Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Inflacja dotarła również na cmentarze. Podwyżki w Gdyni

W piątek trzynastego wzrosną opłaty za miejsce na cmentarzach w Gdyni. W zależności od tego, czy jest to grób dziecięcy, urnowy, ziemny czy murowany ceny wzrosną od 50 do nawet 300 zł. To, jak słyszymy, z powodu inflacji, a więc rosnących kosztów zużycia wody, prądu i paliw gazowych. W Gdańsku i Sopocie, póki co, ceny pozostają bez zmian.
Inflacja dotarła również na cmentarze. Podwyżki w Gdyni
W Gdyni podjęto decyzję, iż z powodu inflacji oraz ogromnych podwyżek, po nieco ponad dwóch latach, konieczna jest zmiana wysokości dotychczas obowiązujących stawek na komunalnych nekropoliach

Autor: Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

Utrzymanie cmentarzy komunalnych, zarządzanie nimi oraz finansowanie to zadania własne gmin. Samorządy muszą więc z tego zadania się wywiązywać, a część ponoszonych kosztów, w celu zapewnienia bieżącego utrzymania cmentarzy, pokrywają mieszkańcy, którzy płacą nie tylko za miejsca (najczęściej są one wykupywane na 20 lat), ale też za szereg innych usług. Przykładowo wykopanie i zasypanie grobu to 500 zł. Ale płacić trzeba nawet osobie niosącej krzyż przed trumną podczas pogrzebu...

W Gdyni podjęto decyzję, iż z powodu inflacji oraz ogromnych podwyżek, po nieco ponad dwóch latach, konieczna jest zmiana wysokości dotychczas obowiązujących stawek na komunalnych nekropoliach (poprzednie stawki obowiązywały od połowy 2020 roku). Zmiana, a precyzyjniej podwyżka, wchodzi w życie w piątek, 13 stycznia.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Wzrosła liczba zgonów w Gdańsku! Cmentarz Łostowicki zwiększył się o ponad 2 tysiące miejsc

- Zmiany są uzasadnione względami ekonomicznymi i nakładami, jakie muszą zostać poniesione na prawidłowe wykonywanie funkcji związanych z zarządzaniem cmentarzami komunalnymi. Za wzrostem stosowanych na gdyńskich cmentarzach cen przemawia fakt wysokiej inflacji oraz wzrastających kosztów utrzymania cmentarzy, w tym: zakupu energii elektrycznej i paliw, wywozu i utylizacji odpadów, kosztów zatrudnienia itp. Miasto podjęło działania zmierzające do podniesienia opłat za korzystanie z cmentarzy, aby zrównoważyć wydatki na ich utrzymanie z wpływami za ich korzystanie – informują w gdyńskim urzędzie.

Przykładowo teraz, za miejsce na cmentarzu w Gdyni, na okres 20 lat, za grób ziemny pojedynczy będzie trzeba zapłacić 1050 zł (do tej pory 950 zł), za grób ziemny podwójny stawka wzrośnie do 2050 zł (było 1900 zł), za grób potrójny lub szerszy – 3150 zł (było 2850 zł), a za grób ziemny urnowy będzie trzeba zapłacić 820 zł (było 750 zł). Natomiast groby murowane to od piątku koszt 1370 zł za pojedynczy (było 1250 zł), 2200 zł za grób murowany podwójny (było 2000 zł) i 3250 zł za grób potrójny lub szerszy (było 2950 zł).

Cennik opłat 20-letnich za miejsca grzebalne w Gdyni

 

  • grób ziemny pojedynczy (o szerokości jednej trumny) – 1050 zł
  • grób ziemny podwójny (o szerokości dwóch trumien) – 2050 zł
  • grób ziemny potrójny lub szerszy (o szerokości trzech trumien i więcej) – 3150 zł
  • grób ziemny dziecięcy – 600 zł
  • grób ziemny urnowy – 820 zł
  • grób murowany pojedynczy (o szerokości jednej trumny) – 1370 zł
  • grób murowany podwójny (o szerokości dwóch trumien) – 2200 zł
  • grób murowany potrójny lub szerszy (o szerokości trzech lub więcej trumien) – 3250 zł
  • grób murowany urnowy – 950 zł
  • nisza w ścianie urnowej – 700 zł

W Gdańsku i Sopocie na razie bez zmiany

W Gdańsku, jak dowiedzieliśmy się w Zarządzie Dróg i Zieleni, póki co nie ma tematu zmiany cen. Jednak w porównaniu z Gdynią, w stolicy województwa ceny zostały zaktualizowane rok temu i obowiązują od połowy 2022 roku. Opłata w Gdańsku za 20 lat (grób ziemny, przeznaczony do pochówków tradycyjnych) to 1489 zł. Groby murowane to już koszt od 2349 zł (pojedynczy), 3480 zł (podwójny) lub 4610 zł (potrójny). W Gdańsku można też wykupić miejsce na 10 lat.

W Sopocie miejsce na cmentarzy można przedłużyć na 5, 10 lub 20 lat. Aktualny cennik obowiązuje od 2017 roku (ostatnia zmiana jednego z jego elementów była w 2021 roku). Przedłużenie miejsca na grób ziemny na 20 lat to 1000 zł. Dla miejsc dla grobów murowanych te opłaty to odpowiednio: 2450 zł (grób pojedynczy), 3450 zł (grób podwójny) i 4450 zł (grób potrójny).

- Obserwujemy sytuacje, niewykluczone, że rosnące ceny wymuszą na nas również konieczność zmian cen – przyznaje Anna Dyksińska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Zieleni w Sopocie.

Trzeba pamiętać, że sam pogrzeb, to dodatkowe opłaty, gdyż trzeba ponieść jeszcze koszty administracyjne, eksploatacyjne, zapłacić za dane miejsce oraz za wiele innych usług. Przykładowo, w Sopocie trzeba zapłacić za wykopanie i zasypanie zwykłej mogiły 520 zł, za niesienie krzyża 59 zł, za niesienie trumny 120 zł (za 1 pracownika), za korzystanie z chłodni 58 zł za dobę, za organistę 135 zł, za wstawienie trumny do kościoła 240 zł.... A to tylko część kosztów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka