(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Tak ciepłego Nowego Roku nie było od lat! Prognoza: kilkanaście stopni Celsjusza na Pomorzu

Raczej słoneczny piątek 30 grudnia 2022 roku ze zdecydowanie dodatnimi temperaturami przejdzie w bardziej pochmurną, ale także cieplejszą sobotę, a w niedzielę 1 stycznia 2023 roku możemy na Pomorzu spodziewać się nawet kilkunastu stopni Celsjusza na termometrach. Tak, według synoptyków z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, zapowiadają się prognozy na Nowy Rok.
Redakcja
Zawsze Pomorze
30.12.2022 / 12:34

6-7 stopni Celsjusza z umiarkowanym (a w strefie brzegowej okresami porywistym) południowo-zachodnim wiatrem, czemu w piątkowy poranek 30 grudnia 2022 roku towarzyszą na Pomorzu promienie słońca, zwiastuje, że 2023 rok witać będziemy w wyjątkowo przyjemnej aurze.

Choć zgodnie z synoptycznymi prognozami, sobota i niedziela nie zapowiadają się równie słonecznie, to w okresie sylwestrowych zabaw od lat nie mogliśmy liczyć na równie wysokie temperatury.

Sobota 31 grudnia 2022 r., oprócz okresowych opadów deszczu i porywistego, a wieczorem w strefie brzegowej sięgającego prędkości 60 km/h południowo-zachodniego wiatru, przynieść ma temperatury sięgające w Gdańsku 10 stopni, a na Wybrzeżu, nawet przekraczających tę magiczną granicę.

Zobacz: Co robić na Pomorzu w sylwestra?

Polska znajdzie się pod wpływem kolejnego niżu znad Skandynawii, w strefie przemieszczających się z zachodu na wschód frontów atmosferycznych. Z południowego zachodu będzie napływało ciepłe powietrze polarne morskie” – zapewniają eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, zwracając jednak uwagę na towarzyszące tym zjawiskom wahania ciśnienia.

Nowy Rok – 1 stycznia 2023 r. oznaczać ma z kolei w całym kraju jedne z najwyższych temperatur w historii notowanych w tym okresie, sięgające kilkunastu – choćby w przypadku Gdańska: aż 13°C. Na Pomorzu liczyć musimy się ze słabymi opadami deszczu, którym niestety towarzyszyć może zachmurzenie „przeważnie duże”.

„Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, nad morzem dość silny i silny od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 75 km/h, południowo-zachodni – prognozują synoptycy IMGW, przewidując, że wieczorem podmuchy osłabną.

Niestety, choć ciepło: temperatury 9-16 stopni, utrzyma się w poniedziałek 2 stycznia 2023 r., to w kolejnych dniach, nie możemy liczyć już na równie łaskawą aurę. Jak czytamy w mniej precyzyjnych, ogólnopolskich zapowiedziach ekspertów: „Od wtorku do czwartku spodziewamy się stopniowego ochłodzenia. Będzie więcej chmur (zwłaszcza we wtorek i w środę) i wystąpią opady deszczu, a miejscami także deszcz ze śniegiem i śniegu. We wtorek temperatura maksymalna od 5°C do 9°C, natomiast w czwartek już od 1°C do 6°C. W nocy ze środy na czwartek na przeważającym obszarze kraju temperatura spadnie poniżej 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany.”

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze