Internat, w którym ma być Uniwersytet Ludowy, mieści się przy szkole w Swornegaciach

Swornegacie: Był internat, teraz mieszkają uchodźcy, a ma być Uniwersytet Ludowy

W gminie Chojnice marzą, by przy szkole w Swornegaciach powstał Uniwersytet Ludowy.
Olek
Knitter
27.11.2023 / 16:21

Swornegacie: Powstanie Uniwersytet Ludowy? 

Pomysł stworzenia Uniwersytetu Ludowego włodarzom gminy Chojnice chodził po głowie od dłuższego czasu. Teraz chcą wykorzystać możliwość sfinansowania takiego pomysłu i wyremontować budynek po byłym internacie przy szkole, który działał tu ponad 50 lat i mieszkali w nim uczniowie, którzy uczyli się w szkole „w Sworach”. Kilka lat temu internat - ze względów ekonomicznych – zamknięto. W ostatnim czasie schronienie znaleźli w nim uchodźcy z Ukrainy.

Projekt przewiduje remont budynku po internacie, w którym znajdą się sale szkoleniowe na parterze oraz część noclegowa - 12 pokoi na I piętrze. W ramach projektu wyremontowane mają zostać także świetlice wiejskie na terenie gminy m.in. w Granowie, Doręgowicach i Angowicach. Wartość całego zadania to ponad 6 mln zł, z czego dofinansowanie miałoby wynieść nieco ponad 5 mln zł. Ok. 3 mln zł miałoby kosztować prace remontowe, pozostała część miałaby być przeznaczona na doposażenie obiektów w sprzęt multimedialny i inne rzeczy potrzebne do uruchomienia i prowadzenia Uniwersytetu Ludowego, a także na organizację szkoleń, spotkań i warsztatów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Śmieci droższe, ale nie dla mieszkańców. W gminie Chojnice bez podwyżki

- Nasz internat był ostatnim takim w Polsce, teraz jest miejscem zamieszkania dla uchodźców, ale wymaga już kapitalnego remontu. Nie chcemy, by to miejsce w przyszłości stało puste i „gościło powietrze”. Marzn nam, by funkcjonowało ono pod egidą Uniwersytetu Ludowego i chcemy pozyskać na ten cel środki unijne. Myśleliśmy o tym już od dawna, ale wcześniej nie było na to dobrego momentu, chociażby ze względu na fakt iż gościliśmy tu grupę uchodźców. Teraz powoli oni już wyjeżdżają albo do swoich domów albo dalej na zachód, gdzie szukają lepszych dla siebie perspektyw i wracamy do pomysłu – komentuje wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański.

W 2022 roku Fundacja Kaszubska i Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby oficjalnie uruchomiły Uniwersytet Ludowy w Kartuzach. A od 1983 roku działa Kaszubski Uniwersytet Ludowy (KUL) z siedzibą główną w Wieżycy.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze