Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W nowym roku zmiany w programie Rodzina 500 plus

Uwaga rodzice! W 2022 roku program 500 plus czekają ważne zmiany! I choć sama wysokość świadczenia nie ulegnie zmianie, to rząd ma też inną propozycję dla rodziców - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Sprawdź, kto dostanie pieniądze.
(fot. Pexels.com | Zdjęcie ilustracyjne)

Mimo inflacji i postulatów, by zwiększyć wartość świadczenia, rząd ogłosił już, że waloryzacja 500 plus może nastąpić najwcześniej w 2023 r. Na razie zmiany w tym programie socjalnym będą techniczne.

Program 500 plus. Wnioski tylko przez internet!

Przede wszystkim - od 2022 r. wypłatą 500 plus zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rodzice nie złożą już wniosków w urzędzie miasta czy gminy, choć do końca maja to one będą wypłacać pieniądze. Wnioski będzie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną: za pośrednictwem PUE ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Empatia. Pieniądze będą wpływać jedynie w formie bezgotówkowej na wskazane konto bankowe.

Przeniesienie programu do ZUS będzie następowało stopniowo. Gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń przyznanych na obecny okres świadczeniowy od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r. To oznacza, że osoby, które w tej chwili mają przyznane 500 plus, będą je dostawały do 31 maja 2022 r. i nie muszą składać w styczniu nowego wniosku.

Z kolei wniosek na nowo narodzone dziecko można złożyć w gminie do 31 grudnia 2021 r., a od 1 stycznia 2022 r. - do ZUS. Wnioski na następny okres świadczeniowy - rozpocznie się 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023 r. - będzie od 1 lutego 2022 r. przyjmował tylko ZUS. ZUS będzie rozpatrywał wszystkie wnioski o świadczenie wychowawcze i będzie je wypłacał.

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Kto dostanie pieniądze?

W roku 2022 pojawi się też nowy rodzaj wsparcia dla rodziców - rodzinny kapitał opiekuńczy. Uwaga! - świadczenie będzie przysługiwało na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. To 1 tysiąc złotych miesięcznie przez rok albo 500 zł miesięcznie przez dwa lata – o sposobie zdecydują we wniosku rodzice. By takie świadczenie uzyskać, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Dotyczy to także osób, które przyjęły dziecko na wychowanie i wystąpiły do sądu z wnioskiem o jego adopcję. Rodzice sami będą decydowali na co  przeznaczyć kapitał - np. na opłacenie żłobka lub niani czy samodzielną opiekę nad dzieckiem. Rodzinny kapitał opiekuńczy będzie świadczeniem niezależnym od dochodów rodziny - nie  ma kryterium dochodowego.

Od 1 stycznia ich przyjmowaniem, rozpatrywaniem oraz wypłatą środków także zajmie się ZUS. W tym przypadku również dostępna będzie tylko droga elektroniczna oraz wpłata na konto.

Start programu zaplanowano na kwiecień 2022 r. z wyrównaniem przysługującym od początku roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama