Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Fala filmowych perełek znów zaleje Gdańsk. Rusza V edycja Octopus Film Festival

Po raz piąty już Octopus Film Festival wyłoni się z morza i zaleje Gdańsk falą niezwykłych filmów gatunkowych z całego świata. W dniach od 2 do 7 sierpnia, m.in. na ulicy Elektryków, w klubach B90 czy Drizzly Grizzly, wyświetlonych zostanie 49, mniej lub bardziej znanych, kinematograficznych perełek. Po raz pierwszy przyznana zostanie również nagroda za całokształt twórczości w kinie gatunkowym – Atramentowa Macka.
„Wojownicy”
„Wojownicy” (Materiały prasowe)

W tym roku w Konkursie Głównym zaprezentuje się 12 filmów, które nigdy wcześniej nie znalazły się w repertuarach polskich kin, a po ich obejrzeniu widzowie będą mogli wyłonić, po raz trzeci w historii festiwalu, Nagrodę Publiczności. Do takich produkcji zalicza się m.in. filmy:

  •  „Badman”,
  • „Cięcie!”,
  • „Szalony Bóg”
  • czy „Moloch”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Festiwal w Operze Leśnej pełen gwiazd. Plejada artystów, „Szkło kontaktowe” na żywo i jubileusz TVN

By oddać hołd jednemu z najsłynniejszych polskich głosów w kinematografii Tomaszowi Knapikowi, festiwal wyświetli dwa filmy, których ten był lektorem:

  • „Ponad Szczytem” – film z 1987 r. w reżyserii Menahema Golana z Sylvestrem Stallone w roli głównej
  • oraz, rozpoczynający późniejszą serię filmową, „Amerykański Ninja” z 1985 r.
„Ponad Szczytem”
„Ponad Szczytem” (Materiały prasowe)

Atramentowa Macka na Octopus Film Festival

Na festiwalu pojawi się również legenda włoskiego kina, która od 60 lat tworzy filmy w nurcie spaghetti westernów czy macaroni combat – Enzo G. Castellari. To on będzie laureatem pierwszej w historii konkursu nagrody: Atramentowej Macki, przyznawanej za całokształt twórczości w kinie gatunkowym.

Octopus również jako pierwszy zaprezentuje retrospektywę reżyserki Doris Wishman, która w latach 60. i 70. ubiegłego wieku nakręciła kilkadziesiąt filmów w gatunku amerykańskiego kina eksploatacyjnego. Uczestnicy festiwalu będą mogli zapoznać się z sześcioma produkcjami reżyserki, m.in. „Nagie na księżycu” czy „Złe dziewczyny idą do piekła”.

„Złe dziewczyny idą do piekła”
„Złe dziewczyny idą do piekła” (Materiały prasowe)

Polskie horrory na Octopus Film Festival

Tegoroczna edycja bierze na tapetę również horrory polskiej produkcji, których czterdzieści lat temu powstała cała seria. W ramach współpracy Octopusa z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, jego dyrektor Tomasz Kolankiewicz prezentuje autorską selekcję pt: „Dekada grozy. Polskie horrory z lat 80.”. W jej ramach wyświetlone zostanie 6 produkcji:

  • „Jajo”,
  • „Widziadło”,
  • „Lubię nietoperze”,
„Lubię nietoperze”,
„Lubię nietoperze” (Materiały prasowe)
  • „Król Komputerów”,
  • „Dom Sary”
  • i „Alchemik”.
„Alchemik”
„Alchemik” (Materiały prasowe)

–  Bardzo cieszę się na tę trójmiejską współpracę FPFF i Octopusa, jednego z najstarszych festiwali w kraju z prężnie rozwijającą się i bardzo ciekawą, stosunkowo nową imprezą. Z pozoru nasze festiwale dzieli wszystko, ale paradoksalnie w najważniejszym elemencie patrzymy w tę samą stronę: chodzi o miłość do kina i prawdziwie kinofilskie podejście – tłumaczy dyrektor FPFF w Gdyni Tomasz Kolankiewicz. – W tym roku dla widzów i widzek Octopusa przygotowałem prawdziwą filmową jazdę bez trzymanki po historii polskiego kina grozy. W moim wyborze skoncentrowałem się na horrorach z lat 80-tych – bodajże najbardziej płodnej dekady dla rodzimego kina grozy. Delektując się zagranicznymi „filmami kultowymi”, oglądając brytyjskie produkcje Hammera czy amerykańskie Tromy, często zapominamy, że u nas też powstawały naprawdę szalone rzeczy. Mamy tutaj i kino wampiryczne, i polskie Monster Movie, pełne i średnie metraże, dzieła kinowe i telewizyjne. Zapewniam, że będzie i śmiesznie, i strasznie..., a czasem wręcz strasznie śmiesznie.

Octopus Film Festival

Upiorny charakter selekcji polskich horrorów podtrzymywać będzie także cykl Jarosława Tokarskiego pt. Horror Found Footage, w hołdzie takim klasykom gatunku, jak: „Blair Witch Project” czy „Paranormal Activity”. Dzięki niemu zobaczyć będzie można 5 pozycji:

  • „Dom Szatana Sp. Z.o.o.”,
  • „Nadzy i Rozszarpani”,
  • „Deadstream”,
  • „Godzina Wilka”
  • oraz „Bądź moją kicią: Film dla Anne”.
„Nadzy i Rozszarpani”
„Nadzy i Rozszarpani” (Materiały prasowe)

VHS Hell i Midnight Movies na Octopus Film Festival

W ramach VHS Hell – cyklicznych pokazów filmów klasy B, dwa z czterech zostaną zaprezentowane z lektorami na żywo:

  • „Death Spa”
  • i „Zwolnienie Warunkowe”,

a w ramach formuły Midnight Movies wyświetlone zostaną trzy pozycje:

  • „Nowojorski Ninja”,
  • „Pizzagate”,
  • „Arcykapłan”.
Death Spa
„Death Spa” (Materiały prasowe)
„Nowojorski Ninja”
„Nowojorski Ninja” (Materiały prasowe)

Octopus Film Festival. Gdzie oglądać filmy?

Oprócz uroków stoczniowej lokalizacji, Octopus korzysta też z potencjału innych ciekawych miejsc na mapie Gdańska. I tak, wraz z nowością na festiwalu, jaką będą seanse partycypacyjne, czyli angażujące widza ponad standardowy poziom podczas wyświetlania produkcji, jego uczestnicy będą mogli nie tylko obejrzeć je na znanych festiwalowi terenach (galeria Layup) podczas filmu „Wojownicy”, lecz również, tak jak podczas wyświetlania produkcji „Klub Winowajców”, w innych częściach miasta – w tym przypadku film będzie wyświetlany w III LO w Gdańsku Wrzeszczu.

„Klub Winowajców”
„Klub Winowajców” (Materiały prasowe)

Z okazji 40. rocznicy powstania jednego z najbardziej kultowych filmów o tematyce survivalowej: „Rambo: Pierwsza Krew”, wyświetlony zostanie on w Teatrze Leśnym, a podczas seansu w Bunkrze obejrzeć będzie można pierwszą część z serii o psychopatycznym zabójcy Johnnym Krammerze: „Piłę”. Jednak najwięcej emocji wzbudzić może Seans Ukryty, którego idea polega na trzymaniu przez organizatorów wydarzenia w tajemnicy do ostatniej chwili informacji na temat miejsca wyświetlania oraz tytułu pokazu, któremu nadano tę tajną nazwę.

„Rambo: Pierwsza Krew”
„Rambo: Pierwsza Krew” (Materiały prasowe)
„Piła”
„Piła” (Materiały prasowe)

Wykłady na Octopus Film Festival

Oprócz wyświetlanych filmów, Octopus będzie organizował 6 spotkań i wykładów, m.in. z twórcami filmu, który pod koniec czerwca 2022 roku miał swoją kinową premierę: „Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę”, czy z twórcami filmu „Braty”, który zdobył nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

Octopus Film Festival harmonogram

Bilety w sprzedaży za pośrednictwem strony www.octopusfilmfestival.com lub serwisu goout.net.

Organizatorem wydarzenia jest dystrybutor kina gatunkowego i artystycznego Velvet Spoon.

Octopus Film Festival
(Materiały prasowe)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka