jaselka

Bale Wszystkich Świętych zamiast Halloween? Organizuje się je w wielu pomorskich miastach

Już za kilka dni jedni będą bawić się na imprezach halloweenowych, inni spędzą czas na Balach Wszystkich Świętych. To odpowiedź środowisk katolickich na obchody Halloween. Organizację takich bali zapowiedziano w wielu pomorskich miastach.
Krystyna
Paszkowska
28.10.2023 / 10:00

Kiedy obchodzi się Halloween?

Halloween w Polsce kojarzone jest głównie ze Stanami Zjednoczonymi. To jednak nie USA, a Europa jest miejscem, z którego wywodzi się to święto, obchodzone 31 października. Pierwowzór to celtyckie święto Samhein. Wyznaczało ono koniec lata i początek zimy. Kapłani celtyccy, druidzi wierzyli, że w dzień Samhein zacierała się granica między światem ludzi żyjących a zaświatami.

Bale Wszystkich Świętych alternatywą dla Halloween?

Zamiast Halloween, w wielu miastach organizowane są Bale Wszystkich Świętych. Tak jest m.in. w Tczewie, gdzie wierni, dzieci i młodzież co roku bawią się na Balu Świętych i Aniołów. W tym roku takie wydarzenie obędzie się już po raz 11. Tczewski Bal Świętych organizują parafia Podwyższenia Krzyża Świętego oraz Zespół Szkół Katolickich. Ma ono „rozbudzić w uczestnikach pragnienie świętości i dobra”.

Tczewski Bal Świętych

Tczewski Bal Świętych to coroczna uczta dla całych rodzin, pełna zabawy i ducha wspólnoty.

  • Bal odbędzie się we wtorek, 31 października o godzinie 16:30.

Uczestnicy gromadzą się przed kościołem św. Józefa, skąd wyruszy rozśpiewany i radosny korowód. Następnie przejdą: wiaduktami, ul.: Gdańską, 1 Maja, Wyszyńskiego, Dominikańską. Organizatorzy zachęcają wszystkich do przygotowania strojów świętych i aniołów, a także transparentów promujących świętość. Głównym miejscem balu będzie kościół szkolny na Starym Mieście.

PRZECZYTAJ TEŻ: Prognoza pogody na Wszystkich Świętych i Zaduszki 2023. To nas czeka na Pomorzu

– W Boże uwielbienie zabierze nas chór dziecięcy Rokids z Małego Katolika w Rokitkach – informują organizatorzy. – Rozśpiewanym dzieciom towarzyszyć będą utalentowani muzycy, którzy stworzą niezapomnianą atmosferę. Nie zabraknie konkursów, quizów, wspólnych zabaw.

Tczewski Bal Świętych to nie tylko zabawa, ale także czas na modlitwę i przyjrzenie się życiorysowi niezwykłych osób, które wyprzedziły nas w życiowej wędrówce. Chwila refleksji nad tym, że każdy z nas może być święty.

PRZECZYTAJ TEŻ: Cmentarze w Gdańsku na Wszystkich Świętych. Jak dojechać?

– Wszystkim uczestnikom chcemy przypominać i życzyć tego, abyśmy nie bali się nieba oraz świętości – mówi ks. Adam Gadomski, proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie.

Przeorat Pomorski Orderu Świętego Stanisława przygotowuje dla wszystkich uczestników balu ciepły poczęstunek. W namiocie przy kościele będzie można skosztować ciasta oraz napić się ciepłej herbaty.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak dojechać na gdyńskie cmentarze podczas Wszystkich Świętych? Zmiany organizacji ruchu

Człuchowski Bal Świętych

Z kolei na VII Człuchowski Bal Świętych zaprasza Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga.

  • W przeddzień Wszystkich Świętych, we wtorek, 31 października rozpocznie się on korowodem świętych i aniołów, który wyruszy sprzed człuchowskiego szpitala o godz. 16:30. Bal zaplanowano na godz. 17:00 na Rynku pod wodzą wodzireja Grzegorza Stolarskiego.
PRZECZYTAJ TEŻ: Pociągiem wąskotorowym pojadą na cmentarz

Gościem specjalnym będzie znany ksiądz i raper Jakub Bartczak. Na wydarzenie wniesione zostaną relikwie świętych.

Organizatorzy zachęcają wszystkich do przebrania się za świętych i aniołów. Nie zabraknie również zupy dyniowej i słodyczy dla dzieci.

PRZECZYTAJ TEŻ: Międzywyznaniowa modlitwa na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy

Bal Wszystkich Świętych w Chojnicach

  • Tymczasem w Chojnicach balowanie już w poniedziałek, 30 października o godz. 17:30 (po różańcu dla dzieci) w podziemiach Kościoła Gimnazjalnego.

W tym roku bal poprowadzi profesjonalny wodzirej Marceli Matecki z Torunia. Na wydarzenie dzieci mają przyjść przebrane za ulubionego świętego, anioła lub ubrane na biało. Biletem wstępu tradycyjnie jest „opatrunek na ratunek”, który zostanie przekazany na fundację Redemptoris Missio.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak dojechać na sopockie nekropolie? Zmiany w organizacji ruchu w okolicach cmentarzy

Kartuski Bal Wszystkich Świętych

Kartuski Bal Wszystkich Świętych tym razem odbędzie się w nowej lokalizacji – w sali gimnastycznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II.

  • Początek balowania we wtorek, 31 października o godz. 17:00.
PRZECZYTAJ TEŻ: Zmiany w ruchu przy cmentarzach i rozkładach jazdy

W programie wspólne zabawy, śpiew, tańce, poczęstunek oraz modlitwa różańcowa. Organizatorzy zapraszają najmłodszych w przebraniach świętych lub aniołów.

Bal Wszystkich Świętych w Gdyni

  • Bal Wszystkich Świętych we wtorek, 31 października w godzinach od 18:00 do 20.00 organizuje Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny w Gdyni Redłowie.
PRZECZYTAJ TEŻ: Jaka pogoda na Wszystkich Świętych? Może być mglisto i deszczowo

Organizatorzy zapraszają na zabawę całe rodziny. W programie tańce, poczęstunek, popcorn, gry i zabawy.

Bal Wszystkich Świętych w Gdańsku

Bal Wszystkich Świętych organizuje w Gdańsku parafia Chrystusa Króla.

  • Początek we wtorek, 31 października o godz. 16:30 w kościele, gdzie odmówiona zostanie modlitwa za rodziny.
PRZECZYTAJ TEŻ: Inflacja dotarła również na cmentarze. Podwyżki w Gdyni

Dzieci mają przyjść przebrane za wybranego świętego lub anioła. Po modlitwie różańcowej radosny korowód przejdzie do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Tam odbędą się konkursy, dyskoteka i zabawy. Organizatorzy proszą rodziców o przygotowanie poczęstunku.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze