworzymy Rumię, za co bardzo dziękuję wszystkim osobom i podmiotom zaangażowanym w ten proces – podsumowuje.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama