Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Hossa nowa oferta Wiszące Ogrody - Osiedle doskonale skomunikowane

W Gdańsku powstanie całoroczne kryte lodowisko

Trybuny, które pomieszczą 300 osób, zaplecze szatniowe, a także wizualizacja terenu bezpośrednio przylegającego do planowanego lodowiska, jakie ma powstać w sąsiedztwie pętli tramwajowej u zbiegu al. Pawła Adamowicza i powstającej ul. Nowej Warszawskiej - wszystko to zawiera przygotowana właśnie dokumentacja projektowa dla pierwszego krytego i całorocznego lodowiska w Gdańsku. Powstać ma w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice.
W Gdańsku powstanie całoroczne kryte lodowisko

Autor: Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Nowe kryte lodowisko ma powstać w okolicach Szkoły Podstawowej nr 6 i Przedszkola nr 68 oraz pętli „Ujeścisko” i torowiska nazywanego roboczo Nową Warszawską. Projekt przewiduje budowę trójkondygnacyjnego budynku o powierzchni ponad 2 tys. m kw.
Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, obecnie trwa weryfikacja dokumentacji przygotowanej przez biuro TBiARCHITEKCI Sp. z o.o., a także procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę, a kolejnym krokiem będzie analiza możliwości źródeł finansowania zewnętrznego.

Lodowisko będzie jednym z elementów planowanego w tym miejscu większego kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Projekt ten podzielony został na cztery etapy realizacyjne. Pierwszy z etapów przewiduje powstanie hali lodowiska rekreacyjnego z zapleczem szatniowym. Drugim będzie budowa basenu. Trzeci etap to budowa hali lodowiska treningowego wraz z dodatkowym zapleczem treningowym (siłownie, fitness) oraz zapleczem konferencyjnym i trybunami na 300 osób, nadbudowanymi nad zapleczem szatniowym wykonanym w etapie I. Zwieńczenie całego projektu to powstanie hali do curlingu z trybuną na 115 osób, z własnym zapleczem szatniowym i gastronomią oraz pomieszczeniami dla klubów i związków sportowych.

Koszt tylko samej dokumentacji projektowej dla budowy lodowiska rekreacyjnego wyniósł blisko 198 tys. złotych. Co ważne, projekt uwzględnia także zagospodarowanie terenu wokół kompleksu sportowo-rekreacyjnego, w tym miejsca parkingowe, oraz budowę sieci uzbrojenia zewnętrznego docelowo dla wszystkich czterech etapów inwestycji, w tym również basenu, dla którego obecnie trwają prace nad dokumentacją.

 

Jak się okazuje, układ chłodniczy lodowiska będzie przygotowany do odzysku ciepła na potrzeby basenu. Docelowo przewiduje się odzysk ciepła z tafli wszystkich trzech lodowisk, które zaplanowano w tej lokalizacji. Na razie nie są w pełni znane wartości planowanego do odzysku ciepła. Jeżeli z wyliczeń okaże się, że ciepło uzyskane z agregatów chłodniczych jednej tafli lodowiska, które powstanie w pierwszym etapie, nie pokryje zapotrzebowania na ogrzanie basenu, projektanci będą musieli zaprojektować wymienniki, które zapewnią ogrzanie wody w basenie, również niezależnie od odzysku ciepła z instalacji mroźniczej lodowiska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze