PKN Orlen, Gdańsk

Orlen ma nowego szefa. Będzie rządzić tylko kilka miesięcy?

Minister aktywów państwowych we wtorek, 6 lutego powołał Witolda Literackiego do zarządu Orlenu. Jednocześnie rada nadzorcza spółki wyznaczyła Literackiego na funkcję pełniącego obowiązki prezesa zarządu. Na tym samym posiedzeniu z obecnego składu rady nadzorczej do zarządu oddelegowani zostali: Kazimierz Mordaszewski, Tomasz Sójka oraz Tomasz Zieliński. Docelowo nowe władze koncernu zostaną wyłonione w drodze konkursu.
Karol
Uliczny
7.02.2024 / 11:38

Orlen na nowego szefa. To Witold Literacki

Uruchomione przez radę nadzorczą Orlenu postępowanie kwalifikacyjne dotyczy prezesa, wiceprezesów i członków zarządu. Szczegółowe warunki stawiane kandydatkom i kandydatom rada nadzorcza opublikuje 14 lutego 2024 r. 

Powołany na pełniącego obowiązki prezesa zarządu Witold Literacki jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego, Wydziału Nauk Społecznych oraz MBA w Lubelskiej Szkole Biznesu przy współpracy z University of Central Lancashire w Wielkiej Brytanii w 2006 r. Jest ekspertem w dziedzinie finansów i podatków. Od wielu lat związany zawodowo z branżą paliwowo-energetyczną. Doświadczenie menadżerskie zdobywał zarówno w firmach zagranicznych, jak i polskich, w tym w PKN Orlen. W latach 2022-2023 pełnił funkcję dyrektora finansowego w PERN. Wcześniej, w latach 2020-2022, był zatrudniony jako dyrektor finansowy w Warszawskich Zakładach Mechanicznych PZL-WZM w Warszawie, a w latach 2008-2020 był dyrektorem biura podatków w PKN Orlen.

PRZECZYTAJ TEŻ: Daniel Obajtek odwołany ze stanowiska prezesa zarządu PKN Orlen

Wcześniej rada nadzorcza Orlenu odwołała ze składu zarządu: Adama Buraka, Krzysztofa Nowickiego, Roberta Perkowskiego, Piotra Sabata, Iwonę Waksmundzką-Olejniczak. W czwartek, 1 lutego 2024 r., w związku z decyzją prezesa o oddaniu się do dyspozycji rady nadzorczej, podjęto uchwałę o odwołaniu ze stanowiska Daniela Obajtka. W poniedziałek, 5 lutego uchwała weszła w życie.

Nowy skład zarządu Orlenu

W wyniku podjętych decyzji, od 7 lutego 2024 r. zarząd Orlenu pracuje w składzie:

  • Witold Literacki, pełniący obowiązki prezes zarządu,
  • Kazimierz Mordaszewski, członek rady nadzorczej delegowany do czasowego wykonywania czynności członka zarządu,
  • Tomasz Sójka, członek rady nadzorczej delegowany do czasowego wykonywania czynności członka zarządu,
  • Józef Węgrecki, członek zarządu,
  • Tomasz Zieliński, członek rady nadzorczej delegowany do czasowego wykonywania czynności członka zarządu.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze