Test ciążowy – kiedy go zrobić i jaki rodzaj wybrać?

Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Możesz to sprawdzić jeszcze zanim wybierzesz się do ginekologa albo na badanie krwi. Twoje wątpliwości rozwieje test ciążowy. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, kiedy warto go wykonać oraz jakie rodzaje testów ciążowych są dostępne na rynku i który z nich będzie dla Ciebie najlepszy.
Arkadiusz
Kosiński
24.04.2023 / 12:02

Test ciążowy – jak działa i jak bardzo jest czuły?

Najczęstszym powodem wykonania testu ciążowego jest spóźnienie miesiączki lub pojawienie się porannych mdłości i wymiotów oraz tkliwość piersi. Test pozwala w szybkim czasie sprawdzić, czy objawy te są spowodowane ciążą, czy może mają inne podłoże. Wykrywa on obecność hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej) w moczu, który stymuluje produkcję progesteronu i jest odpowiedzialny za utrzymanie ciąży.

Domowe testy ciążowe mają skuteczność wynoszącą nawet ponad 99% – jeżeli oczywiście prawidłowo go wykonasz. Najlepiej zabierz się za to nie wcześniej niż tydzień po orientacyjnym zapłodnieniu, w dniu spodziewanej miesiączki lub kilka dni po tej dacie. Wtedy stężenie hCG jest na tyle wysokie, że wynik z testu ciążowego jest wiarygodny. Jeśli okaże się, że jest on pozytywny, wówczas konieczna będzie wizyta u lekarza, który przeprowadzi test ilościowy na stężenie hormonu hCG i ustali, w którym jesteś tygodniu ciąży oraz obejmie się odpowiednią opieką medyczną. Jeśli zaś negatywny, a w dalszym ciągu podejrzewasz, że doszło do zapłodnienia, odczekaj kilka dni i powtórz test.

Przed zakupem testu ciążowego zwróć jeszcze uwagę na jego czułość. Zwykle wynosi ona od 10 do 25 mlU/ml. Ta wartość oznacza poziom hormonu, jaki test jest w stanie wykryć. Im niższa wartość, tym test jest bardziej czuły i można go wykonać we wcześniejszej fazie ciąży, bez obaw o zakłamany wynik.

Test ciążowy. Jaki wybrać?

Rodzaje testów ciążowych – przegląd

Wiesz już, czym dokładnie są testy ciążowe i w jaki sposób działają, to teraz czas na poznanie najpopularniejszych rodzajów. Kupisz je między innymi w aptece Nowa Farmacja. Oto one:

  • test ciążowy płytkowy (kasetkowy) – jeden z najczęściej kupowanych. Jest łatwy w użyciu. Wystarczy zebrać próbkę moczu (najlepiej rano, gdy stężenie hCG jest najwyższe), a następnie odpowiednią ilość umieścić w dołączonym do zestawu pojemniku i kroplę lub całą próbkę (postępuj zgodnie z instrukcją producenta) nałożyć na wskazane na płytce miejsce. Po kilku minutach możesz odczytać wynik na okienku testowym, zwykle jako jedną lub dwie kreski,

  • test ciążowy strumieniowy – jest bardzo prosty w użyciu, bo nie wymaga zbierania moczu do pojemnika. Test ten wyposażono w specjalny uchwyt z końcówką, którą musisz umieścić na kilka sekund pod strumieniem moczu. Po kilku minutach wynik pojawia się na okienku testowym,

  • test ciążowy paskowy – składa się z paska, który zanurza się w zebranej próbce moczu. Po upływie założonego czasu wynik odczytasz na pasku testowym. Test paskowy jest zazwyczaj tańszy od innych rodzajów, ale może być nieco mniej wygodny w użyciu,

  • test ciążowy cyfrowy – nowoczesny i precyzyjny test ciążowy, który wyświetla wynik w formie cyfrowej na ekranie. Działa na podobnej zasadzie co test strumieniowy, ale odczytanie wyniku jest prostsze i eliminuje wątpliwości związane z interpretacją kreski. Cyfrowe testy ciążowe mogą również podać orientacyjny czas trwania ciąży.

Podsumowując, niezależnie od tego, który test wybierzesz, wszystkie mają na celu wykrycie hormonu hCG w moczu kobiety. Zapoznaj się jeszcze raz z powyższą charakterystyką i zdecyduj się na taki test ciążowy, który najlepiej Ci odpowiada. Powodzenia!

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze