szczepienie, koronawirus, COVID-19

Przeciwko grypie zaszczepisz się w aptece

Chętni do zaszczepienia się przeciwko grypie będą to mogli zrobić – podobnie jak w przypadku szczepienia przeciwko COVID-19 – również w aptekach. Informację tę potwierdza wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Usługa szczepienia będzie bezpłatna od 1 września, a koszty pokryje Ministerstwo Zdrowia. Pacjenci (nie wszyscy) zapłacą jedynie za koszt szczepionki.
Olek
Knitter
9.08.2022 / 10:48

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zapewnia, że przeciwko grypie będzie można bezpłatnie zaszczepić się w Podstawowej Opiece Zdrowotnej oraz aptekach, a także w podmiotach leczniczych, które zgłoszą taką chęć do Ministerstwa Zdrowia. Za takie świadczenie resort będzie tym punktom płacił 21,83 zł.

Jak poinformował we wtorek, 9 sierpnia na konferencji prasowej wiceminister zdrowia, w tym sezonie MZ nie będzie kupowało szczepionek, a jedynie zabezpieczyło je dla punktów POZ czy aptek, które muszą same je zamówić i następnie rozliczyć z MZ.

– Zabezpieczyliśmy 2 mln szczepionek przeciwko grypie. Mamy jednak zapewnienie, że jeśli zapotrzebowanie będzie większe, to część firm pokryje to dodatkowe zapotrzebowanie – mówi wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Od 22 lipca zapisy na czwartą dawkę szczepionki przeciw COVID-19

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej rekomenduje, by szczepić się w okresie jesienno-zimowym.

– Bezpłatna usługa szczepienia w aptekach to bardzo dobre rozwiązanie, na które czekaliśmy. Daje to nadzieję na większą wyszczepialność Polaków przeciwko grypie, która ostatnio była na poziomie 7 procent. Teraz wierzymy, że zdecydowanie wzrośnie, gdyż zainteresowanie pacjentów szczepieniami w aptekach jest bardzo duże. Już podczas szczepienia przeciwko COVID-19 pytają o szczepienia przeciwko grypie – mówi prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska i potwierdza, że szczepionki przeciwko grypie są w hurtowniach farmaceutycznych, a apteki już je kupują.

Ile kosztuje szczepienie przeciwko grypie?

  • Pacjenci będą musieli ponieść koszt samej szczepionki.
  • Nadal będzie ona (na receptę) w 100 proc. refundowana dla pacjentów powyżej 75. roku życia i dla kobiet w ciąży.
  • Dla dzieci, pacjentów w wieku powyżej 65 lat oraz dla osób z chorobami przewlekłymi koszt będzie refundowany na poziomie 50 proc.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze