Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Hossa nowa oferta Wiszące Ogrody - Osiedle doskonale skomunikowane

Dwa dni z mózgiem

Czy psycholog czyta w myślach? Jak zbudowany jest mózg? Skąd bierze się w nim prąd? Co zrobić by był zdrowy i sprawny? - to tylko kilka z niemal 100 zagadnień, jakie można poznać podczas trwających 17-18 marca marca Dni Mózgu na UG. Wstęp wolny, ale na część warsztatów obowiązują zapisy.
Dwa dni z mózgiem

Autor: Fot. Alan Stocki|UG

Ponad 20 wykładów i dziesiątki warsztatów laboratoryjnych i stoiskowych, gra terenowa – w programie kolejnej edycji Dnia Mózgu interesujące tematy znajdzie dla siebie miłośnk nauki w każdym wieku.

Dni Mózgu to część Światowego Tygodnia Mózgu – popularnonaukowego wydarzenia, organizowanego w wielu krajach, przybliżającego wiedzę o budowie mózgu i jego działaniu. W Polsce organizowane jest od 1999 roku, w Trójmieście odbędzie się 13 edycja wydarzenia – na Wydziale Biologii UG oraz w Hevelianum.

Frekwencja jest duża. Wydarzenie co roku przyciąga naprawdę wielu odbiorców. Tym razem wyjątkowo cieszy to, że po okresie pandemii znów możemy spotkać się na żywo, właśnie tu, na Wydziale Biologii UG. Fajnie jest przyjść osobiście, zobaczyć  i dotknąć tego, co tu mamy, a nie tylko patrzeć na to okiem kamery – mówi dr Wojciech Glac z Pracowni Neurobiologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Uniwersytetu Gdańskiego. Dni Mózgu to świetna okazja do tego, by dowiedzieć się czegoś o podstawach działania mózgu człowieka, ale nie tylko. Możemy zobaczyć tu różne organizmy, jak kręgowce niższe czy bezkręgowce, poznać ich układ nerwowy i przekonać się, że nawet tak prymitywny mózg jest w stanie kontrolować wszystko to, co trzeba, czyli pozwala zwierzęciu doskonale adaptować się do środowiska w którym żyje. 

Podczas pierwszego dnia wydarzenia (w piątek 17 marca od godz. 9) chętni mogą wysłuchać kilkunastu wykładów, 50 warsztatów laboratoryjnych i audytoryjnych oraz 40 ogólnodostępnych warsztatów stoiskowych. Ponieważ mózg leży w kręgu zainteresowań wielu różnych dziedzin nauki, w imprezie biorą udział studenci i badacze nie tylko biologii, ale również psychologii i medycyny.

Są m.in. warsztaty zmysłowe, omawiające preferencje zapachowe czy iluzje optyczne, ćwiczenia dla mózgu (bok, rękodzieło, origami, animacje) czy warsztaty, dotyczące edukacji skutków działania na mózg substnacji psychoaktywnych. 

Z kolei w sobotę 18 marca organizatorzy zapraszają do Centrum Hevelianum, gdzie od godz. 10 naukowcy opowiadać będą o mózgu podczas wykładów oraz warsztatów. Odpowiedzą m.in. na pytania o to, czy jelita to naprawdę nasz drugi mózg albo czy dobre jest dla niego morsowanie. 

Na część warsztatów obowiązuje rezerwacja miejsc. Ich lista, szczegóły rezerwacji i program wydarzenia TUTAJ


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze