Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Protest rybaków na przekopie Mierzei Wiślanej. Utrudnienia na drodze 501!

Na Przekopie Mierzei Wiślanej w niedzielę, 8 października trwa protest rybaków przybrzeżnych i małoskalowych. – Chcemy godnej pracy i płacy dla nas i naszych rodzin – mówią rybacy, którzy postanowili zorganizować akcję protestacyjną.
protest rybaków we Władysławowie
Wcześniej rybacy protestowali m.in. we Władysławowie

Autor: Pomorska Policja | Zdjęcie ilustracyjne

Protest rybaków na przekopie Mierzei Wiślanej. Utrudnienia na drodze do Krynicy Morskiej

Na przekopie Mierzei Wiślanej w niedzielę, 8 października o godz. 11:00 rozpoczęła się akcja protestacyjna środowiska Polskich Rybaków Przybrzeżnych i Małoskalowych. Problemy z przejazdem drogą 501 między Kątami Rybackimi a Krynicą Morską mają potrwać do godz. 13.00. Do udziału w proteście zaproszeni zostali wszyscy rybacy przybrzeżni oraz małoskalowi z Zalewu Szczecińskiego, całego Wybrzeża oraz Zalewu Wiślanego.

– Jesteśmy zdeterminowani, zmotywowani do ciężkiej pracy. Pokażmy wszystkim, że polskie rybołówstwo jeszcze nie umarło, że żyjemy i jesteśmy tu i teraz. Chcemy godnej pracy i płacy dla nas i naszych rodzin. Czy to tak wiele? – apelują organizatorzy akcji.

PRZECZYTAJ TEŻ: Rybacy protestowali we Władysławowie. Wciąż czekają na obiecane przez rząd rekompensaty

Rybacy wnioskują do rządu m.in.:

  • o wypłatę odszkodowań za obowiązujący zakaz połowu na Morzu Bałtyckim dorsza, łososia i węgorza w wysokości 1450 zł za każdy dzień zakazu połowów,
  • wprowadzenie zakazu połowów pelagicznych na polskich wodach terytorialnych przez tzw. jednostki paszowe, które, ich zdaniem, niszczą zasoby sandacza, troci, certy, leszcza i innych gatunków na Zatoce Gdańskiej, w tym szprota i śledzia, które są głównym pożywieniem dorsza i łososia,
  • wprowadzenie na czas obowiązywania zakazu połowu łososia, dorsza i węgorza na Morzu Bałtyckim przepisów specjalnych zwalniających ich z opłat na rzecz ZUS, opłat portowych płaconych na rzecz zarządów portów,
  • przyznanie Polskim Rybakom Przybrzeżnym, którzy osiągną wiek 55 lat i zdecydują się na trwałe zezłomowanie jednostki, tzw. renty rybackiej do 65. roku życia.

Jak przyznają rybacy przybrzeżni i małoskalowi, czarę goryczy przelała m.in. ostatnia decyzja ministra rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telusa, który nie zaprosił ich w czwartek, 5 października na spotkanie w sprawie dyskusji nad postulatami, jakie do niego skierowali. A, jak wskazują, zaproszenia zostały wysłane do 26 różnych podmiotów.

Po raz kolejny o sytuacji Polskich Rybaków Przybrzeżnych/Małoskalowych mają decydować podmioty gospodarcze, które otrzymują ogromne wsparcie finansowe ze strony polskich władz. Wprowadzony zakaz połowów dorsza, łososia i węgorza dotyczy – przede wszystkim, polskich Rybaków Przybrzeżnych/Małoskalowych. To Rybacy Przybrzeżni/Moskalowi są grupą najbardziej pokrzywdzoną. Prezesi spółek handlowych mają decydować o losach być albo nie być Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego/Małoskalowego. Bogate firmy i bogaci prezesi. Na takie rozwiązanie nie wyrażamy zgody. Jak długo jeszcze osoby odpowiedzialne w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi za rybołówstwo i akwakulturę będą manipulować faktami.

rybacy przybrzeżni i małoskalowi / w odpowiedzi na brak zaproszenia od ministra rolnictwa

Postulaty Przedstawicieli Rybaków Przybrzeżnych złożone do ministra

  • Wnioskujemy o wypłatę odszkodowań przez Rząd Polski i Komisję Europejską na rzecz rybaków przybrzeżnych i właścicieli jednostek rybackich powyżej 12 m, którzy nie posiadają w specjalnym zezwoleniu połowowym kwoty połowowej szprota i śledzia, wynikających z obowiązującego zakazu połowu na Morzu Bałtyckim dorsza, łososia i węgorza. Wysokość odszkodowania za każdy dzień zakazu połowów (nie dotyczy dni, kiedy w/w gatunki są chronione) w wysokości 1 450,00 zł.
  • Wnioskujemy o wprowadzenie zakazu połowów pelagicznych na polskich wodach terytorialnych przez tzw. jednostki paszowe. Połowy paszowe niszczą zasoby szprota, śledzia – które to ryby są głównym pożywieniem dorsza i łososia. Połowy paszowe niszczą zasoby: sandacza, troci, certy, leszcza i innych gatunków na Zatoce Gdańskiej.
  • Wnioskujemy o wprowadzenie funduszu gwarancyjnego dla Rybaków Przybrzeżnych.
  • Wnioskujemy o wprowadzenie na czas obowiązywania zakazu połowu łososia, dorsza i węgorza na Morzu Bałtyckim przepisów specjalnych, zwalniających Polskich Rybaków Przybrzeżnych z opłat na rzecz: ZUS, opłat portowych płaconych na rzecz Zarządów Portów.
PRZECZYTAJ TEŻ: Protest rybaków na S-6! Utrudnienia w ruchu, m.in. w Kębłowie
  • Wnioskujemy o wprowadzenie programu oddłużeniowego dla Polskich Rybaków Przybrzeżnych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej w związku z obowiązującym zakazem połowów dorsza, łososia i węgorza.
  • Wnioskujemy o przyznanie Polskim Rybakom Przybrzeżnym, którzy osiągną wiek 55 lat i zdecydują się na trwałe zezłomowanie jednostki, tzw. renty rybackiej do 65. roku życia.
  • Wnioskujemy o uspójnienie przepisów w zakresie zasad połowu ryb na akwenie Zalewu Szczecińskiego i Wiślanego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama