Materiał informacyjny
Joanna Raftopulos

Joanna Raftopulos

Spotkania wokół historii Wrzeszcza w WINDA GAK

Zapraszamy na cykl spotkań wokół historii Dolnego Wrzeszcza, jego architektury, mieszkańców i tajemnic, które skrywa dzielnica. Podczas trzech spotkań, w wybrane czwartki w miesiącu, porozmawiamy przy kawie i herbacie z najciekawszymi autorkami i autorami książek związanych z Wrzeszczem.
Materiał informacyjny
Patrycja
Cybulska
19.01.2024 / 11:34

Sekrety Dolnego Wrzeszcza – spotkanie z Joanną Raftopulos

  • 25.01.2024 r.
  • godz. 18.30

Jakie tajemnice skrywa Dolny Wrzeszcz? Miłośników zagadek i dzielnicy zapraszamy na spotkanie z Joanną Raftopulos autorką publikacji „Sekrety Wrzeszcza i Oliwy”. Podczas wydarzenia porozmawiamy o pracy nad publikacją, poszukiwaniem archiwaliów do książki oraz o sekretach, które skrywa najbliższy Widzie GAK kwartał Wrzeszcza. 

W trakcie spotkania odbędzie się także konkurs, w którym do wygrania będzie publikacja „Sekrety Wrzeszcza i Oliwy” wydanej 2023 roku przez Księży Młyn. 

 Joanna Raftopulos – historyczka i archeolożka, autorka projektów edukacyjnych o tematyce regionalnej w trójmiejskich instytucjach kultury. Licencjonowana przewodniczka po Trójmieście. Popularyzatorka historii Gdańska. Prywatnie pasjonatka wypraw rowerowych po regionie pomorskim jak i dalekich z naciskiem na trasy górskie. 

Spotkanie poprowadzi: Natalia Koralewska.

GAK Winda

Alma Richter, Helena Lange, Janina Jarzynówna-Sobczak – rozmowa o kobietach związanych z dzielnicą – spotkanie z Michałem Ślubowskim

  • 21.03.2024 r.
  • godz. 18.30

Kim były Alma Richter, Helena Lange, Janina Jarzynówna-Sobczak? Czym zasłużyły się dla Wrzeszcza Dolnego i dlaczego warto znać ich życiorys? Podczas spotkania z Michałem Ślubowskim przybliżymy uczestnikom i uczestniczkom losy kobiet związanych z dzielnicą. Porozmawiamy także o publikacjach autora „Proszarki, celebrytki i święte” oraz „Czarownice, mieszczki, pokutnice” wydane nakładem gdańskie wydawnictwa Marpress.

W trakcie spotkania odbędzie się konkurs, w którym do wygrania będzie publikacja, których autorem jest Michał Ślubowski.

Michał Ślubowski – Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, przewodnik po Górze Gradowej i Oliwie, pracownik Hevelianum. Autor książek poświęconych gdańskiej herstorii: Czarownice, mieszczki, pokutnice (2020) oraz Proszarki, celebrytki i święte (2023). Twórca strony Gedanarium oraz współtwórca (z żoną Alicją) podkastów „Makabreski” i „Historia Gdańska dla każdego”. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury w mieście.

Spotkanie poprowadzi: Natalia Koralewska.

Robotnicze osiedla Dolnego Wrzeszcza: Kolonia Rzeszy, Roosevelta i domków fińskich – spotkanie z Jarosławem Wasilewskim

  • 23.05.2024 r.
  • godz. 18.30

Osiedla z tanimi mieszkaniami miały być bolączką dla rosnącej liczby robotników w mieście. Budowę Kolonii Rzeszy (Reichskolonie) zaplanowano i zrealizowano dwudziestoleciu międzywojennym. Charakterystyczne drewniane domki fiński stojące po dziś dzień m.mn. wzdłuż ulic Górniczej i Kopalnianej przypłynęły do Gdańska z Helsinek. Planowo były przeznaczone dla mieszkańców Górnego Śląska. Dlaczego zostały w we Wrzeszczu? Osiedle Roosevelta z kolei, to powojenne osiedle, które powstało w ramach Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej. O historii trzech osiedli z Wrzeszcza Dolnego porozmawiamy z pasjonata i znawcą dzielnicy Jarosławem Wasilewskim.

Jarosław Wasilewski – badacz i popularyzator historii Wrzeszcza. Współautor monografii Dolny Wrzeszcz i Zaspa oraz albumu Wrzeszcz na dawnej pocztówce (2 tomy, w przygotowaniu kolejny). Publikuje teksty w czasopiśmie 30 dni, Magazynie GARNIZON oraz na portalu Trójmiasto.pl.

Spotkanie poprowadzi: Natalia Koralewska.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze