Zdjęcie ilustracyjne

Elektrownia jądrowa w Choczewie. Wojewoda wydał decyzję

Zapadła formalna decyzja o wskazaniu lokalizacji dla elektrowni jądrowej. Wydał ją wojewoda pomorski Dariusz Drelich, na jej mocy pierwsza w naszym kraju siłownia atomowa ma zostać wybudowana na terenie gminy Choczewo. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe może na podstawie tej decyzji przeprowadzić szczegółowe badania, niezbędne dla opracowania raportu lokalizacyjnego.
Piotr
Piesik
19.09.2023 / 10:50

Decyzja wojewody ws. elektrowni atomowej w Choczewie

Długofalowe plany rozwoju polskiej energetyki przewidują wybudowanie na terenie kraju dwóch siłowni jądrowych. Pierwsza z nich stanie na Pomorzu. Plan przewiduje usytuowanie w gminie Choczewo bloków energetycznych o łącznej mocy do 3750 MWe. Dla koordynacji budowy elektrowni powołano spółkę Polska Energetyka Jądrowa. W lipcu bieżącego roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdziło zgodność projektu powstania elektrowni na Pomorzu z ogólnokrajową polityką energetyczną. W sierpniu spółka PEJ wystąpiła do wojewody pomorskiego z wnioskiem o wydanie decyzji lokalizacyjnej.

Taka decyzja jest konieczna dla przeprowadzenia pogłębionych badań geologicznych, które z kolei stanowią podstawę do opracowania raportu lokalizacyjnego i uzyskania zezwolenia na budowę od prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Decyzja o wskazaniu lokalizacji inwestycji nie przesądza więc o jej ostatecznym miejscu. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Amerykanie zbudują elektrownię atomową na Pomorzu

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich nie zwlekał z wydaniem decyzji o wskazaniu lokalizacji dla elektrowni jądrowej. teraz spółka Polskie Elektrownie Jądrowe może rozpocząć szczegółowe badania. 

- Powstająca na Pomorzu elektrownia jądrowa wpłynie na stabilność zasilania, będzie równoważyć prognozowany wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i zapewni suwerenność energetyczną. To inwestycja w przyszłość, harmonijny rozwój i co najważniejsze bezpieczeństwo – mówi wojewoda pomorski Dariusz Drelich

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze