Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Gdańskie Dni Kaszubskie. Poznaj w tradycję i kulturę regionu, odkryj pomorskie korzenie Gdańska

Na gdańskiej Ołowiance - w dniach 16-22 czerwca 2022 – odbędą się Gdańskie Dni Kaszubskie, największe kaszubskie wydarzenie w stolicy Pomorza. Impreza ma podkreślić kaszubską tożsamość Gdańska oraz wpisywać się w jego wielokulturową tradycję. W programie jest wiele atrakcji, w tym tzw. Fischmarkt w Gdańsku, nawiązujący do wielowiekowej tradycji targu rybnego w mieście, sięgającej XIV w.
(fot. Arkadiusz Wegner)

Celem imprezy – organizowanej przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie (z okazji 110. rocznicy zjazdu założycielskiego Towarzystwa Młodokaszubów w Gdańsku) - jest przybliżenie gościom kaszubskiej kultury, historii, tradycji oraz umożliwienie jej uczestnikom zapoznania się z jedynym i wyjątkowym w skali kraju językiem regionalnym - kaszubskim. Gdańskie Dni Kaszubskie mają przybliżyć i uwypuklić kaszubską tkankę miasta w jego wielokulturowej tożsamości. Wydarzenie to będzie okazją do kompleksowego zanurzenia się w unikalną, żywą kulturę kaszubską.

- Przybyli goście odkryją na nowo kaszubską muzykę, historię, literaturę, regionalne rękodzieło, nauczą się podstawowych zwrotów języka regionalnego, a także poznają najważniejsze kaszubskie ciekawostki związane z grodem Neptuna – zapowiadają organizatorzy.

(fot. Arkadiusz Wegner)

Na scenie muzycznej

W ramach kaszubskiego festiwalu muzycznego na scenie zlokalizowanej na gdańskiej Ołowiance (a dokładniej na parkingu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina) wystąpią zespoły i muzycy kaszubscy tacy jak ZPiT Sierakowice, ZPiT Kościerzyna, Zespół Drëszë, Akademia Głosów Tradycji, Katarzyna Chrul, Kaszubska Orkiestra Rybacka, Kapela Begebenheit. W przerwie pomiędzy występami na scenie odbywać się będą rozmowy z kaszubskimi twórcami, literatami i znawcami regionalnej historii, które stworzą kulturalne „Ogrody literatury”.

Oprócz muzycznej warstwy tego eventu odbędzie się Jarmark Kaszubski (gdzie będzie można poznać i zakupić regionalne produkty oraz przysmaki), odbywać się będą warsztaty dla najmłodszych (malowanie wzorów kaszubskich, plecenie kwiatów, nauka kaszubskich tańców). Zaprezentowana zostanie również wystawa plenerowa poświęcona wybitnym Kaszubom związanym z Gdańskiem. Odbywać się będą także spacery śladami kaszubskimi po Gdańsku.

(fot. Arkadiusz Wegner)

Konferencja poświęcona Młodokaszubom w Gdańsku

W ramach Gdańskich Dni Kaszubskich ZKP planuje również organizację konferencji z okazji 110 rocznicy zjazdu założycielskiego Towarzystwa Młodokaszubów w Gdańskuktóre stworzyli bardzo dobrze wykształceni przedstawiciele inteligencji kaszubsko-pomorskiej mający za główny cel rozwijanie programu ideowego ruchu kaszubsko-pomorskiego i przygotowanie kadr do działalności wśród Kaszubów. Kontynuatorem idei Młodokaszubów jest obecnie Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, które utworzone zostało 2 grudnia 1956 roku. Zrodziło się z potrzeby Kaszubów do posiadania organizacji, która broniłaby i dbała o rozwój tej społeczności oraz całego Pomorza. ZKP jest dzisiaj nowoczesnym stowarzyszeniem mającym status organizacji pożytku publicznego, jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce i największą w historii ruchu kaszubskiego.
 

 

(fot. Arkadiusz Wegner)

„Ścinanie Kani” w Starej Aptece i promocja filmu

We wtorek, 21 czerwca, na scenie Starej Apteki Teatru Wybrzeże, o godz. 20 luzińska grupa teatralna zaprezentuje sztukę „Ścinanie Kani”, nawiązującą do ważnego kaszubskiego obrzędu, który odbywa się w wielu miejscach regionu w okolicach daty letniego przesilenia. Uwaga, spektakl jest biletowany. Koszt biletu: 15 zł. Rezerwacja biletów i kontakt: [email protected]W tych dniach odbędzie się również internetowa premiera filmu pt. „Kaszubi w Gdańsku cz. 4 – Oliwa” – jest to seria dokumentalna, w której twórcy prezentują kaszubskie ciekawostki historyczne z poszczególnych dzielnic grodu Neptuna. 

Fischmarkt w Gdańsku

W ramach eventu (sobota, 18 czerwca) zostanie wykonana historyczna inscenizacja powrotu rybaków z połowu, powrotu z morza. Wydarzenie ma przedstawić oraz przybliżyć uczestnikom pomorskie i kaszubskie tradycje rybackie - kuchnię regionalną (w szczególności opartą na produktach rybnych), rybackie rzemiosło i handel, specyfikę pracy na morzu oraz rolę jaką pełniło ono w życiu nadmorskich społeczności, lokalne legendy, wierzenia. Założenia te mają zostać spełnione poprzez realizację jarmarku rybnego, tradycyjnego „Fischmarktu” na gdańskim Targu Rybnym, a dokładnie na placu przy pomniku komandora Tadeusza Ziółkowskiego.

- W ramach targu rybnego planujemy inscenizację historyczną (przypłynięcie łodzi rybackich, przemarsz rybaków transportujących połów na taczkach, w koszach czy skrzyniach, wyładunek ryb na nabrzeże, pokaz targu – sprzedaży ryb w tradycyjnych strojach przy użyciu historycznych sprzętów i narzędzi),  organizację tradycyjnej chaty rybackiej (z oryginalnym wyposażeniem, narzędziami rybackimi z epoki) oraz pokazy rzemiosła rybackiego (naprawy sieci, pokazy tradycyjnego szkutnictwa, pokazy bednarskie, pokaz tradycyjnego wędzenia ryb) – wyliczają organizatorzy.

Działanie to stanowi nawiązanie do wielowiekowej tradycji Targu Rybnego w Gdańsku sięgającej XIV wieku. Targ rybny od samego początku istnienia zaopatrywał mieszkańców ówczesnego Gdańska w świeże ryby oraz wszelkiego rodzaju owoce morza, a handel rybami zdominowali rybacy z Kaszub.


 

(fot. Arkadiusz Wegner)

W świecie kaszubskich bajek

Do „Świata kaszubskich bajek” najmłodsi uczestnicy wkroczą w weekend 18-19 czerwca. Tutaj dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach artystycznych (malowanie na szkle, plecienie kwiatów z bibuły, kolorowanie postaci z kaszubskich legend) oraz konkursach z nagrodami. W strefie chill-out posłuchają regionalnych bajek czytanych przez lektorów w kaszubskiej i polskiej wersji językowych jak i nauczą się zasad gry popularnych kaszubskich planszówek.

Program Gdańskich Dni Kaszubskich

  • 16 czerwca. Na Górze Gradowej przy Hevelianum o 16:00 na maszt wciągnięta zostanie kaszubska flaga. Odśpiewany zostanie także hymn kaszubski.
  • 16-19 czerwca. Jarmark Kaszubski na Ołowiance. Przez całe 4 dni będzie działać Jarmark Kaszubski, na którym chcemy zaprezentować regionalne produkty i marki. Podczas jarmarku będzie można m.in. spróbować specjałów kaszubskich KGW, kupić ekologiczne regionalne wino, sery, nabyć wyroby artystyczne czy wziąć udział w warsztatach plastycznych.
  • 18 czerwca. Fischmarkt, godz. 12. To wydarzenie kulturalne inspirujące się wielowiekową tradycją targów rybnych w Gdańsku sięgającą XIV wieku. Przez kilka wieków trwania fischmarktu gdańskiego, rybackie tradycje i folklor wytworzyły niepowtarzalną atmosferę targu rybnego Gdańska. W ramach eventu (sobota, 18 czerwca) zostanie wykonana historyczna inscenizacja powrotu rybaków z połowu, powrotu z morza. Wydarzenie ma przedstawić oraz przybliżyć uczestnikom pomorskie i kaszubskie tradycje rybackie - kuchnię regionalną (w szczególności opartą na produktach rybnych), rybackie rzemiosło i handel, specyfikę pracy na morzu oraz rolę jaką pełniło ono w życiu nadmorskich społeczności, lokalne legendy, wierzenia.
  • 18-19 czerwca. Kaszëbë Music Festiwal na Ołowiance. W sobotę i niedzielę Ołowianka wybrzmi po kaszubsku jeszcze mocniej. Usłyszeć będzie można m.in. zespoły Begebenheit, Drëszë, Orkiestrę Jastarnicką, ZPiT „Sierakowice, ZPiT „Kościerzyna”, Akademia Głosów Tradycji czy solowy występ Katarzyny Chrul. Występy przeplatane będą rozmowami z zaproszonymi gośćmi.
  • 19 czerwca. Gdański oddział ZKP zaprasza na inspirujący spacer śladami Kaszubów po Gdańsku. Spotkanie na rogu ulic Gnilnej i Rajskiej o 15:00
  • 20 czerwca, Na profilu YouTube Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego odbędzie się premiera IV części serii „Kaszubi w Gdańsku”. Tym razem twórcy cyklu zagościli w Oliwie – tej współczesnej, jak i historycznej.
  •  21 czerwca. Spektakl „Ścinanie kani" Regionalnego Teatru Dramatycznego z Luzina na deskach Teatru Wybrzeże w sali Stara Apteka, godz. 20
  • 22 czerwca. Konferencja "Gdańsk - Kaszuby - Polska. 110. rocznica Zjazdu Młodokaszubów w Gdańsku" w Sali Białej Ratusza Głównomiejskiego w Gdańsku, godz. 12:00. Wysłuchać będzie można dwóch referatów, które wygłoszą prof. Józef Borzyszkowski i prof. Cezary Obracht-Prondzyński. Zaplanowano też dyskusję po hasłem „Co z idei Młodokaszubów na dziś?”, z udziałem przedstawicieli działaczy społecznych młodszego pokolenia.
  •  16-19 czerwca (Ołowianka) 20 czerwca - 3 lipca (Grobla I). Wystawa „W kręgu Młodokaszubów". Kim byli Młodokaszubi? O tym będzie można się przekonać, m.in. oglądając wystawę plenerową dotyczącą członków Towarzystwa Młodokaszubów
(fot. Arkadiusz Wegner)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka