Groby Pańskie na Pomorzu. Piękna tradycja
Boży Grób – w liturgii katolickiej to miejsce, gdzie wystawia się Najświętszy Sakrament na zakończenie liturgii w Wielki Piątek. Symbolizuje ono grób Jezusa Chrystusa. Odwiedzanie Grobów Pańskich w świątyniach jest dziś tradycją kultywowaną głównie w Polsce i krajach na terenach dawnej Rzeczypospolitej: na Litwie, Białorusi i Ukrainie.
Tradycję Grobu Pańskiego w Polsce spopularyzowali Bożogrobcy. Tradycja ta pochodzi z Palestyny. Warto przypomnieć, że w średniowieczu wystawianie Grobu Pańskiego w Wielki Piątek, do którego chowano krzyż a wystawiano leżącą figurę Jezusa, rozpowszechnił się w całej Europie w okresie średniowiecza. Nowym impulsem dla ich wystawiania były krucjaty. Dostarczały one wielu inspiracji artystycznych w sensie dekoracji, bądź wręcz starano się budować repliki grobu z jerozolimskiej Bazyliki Bożego Grobu. „Zwyczaj wystawiania Grobu Pańskiego nie przyjął się, a nawet został zanegowany w Kościołach protestanckich. Ewangelicy nie praktykują adoracji Grobów Pańskich, ani nie biorą udziału w drogach krzyżowych.”
Przyślijcie zdjęcia
Tworzymy galerię Grobów Pańskich na Pomorzu, ślijcie zdjęcia ze swoich parafii na www.zawszepomorze.pl. Dopiszcie miejscowość i nazwę parafii.
Napisz komentarz
Komentarze