Kunszt Wodny, Gdańsk

5 lat po wybudowaniu Kunszt Wodny doczeka się otwarcia?

Jesienią minie 5 lat od wybudowania Kunsztu Wodnego przy Targu Rakowym w Gdańsku. Po latach formalnych perturbacji, do których przyczyniła się, m.in., pandemia, oraz wydatków zbliżających się łącznie do 40 mln zł, miasto kolejny raz zapowiada jego uruchomienie. Czy tym razem otwarcie dojdzie do skutku?
Karol
Uliczny
14.03.2023 / 08:30

Kunszt Wodny nadal zamknięty. Jesienią minie 5 lat od jego budowy

Pierwotnie otwarcie obiektu planowano w drugiej połowie 2018 r. Budowa Kunsztu Wodnego towarzyszyła powstaniu Forum Gdańsk i była jednym z zobowiązań inwestora w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z miastem. Konsorcjum Multi Corporation BV oraz Multi Development Poland wydało na budynek niespełna 19 mln zł. Mimo że od momentu oddania kompleksu minie niedługo pięć lat, do dziś po kunszcie hula wiatr.

Dopiero we wrześniu 2021 r. miastu udało się przejąć nad nim zarząd, co spowodowane było przeciągającymi się formalnościami wykreślenia hipoteki, stanowiącej zabezpieczenie udzielone bankowi. Od tego czasu mnożą się koszty związane z adaptacją kunsztu, które przekroczyły już cenę jego budowy. W połowie ubiegłego roku rozstrzygnięto przetargi na: wykonanie sanitariatów, zadań teletechnicznych oraz wyposażenie sali audytoryjnej na 180 miejsc siedzących, za łączną kwotę 11,8 mln zł. Kilka tygodni temu miasto zapowiedziało podpisanie kolejnych umów: na dostarczenie mebli oraz roboty wykończeniowe. Zamówienie obejmuje kilkaset pozycji, w tym biurka, pralkę, szafkę na broń dla ochrony czy krzesło w kształcie ptaka dodo. Na ten cel zabezpieczono kolejne 4 mln zł.


Około 30 sof o różnych wymiarach, fotele, ponad 100 stołów – różnej długości i średnicy, blisko 300 krzeseł, w tym konferencyjnych, składana scena na kółkach, do tego biurka do pomieszczeń administracyjnych oraz wyposażenie, takie jak: lampy, kosze na śmieci, zegary, regały, ale też ozdobne donice i wiele innych. Zwycięzca przetargu musi również dostarczyć i zamontować osprzęt sanitarny, urządzenia AGD i urządzenia RTV – wymienia miasto.

Kunszt Wodny, Gdańsk

Multimedialna makieta jedną z atrakcji Kunsztu Wodnego

Wcześniej wydano 3 mln zł na multimedialną makietę współczesnego Śródmieścia Gdańska, która ma być największą atrakcją kunsztu. Od połowy 2018 r., ze względu na prace budowlane, makieta stoi pod przykryciem i do tej pory nie pokazano jej mieszkańcom. Wiadomo natomiast, że, z uwagi na opóźnienia, musiała ulec modyfikacji.

– W 2022 r. została uzupełniona o kilkanaście nowych budynków i przedstawia obecną zabudowę. Na ten moment brak dosłownie kilku ukończonych budynków lub będących w trakcie budowy – informuje Joanna Bieganowska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Zabudowa Wyspy Spichrzów jest już też uzupełniona.

Pokazy z użyciem makiety mają być jedną z głównych atrakcji otwarcia. Wokół niej znajdą się stanowiska z ekranami dotykowymi, na których przedstawiane będą treści historyczne i edukacyjne.

Kunszt Wodny stoi pusty. Opozycja widzi w nim przykład niegospodarności

Przez cały 2022 r. miasto wydało na utrzymanie obiektu, czyli: ogrzewanie, oświetlenie, ubezpieczenie oraz ochronę, dokładnie 611 918,17 zł. Opozycja w Gdańsku widzi w kunszcie przykład niegospodarności.

– Kunszt Wodny, przez koszty wyposażenia i utrzymania pustego budynku, już dawno przestał być darmowy dla miasta – mówi dr Tomasz Larczyński, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy w Gdańsku. – W tej sytuacji trzeba zadać pytanie o sens budowy nowego obiektu i sens „promocji dziedzictwa Gdańska” w sytuacji, w której autentyczne, zabytkowe dziedzictwo, należące do Gdańskich Nieruchomości, jest właśnie wyburzane. Żeby nie być gołosłownym, przytoczmy choćby historyczne jądro Nowych Szkotów Gdańskich we Wrzeszczu. Tamte kamienice po remoncie również mogłyby stać się siedzibą IKM, tymczasem ogrodzone taśmą czekają na swój los.


– Kolejne pytanie to sens inwestycji w naukę i kulturę, czy nie powinny one polegać przede wszystkim na inwestycji w ludzi, a nie w firmy budowlane? Inaczej znów dojdzie do sytuacji, w której do wyposażonego w sprzęty z najwyższej półki obiektu miasto będzie szukało ludzi do pracy za płacę minimalną albo też, po prostu, przeniesie tam już zatrudnionych pracowników, także za płacę bliską minimalnej, z innych obiektów – dodaje dr Tomasz Larczyński.

Kunszt Wodny, Gdańsk

Co będzie w Kunszcie Wodnym?

Miasto przekonuje, że po latach perturbacji i kolejnych wydatków jesienią 2023 r. będzie mogło w pełni zaprezentować efekt dotychczasowych prac. Zgodnie z decyzją z 2016 r., budynek przy Targu Rakowym będzie siedzibą Instytutu Kultury Miejskiej. Znajdzie się w nim Punkt Informacji Kulturalnej, w którym będzie można:

  • zapoznać się z aktualną ofertą wydarzeń w Gdańsku,
  • zapisać się na alternatywne spacery z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami,
  • kupić bilety na pokazy filmowe w IKM
  • czy kupić bilety na multimedialne pokazy makiety.


W audytorium odbywać się będą regularne pokazy filmowe, seminaria czy koncerty, natomiast w przestrzeni pracowni na parterze – kameralne spotkania autorskie, debaty oraz wykłady. Na mieszkańców Gdańska od strony Huciska czekać będzie księgarnia. W budynku kunsztu znajdzie się także bistro. Pracownicy IKM czekają z niecierpliwością.

– Nowa siedziba to dla nas szansa na rozbudowę i poszerzenie programu, przyjmowanie publiczności w nowoczesnej, przyjaznej i dostępnej dla wszystkich przestrzeni. Budynek znajduje się w doskonale skomunikowanym miejscu. Liczymy, że tutaj zawsze będzie „po drodze” – mówi Barbara Sroka, zastępca dyrektor IKM. – Stworzymy nowe miejsce na kulturalnej mapie Gdańska. Otwartą dla mieszkańców przestrzeń do spędzania czasu.


– Kontynuować i rozwijać będziemy nasze dotychczasowe działania: projekcje filmowe z dyskusjami, cykle spotkań i wykładów o mieście, jego historii i architekturze, spotkania literackie, warsztaty dla kadr kultury, program Otwarty IKM, dzięki któremu mieszkańcy mogą zorganizować działania przy wsparciu finansowym i organizacyjnym instytutu. Kunszt Wodny będzie też miejscem, do którego zaprosimy na Festiwal Europejski Poeta Wolności, Gdańskie Spotkania Literackie Odnalezione w tłumaczeniu, Versopolis – podkreśla Barbara Sroka.

Kiedy otwarcie Kunsztu Wodnego?

Jak długo mogą trwać przenosiny IKM z Długiego Targu?

– Już teraz pracujemy nad programem wydarzeń i działaniami edukacyjnymi w nowej siedzibie. Planujemy rozpocząć działalność w czwartym kwartale tego roku – dodaje wicedyrektor instytutu. – Trwają też prace organizacyjne, związane z wprowadzeniem systemów, niezbędnych do funkcjonowania w nowych warunkach, oraz przygotowanie konkursów na najemców sklepu z księgarnią i bistro. Sama przeprowadzka nie będzie długim procesem. Największą trudność sprawią nam – jak chyba każdemu przy przeprowadzce – książki, które zgromadziliśmy.

Miasto dodaje, że w przestronnym i otwartym dla każdego miejscu będzie można zwyczajnie pobyć. Poczekać na wydarzenie lub autobus, poczytać książkę, popracować.


Mimo finalizacji prac, w tle wciąż pozostaną pytania o gospodarność przedsięwzięcia. Od marca 2022 r. toczy się postępowanie prokuratorskie, które ma wyjaśnić, czy przy okazji budowy Forum Gdańsk oraz porozumienia z inwestorem w sprawie kunsztu, nie doszło do narażenia miasta na szkody dużych rozmiarów.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze