prace badawcze nad cementem do regenracji kości, Politechnika Gdańska

Cement z PG pomoże zregenerować zniszczone kości

Naukowcy i studenci Politechniki Gdańskiej pracują nad wstrzykiwalnymi cementami kostnymi, które wspomagają odbudowę tkanek. Wynalazek, zastosowany w ortopedii i chirurgii urazowej, może ułatwić regenerację zniszczonych kości, np. przy złamaniach, osteoporozie czy przy ubytkach po resekcji nowotworów.
Małgorzata
Gradkowska
3.02.2024 / 07:00

Innowacyjny wynalazek naukowców z PG! Cement pomoże zregenerować zniszczone kości

Cementy kostne do zastosowań medycznych (czyli samoutwardzalne substytuty kości) to zwykle biomateriały, składające się z proszku i płynu. Zmieszane tworzą pastę, która – jak prawdziwy cement – twardnieje po zaaplikowaniu do organizmu. W medycynie stosuje się obecnie cementy polimerowe i ceramiczne. Jednak te pierwsze nie tworzą stabilnego biopołączenia z tkanką kostną i nie sprzyjają regeneracji, a drugie mają słabe właściwości mechaniczne, i do tego trudno je aplikować. Młodzi naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad alternatywnymi materiałami, pozbawionymi tych ograniczeń.

PRZECZYTAJ TEŻ: Politechnika Gdańska najbardziej zieloną uczelnią w Polsce

– Już dziś możemy zaproponować nowe rozwiązania w aspekcie wstrzykiwalnych biokompozytowych cementów kostnych, które opracowaliśmy na bazie fosforanu magnezu i wzbogaciliśmy różnymi hydrożelami. Nasze cementy wyróżniają się poprawionymi właściwościami użytkowymi oraz obniżoną kruchością, dzięki czemu posiadają znaczący potencjał do odbudowy kości. Aplikowane w minimalnie inwazyjnych zabiegach chirurgicznych, powinny sprostać wymaganiom współczesnej medycyny – mówi dr inż. Marcin Wekwejt z Zakładu Technologii Biomateriałów na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG, kierownik zespołu badawczego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Politechnika Gdańska będzie współpracowała z Siemensem

Młodzi naukowcy chcą uzyskać materiał bardziej wytrzymały i dopasowany do konkretnych zastosowań medycznych.

dr inż. Marcin Wekwejt
kierownik zespołu badawczego PG

Dążymy do tego, by nasze cementy w sposób odpowiedni ulegały pełnej biodegradacji po implantacji i wykazywały jak najkorzystniejsze właściwości biologiczne. Oznacza to również, że materiał, poprzez uwalnianie bioaktywnych jonów, ma wspomagać namnażanie komórek kostnych oraz sprzyjać tworzeniu stabilnego wiązania z organizmem człowieka, przyczyniając się do skutecznej regeneracji kości.

Innowacyjny cement z PG. Zastosowanie

Zaproponowane cementy mają znaleźć szerokie zastosowanie w medycynie przy:

  • różnego rodzaju złamaniach,
  • osteoporozie,
  • schorzeniach, takich jak np., peri-implantitis (czyli reakcja zapalna okolicznych tkanek na implant),
  • czy przy ubytkach kostnych po resekcji nowotworów.
PRZECZYTAJ TEŻ: Pierwszy na świecie bezzałogowy ekranoplan powstaje na Politechnice Gdańskiej

W prace badawcze zaangażowani są studenci z międzywydziałowego Koła Naukowego PG Materiały w Medycynie. Część prac realizowana jest w ramach współpracy międzyuczelnianej z naukowcami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu w Würzburgu.

Efekty pierwszych badań naukowych zostały już opublikowane, a proponowane technologie cementów zgłoszono do ochrony patentowej.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze