Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Dla kogo piąta dawka szczepionki przeciw COVID-19?

Podczas konferencji „Bezpieczeństwo i jakość w ochronie zdrowia”, współorganizowanej przez Rzecznika Praw Pacjenta oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, która odbyła się w piątek, 31 marca, minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o piątej już dawce szczepionki przeciw koronawirusowi. Szczepienie rekomendowane jest, m.in., osobom, które ukończyły 60 lat.
szczepienia medyków

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Piąta dawka szczepienia przeciw COVID-19. Dla kogo i od kiedy?

Po przeanalizowaniu sytuacji epidemiologicznej w innych krajach i zasięgnięciu rad ekspertów resort zdrowia zadecydował o wprowadzeniu od 15 kwietnia piątej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Minister Adam Niedzielski w piątek, 31 marca podczas konferencji w UCK powiedział, komu szczególnie zalecane jest szczepienie.

– Będziemy rekomendowali przyjęcie piątej dawki tym osobom, które przyjęły czwartą dawkę w postaci szczepienia jednowalentnego – stwierdził szef resortu zdrowia. – Obecna szczepionka jest biwaletna, czyli jest ukierunkowana na co najmniej dwa szczepy wirusa covidowego.

Podjęliśmy decyzję, że osoby, które otrzymały czwartą dawkę szczepienia jednowalentnego, będą miały możliwość zaszczepienia się tym szczepieniem najnowszym. Rekomendację kierujemy również do osób w wieku 60 plus, bo to główna grupa ryzyka zachorowań na COVID-19. Według naszej wiedzy, ok. 1,8 mln osób w Polsce spełnia te kryteria. Rekomendację kierujemy również do personelu medycznego i osób, które mają upośledzenia systemu immunologicznego.

Adam Niedzielski / minister zdrowia

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie odwołany?

Minister odniósł się również do obecnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Z jednej strony, spadają – nawet o 30 proc. – zachorowania spowodowane wirusem SARS-CoV-2. Nadal jednak od dwóch miesięcy utrzymuje się wysoki poziom zachorowań na grypę. Każdego dnia notuje się 28-29 tysięcy kolejnych zakażonych pacjentów. I to właśnie grypa sprawia, że utrzymany zostaje stan zagrożenia epidemicznego.

Równocześnie prowadzona jest z przedstawicielami innych jednostek administracyjnych analiza kontekstu legislacyjnego odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

– Będziemy wiedzieli, czy w przypadku pewnych przepisów nie zastosować czegoś w rodzaju vacatio legis, jeślibyśmy ten stan znosili, tak żeby pewne obowiązki nie pojawiły się z dnia na dzień, tylko żeby była możliwość płynnego przejścia do zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego – powiedział minister Adam Niedzielski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka