Materiały zapowiadające zawody bazują na czarno-białych zdjęciach z zeszłorocznej edycji Cold waves, autorstwa Krzysztofa Jędrzejaka. Widać na nich zawodników poskramiających bałtyckie fale i walczących z siłą żywiołu

Zimowi surferzy zjadą do Władysławowa! Ale czekają na dobrą pogodę

Już po raz drugi we Władysławowie, w zimowej bałtyckiej scenerii, odbędą się największe polskie zawody w cold water surfingu. Tym razem zmagania w Bałtyku odbędą się pod hasłem „We The Wave”, które nawiązuje do surferskiej społeczności i łączącej ich pasji
Bogdana
Wachowska
11.02.2024 / 14:01

Cold waves by Porsche we Władysławowie

Pierwsza ich edycja odbyła się 5 marca ubiegłego roku, po wielu tygodniach wyczekiwania na sprzyjające warunki pogodowe. Grupa surferów uczestniczących w zawodach, udana realizacja, a przede wszystkim niepowtarzalny klimat zimowego Bałtyku pozwalają tworzyć to niezwykłe wydarzenie. Tegoroczna edycja Cold waves by Porsche zaplanowana jest na okres między 1 lutego a 21 marca br. Ostateczny termin, w związku z oczekiwaniem na odpowiednie warunki, organizatorzy potwierdzą na 48 godzin przed rozpoczęciem zmagań sportowych.

- Po sukcesie pierwszej edycji z 2023, plaża we Władysławowie po raz kolejny zamieni się w najgorętszy spot surfingowy w Europie, goszcząc światowej klasy zawodników i pasjonatów sportów wodnych. Już dziś zapraszamy do śledzenia informacji na ten temat, a następnie do kibicowania czołowym europejskim zawodnikom. Zawody odbywać się będą przy Energobaltic, wejście nr 2 – zapraszają organizatorzy.

Najlepsze fale łamią się na wschód od latarni morskiej we Władysławowie i to właśnie tam ponownie zmierzy się międzynarodowa grupa zawodników. Tegoroczne zawody przybiorą identyczną jak w zeszłym roku i sprawdzoną już formułę. Największym utrudnieniem będzie niewątpliwie temperatura wody w morzu, która w zimie osiąga 1-2. Wymaga to od surferów przygotowania odpowiedniej odzieży w postaci pianek, butów i rękawic, które zapobiegają wychłodzeniu organizmu. Ponieważ to pogoda determinuje możliwość rozpoczęcia zawodów, planowana data startu Cold waves by Porsche będzie znana dopiero na 5-7 dni przed startem, a oficjalne potwierdzenie nastąpi 2-3 dni wcześniej. Pod uwagę brane są dwa okna pogodowe: 1-15 lutego oraz 6-20 marca. 

Krzysztof Jędrzejak
surfer, fotograf i konsultant ds. organizacyjnych Cold waves by Porsche

Surfing nad polskim morzem bywa kapryśny. Odpowiednie fale potrafią pojawić się znienacka, a czasami nie ma ich przez kilka tygodni. Wszystko zależy od kierunku i siły wiatru. W Bałtyku najczęściej surfuje się na falach wiatrowych, ale zdarzają się też momenty, które zbliżone są do tych na oceanie, kiedy do wybrzeża dociera czysty rozkołys i nie ma wiatru

„We The Wave” to główne hasło nadchodzących zawodów i kampanii towarzyszącej Cold waves by Porsche. Najważniejszym mianownikiem jest w tym roku społeczność surferów i różnorodność ludzi, których połączyła wspólna pasja. Wyprawy na najlepsze spoty w różnych częściach świata, wspólne oczekiwanie na fale, ale również takie zajawki jak shape’owanie desek czy fotografia sportów wodnych składają się na styl życia surferów. To właśnie w realizacji sportowych celów i spełnianiu najbardziej szalonych marzeń marka Porsche wspiera zarówno profesjonalistów, jak i początkujących zawodników. Zachęca do tego, żeby pielęgnować pasję, bez której łapanie kolejnych fal nie byłoby możliwe.

Aby móc ocenić warunki do surfowania, a tym samym ogłosić dzień startu Cold waves by Porsche, niezbędne jest profesjonalne prognozowanie pogody i wiatru. 

- Surfing nad polskim morzem bywa kapryśny. Odpowiednie fale potrafią pojawić się znienacka, a czasami nie ma ich przez kilka tygodni. Wszystko zależy od kierunku i siły wiatru. W Bałtyku najczęściej surfuje się na falach wiatrowych, ale zdarzają się też momenty, które zbliżone są do tych na oceanie, kiedy do wybrzeża dociera czysty rozkołys i nie ma wiatru. Fale mają wtedy odpowiednią moc, są bardzo równe i idealnie nadają się do surfowania - mówi Krzysztof Jędrzejak, surfer, fotograf i konsultant ds. organizacyjnych Cold waves by Porsche.

- Surfing w klasycznym, letnim wydaniu jest jednym z najpopularniejszych sportów wodnych. Natomiast cold water surfing pozostawał do tej pory niszą, o której istnieniu wiedziało niewiele osób. Tym bardziej cieszymy się, że po zeszłorocznej edycji Cold waves by Porsche mamy możliwość zorganizowania zawodów po raz drugi, a tym samym szerzenia wiedzy na temat zimowej odsłony surfingu. Ponownie zapraszamy na plażę we Władysławowie wszystkich fanów sportów wodnych i kibiców. Jesteśmy pewni, że w tym roku zawody będą jeszcze bardziej emocjonujące - dodaje Wojciech Grzegorski, dyrektor marki Porsche w Polsce.

Więcej informacji na temat zawodów na stronie www.coldwaves.pl oraz na profil @coldwaves_byporsche na Instagramie


„Ten artykuł został wsparty przez program grantowy „Media lokalne na rzecz demokracji” Journalismfund Europe”

JFE

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze