Burza wokół wolontariatu na festiwalu Open'er. Jest oświadczenie organizatora

W sieci zawrzało po informacji organizatora Open'er Festival 2023 o naborze wolontariuszy. Wzburzył nie tyle sam nabór, co fakt, że potencjalny wolontariusz musi wpłacić 950 zł kaucji. Jan Śpiewak, przewodniczący stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa, na swoim koncie na Twitterze napisał, że "Open'er szuka niewolników, którzy za darmo będą zapierniczali bierze za to jeszcze tysiaka kaucji". Open'er odcina się od takich pomówień.
Krystyna
Paszkowska
10.05.2023 / 12:37

"Open'er szuka niewolników, którzy za darmo będą zapierniczali bierze za to jeszcze tysiaka kaucji. Festiwal jest organizowany przez fundację żeby za dużo podatków nie płacić. Karnet na festiwal kosztuje 950 zł. Festiwal polskiego folwarcznego kapitalizmu" - napisał Śpiewak. 

Mężczyzna opublikował także komentarz jednej z byłych wolontariuszek na Open'erze.

"Byłam na tym wolontariacie lata temu. Wtedy też była kaucja – równowartość karnetu. Zgłosiłam się, bo chciałam pracować w kulturze i w mojej głowie miał to być fajny punkt w CV 19-latki. Zostałam przydzielona (jak wiele osób) do strefy eko. I wiesz co robiłam? Sprzątałam kubki po piwskach w oczojebnej pomarańczowej koszulce. Po każdym koncercie musieliśmy śmigać pod scenę i sprzątać. To samo w strefie gastro. Pijane, bogate dzieciaki traktowały nas jak gówno. Serio, chciało mi się płakać. Ale nie mogłam zrezygnować, bo wtedy nie zwróciliby mi kaucji, którą pożyczyłabym na ten czas od starszej siostry. Sprytnie to sobie wymyślili. Minęło 10 lat, nigdy już na ten festiwal nie wróciłam.

Jan Śpiewak

Open'er szuka niewolników, którzy za darmo będą zapierniczali bierze za to jeszcze tysiaka kaucji. Festiwal jest organizowany przez fundację żeby za dużo podatków nie płacić. Karnet na festiwal kosztuje 950 zł. Festiwal polskiego folwarcznego kapitalizmu

Wolontariat na Openerze. Organizator wydał oświadczenie

Do zarzutów, jakie pojawiły się w komentarzach odniósł się organizator Open'era, spółka Alter Alt Festival. Za wolontariat odpowiada Fundacja Alter Art. Jak podkreśla w opublikowanym oświadczeniu, wolontariat na festiwalu jest dla Open'era przede wszystkim programem o charakterze społeczno-edukacyjnym, opartym na długiej tradycji letnich festiwali muzycznych. Jego wpływ na ekonomiczny bilans wydarzenia, przy bardzo dużych nakładach organizacyjnych, jest marginalny.

- Wolontariat na festiwalu to kilka elementów – czytamy w oświadczeniu. Pierwszy z nich to inkluzywność - zostanie wolontariuszem daje możliwość uczestnictwa w festiwalu osobom, które z takiego czy innego powodu nie są w stanie, nie mogą lub nie chcą zapłacić za bilet. Wolontariat to możliwość połączenia wykonywania określonych zadań z uczestnictwem w festiwalu, obejrzeniem wybranych koncertów i zabawy. Dzięki temu festiwal jest dostępny dla wszystkich.

Jak przypomina organizator Open'era, jest to wieloletnia tradycja najważniejszych wydarzeń festiwalowych w Europie, gdzie skala jest wielokrotnie większa. Są w Europie duże festiwale, na których wolontariusze stanowią większość osób uczestniczących w organizacji imprezy.

- Mówimy tu o kilkudziesięciu tysiącach osób – wyjaśnia organizator. - Na Open'erze wolontariusze stanowią około 3 proc.

Drugim aspektem wolontariatu jest zdobywanie doświadczenia, praktyki oraz możliwość edukacji.

- Polska ma stosunkowo małą tradycję poszerzania swojej wiedzy i doświadczenia poprzez wolontariat, a w przypadku wydarzeń kulturalnych, połączenia pracy z zabawą i uczestnictwem w kulturze – tłumaczy zespół prasowy Alter Alt. - W wielu krajach europejskich, czy w Stanach Zjednoczonych jest to ważny element ścieżki rozwoju. Bez praktycznie żadnego doświadczenia i specjalistycznej wiedzy wolontariusz ma możliwość stać się częścią kilkutysięcznego organizmu, który realizuje największe wydarzenie muzyczne i kulturalne tego typu w Polsce i jedno z największych w Europie. Wolontariusze mogą zobaczyć świat wydarzeń muzycznych „od kuchni", przyjrzeć się pracy wielu najlepszych specjalistów w różnych dziedzinach, zdobyć kontakty i czasami połączyć swoją przyszłość z branżą kulturalną czy rozrywkową.

Na czym polega wolontariat na Open'erze? Udział w wolontariacie na Open'erze dotyczy na przykład takich obszarów jak: wsparcie osób z niepełnosprawnościami, uczestnictwo w działaniach ekologicznych i mediowych oraz pomoc w strefach takich jak Kids Zone, Muzeum czy Teatr. Kolejne elementy związane z festiwalowym wolontariatem to możliwość przeżycia przygody, szansa na poznania ludzi i opcja na wspólne tworzenie wyjątkowego wydarzenia.

Jak podkreśla organizator, program w niezmienionej formule funkcjonuje od lat. Kaucja w wysokości równowartości ceny karnetu 4-dniowego została wprowadzona ponad 10 lat temu i jest to standardowa procedura.

- Wynika ona z tego, że w przeszłości - i to nie dotyczy tylko Polski - pojawiły się osoby podszywające się pod wolontariuszy, które „znikały" zaraz po rejestracji – czytamy w oświadczeniu. - Skala tego procederu była bardzo znacząca i doszła do około 50 proc. uczestników projektu, co w oczywisty sposób uniemożliwiało realizację programu wolontariackiego. Co ważne - kaucja zwracana jest zaraz po wydarzeniu.

O sukcesie projektu wolontariatu , zdaniem organizatora Open'era, świadczy chociażby skala rejestracji na tegoroczną imprezę. Do tej pory zgłosiło się ponad 3 500 chętnych, a zważywszy na to, że koniec rejestracji nastąpi 31 maja, będzie to oznaczało ponad 20 chętnych na jedno miejsce.

"I na zakończenie - wiemy, że jest rok 2023 i żyjemy w czasach manipulacji, kłamstw, półprawd, fake-newsów, poszukiwania tanich sensacji i atencji oraz bardzo często braku elementarnej wiedzy w wielu sprawach. Spokojnie tłumaczymy zatem na czym polega wolontariat na festiwalu muzycznym, na Open'erze i wydarzeniu kulturalnym o takiej skali. Jednak w tym przypadku warto również pamiętać, że festiwal bez najmniejszego problemu poradzi sobie bez stosunkowo małego programu wolontariatu, natomiast odbędzie się to przede wszystkim ze stratą dla jego uczestników – świetnych wolontariuszy, dla których rokrocznie jest to możliwość uczestnictwa w festiwalu, nabycia ważnego doświadczenia i świetna przygoda." - podsumował organizator.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze