100-lecie urodzin Wojciecha Fangora, próba w PFB

Stulecie urodzin Wojciecha Fangora w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Polska Filharmonia Bałtycka uczci setne urodziny Wojciecha Fangora (1922-2015). W czwartek, 10 listopada odbędzie się tam koncert z trzema światowymi prapremierami, muzyką inspirowaną twórczością słynnego malarza. Na scenie znamienici artyści.
Gabriela
Pewińska - Jaśniewicz
10.11.2022 / 10:57

Podczas koncertu będzie można też obejrzeć wystawę obrazów artysty, jest dostępna dla zwiedzających tylko w czwartek, 10 listopada.

Jak czytamy w zapowiedzi, prezentowane prace łączy motyw muzyczny – wszystkie zawierają jakieś mniej lub bardziej oczywiste odniesienia do muzyki. W pierwszym rzędzie pojawia się fortepian – matka Fangora była zawodową pianistką. Instrumenty towarzyszyły mu od dzieciństwa i zapładniały jego multimedialną wyobraźnię.

PRZECZYTAJ TEŻ: „Spędziłem z tymi obrazami wiele godzin. Wychodziłem z muzeum z lekkim zawrotem głowy”

Podczas koncertu zagra i zaśpiewa Cappella Gedanensis, prowadzona przez maestro Jerzego Maksymiuka. Ten wybitny dyrygent da się tym razem również poznać jako kompozytor dwóch dzieł, których światowe prapremiery odbędą się podczas koncertu. Są to:  Passacaglia hommage á Fangor na dwa flety i orkiestrę oraz  Koncert na flet, organy i orkiestrę.

Jerzy Maksymiuk

Zestaw prapremier światowych uzupełni Autumn (utwór zainspirowany obrazem Jesień Wojciecha Fangora) autorstwa Adama Dzieżyka. Ponadto w programie wieczoru znalazły się: Fangor na fortepian na cztery ręce Pawła Mykietyna, Fanfare for the Common Man na cztery ręce Aarona Coplanda, Walc i Hesitation (Tango) z Souvenirs Ballet Suite op. 28 oraz Adagio na orkiestrę Samuela Barbera, Suita Don Quichotte Georga Philippa Telemanna oraz Orawa Wojciecha Kilara.

>>> 100-lecie urodzin Wojciecha Fangora w PFB. Zobacz zdjęcia z próby <<<

Oprócz Cappelli Gedanensis (jednego z organizatorów wydarzenia) i Jerzego Maksymiuka, wystąpią soliści: 

  • Agata Długosz (flet), 
  • Łukasz Długosz (flet), 
  • Roman Perucki (organy), 
  • Maciej Gański (fortepian)
  • Michał Mossakowski (fortepian).

– Jesteśmy zaszczyceni, że kolejny raz dane nam jest wystąpić z Maestro Jerzym Maksymiukiem – mówi Marek Więcławek, dyrektor Cappelli Gedanensis. – To jedyny w swoim rodzaju koncert, bo poświęcony wybitnemu malarzowi i jego obrazom, kompozycje, których światowe prawykonania tu usłyszymy, inspirowane są duchem tej bogatej twórczości i osobowością charyzmatycznego artysty.

PRZECZYTAJ TEŻ: Tłumy na wernisażu wystawy dzieł Wojciecha Fangora

Bilety na koncert 100-lecie Wojciecha Fangora w cenie 22-100 zł (bilet na koncert upoważnia do zwiedzania wystawy „Obrazy Muzyczne” Wojciecha Fangora).

Bilety na nocne zwiedzanie dzieł Wojciecha Fangora w cenie 11 zł (zwiedzanie tylko w godz. 21:00-23:00). 

PFB, 10 listopada, godz. 19:00, Ołowianka w Gdańsku.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze