Biskupia Górka zmieni się nie do poznania. Trwa rewitalizacja kamienic

Aż 13 kamienic znajdujących się na Biskupiej Górce będzie wkrótce gruntowanie zmodernizowanych. Aktualnie trwa remont dziesięciu z nich. To głównie ponad stuletnie budynki z ulicy Biskupiej i Na Stoku. Wartość prac to ponad 50 mln zł.
Olek
Knitter
21.03.2023 / 14:03

Kompleksowego remontu doczekali się mieszkańcy z siedmiu budynków z ul. Na Stoku, czterech z ul. Biskupiej oraz po jednym z ul. Rogaczewskiego i ul. Salwator. Biskupia Górka już dziś przypomina jeden wielki plac budowy, gdyż trwa właśnie modernizacja dziesięciu budynków, a wkrótce rozpoczną się prace na trzech pozostałych. Wszystkie kamienice znajdują się w zasobach miejskiej jednostki Gdańskie Nieruchomości.

Jakie prace są wykonywane? Zgodnie z wytycznymi konserwatora odnawiane są elewacje wraz z elementami sztukatorskimi oraz okna. Prace obejmą także części wspólne budynków - klatki schodowe, niezbędne instalacje, piwnice i strychy, a także poszczególne lokale mieszkalne. Kamienice podłączone zostaną do miejskiej sieci ciepłowniczej i będą w nich wyodrębnione łazienki.


- Zachować musimy elewacje, które poddane zostaną pracom konserwatorskim. Zachowana musi zostać też stolarka okienna - okna są więc wyjmowane, następnie poddawane pełnej renowacji, po czym zostaną ponownie włożone. Co też ważne, nie wszystkie okna zostaną odnowione - jedynie wybrane, gdyż ta historyczna stolarka nie będzie spełniała warunków termicznych zgodnych z nowymi warunkami technicznymi. Pozostałe okna zostaną wykonane na wzór zabytkowych - odtworzone zostaną na wzór tych, które były tu pierwotnie – mówi Marcin Baźmirowski, inspektor nadzoru z ramienia Gdańskich Nieruchomości.

- Kamienice te wprowadzamy tak naprawdę w XXI wiek - podkreśla Justyna Kleina - Daszkiewicz, kierownik działu inwestycji w Gdańskich Nieruchomościach. - Powstają w zasadzie nowe budynki, ale z historyczną obudową. Dzięki temu kamienice będą spełniać wszystkie wymogi związane z prawem budowlanym i kwestiami przeciwpożarowymi.


Ciekawa jest historia remontowanych kamienic.

- Zaznaczyć należy, że większość budynków na Biskupiej Górce, które są w naszym zasobie, wybudowane zostały na długo przed II wojną światową. Nie były one przeznaczone do funkcji mieszkaniowych w naszym dzisiejszym rozumieniu. Często były adaptowane na funkcję mieszkalną. Wykonywane były też w zupełnie innych technologiach niż obecnie się buduje. Przebudowując obecnie te budynki nie tylko dostosowujemy je do dzisiejszych realiów i wymogów, ale też do współczesnego komfortu - zaznacza Aleksandra Strug, rzecznik prasowa Gdańskich Nieruchomości.

Prace powinny zakończyć się jeszcze w tym roku, choć uzależnione jest to m.in. od warunków atmosferycznych. Wartość prac to ponad 50 mln złotych.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze