Rzeźba kozy od kilkudziesięciu godzin przyciąga wzrok na kartuskim deptaku

Rzeźba kozy na deptaku w Kartuzach. To nawiązanie do kaszubskiej piosenki

Nowa atrakcja przyciągająca wzrok pojawiła się na deptaku w Kartuzach. To rzeźba ...kozy, ufundowana przez kartuskich przedsiębiorców. Z pewnością szybko zyska zainteresowanie zarówno mieszkańców jak i przyjezdnych, którzy będą sobie przy niej robić pamiątkowe zdjęcia. Skąd akurat koza? To nawiązanie do popularnej piosenki "Tata i kòza". Mało tego, przy rzeźbie znalazł się odtwarzacz, który będzie emitować kaszubskie melodie!
Piotr
Piesik
1.02.2024 / 10:04

Na kartuskim rynku stanęła rzeźba kozy

Kartuski samorząd z zadowoleniem poinformował, że na deptaku miejskim pojawiła się w środę, 31 stycznia rzeźba kozy. Na pomysł ustawienia tej oryginalnej figury wpadli przedsiębiorcy z Kartuz, koszt wykonania rzeźby pokryła rodzina Markowskich: Wiesława i Jacek z córkami.

W tradycji i kulturze koza symbolizuje płodność i witalność, przede wszystkim jest sympatycznym zwierzęciem, które przez całe wieki hodowano w gospodarstwach. Kozy nie mają wysokich wymagań co do paszy (słynne powiedzenie "koza zje wszystko"), za to pozyskiwano od nich mleko, mięso, skóry.

ZOBACZ TEŻ: Kociewska Makowa Koza i jej ser uwiodły Karola Okrasę

Z pewnością nie zabraknie chętnych do zrobienia sobie zdjęcia obok kartuskiej kózki

Kartuska rzeźba kozy posiada również odniesienia muzyczne. Obok figury zainstalowano odtwarzacz, który będzie prezentować znane kaszubskie melodie, promując - zwłaszcza wśród turystów - kaszubską kulturę. Wśród tych melodii będzie "Tata i kòza", do której nawiązuje sympatyczna koza. Jak podaje kartuski samorząd za Tomaszem Fopke, pierwszą zwrotkę i refren piosenki napisał Jan Trepczyk z Prokowa, dziadek Franciszka Kwidzińskiego - kierownika Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby, który dopisał pozostałe zwrotki. Piosenkę rozpropagował Aleksander Tomaczkowski.

 

Zachęcamy wszystkich, by przy okazji wizyty w Kartuzach zobaczyć tę unikalną rzeźbę i uwiecznić to na fotografii.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze