Festiwal Jabłonki Swawole w Gniewie. Mnóstwo atrakcji
Gniewskie swawolenie rozpoczęło się w samo południe w sobotę, 30 czerwca na błoniach nadwiślańskich. Atrakcji uczestnikom tego wydarzenia na pewno nie brakowało. Pleciono wianki, malowano twarze, sprawiając mnóstwo radości zwłaszcza najmłodszym, robiono także świeczki. W programie było mnóstwo różnych gier i zabaw.
Jabłonki w roli głównej wystartowały dwie godziny później w okolicach Stacji Mikrostyk. To tam, jak to określali organizatorzy, trwało „drzewkowanie i harcowanie”, czyli sadzenie jabłonek oraz nadawanie im imion. Gdy wszystkie drzewka zostały już posadzone, radosny pochód jabłonek i bębniarzy wyruszył na teren swawolenia – gniewskie błonia.
PRZECZYTAJ TEŻ: Dreszczyk emocji zapewniony. Rusza Festiwal Historyczny Vivat Vasa!
Oczywiście, skoro o festiwalu mowa, to nie mogło zabraknąć części muzycznej. Na plenerowej scenie zaprezentowali się Karolina „Lina” Jarzyńska, uczestniczka The Voice of Poland, NITA oraz gwiazdy tego wydarzenia: Sara James oraz Igor Herbut.
PRZECZYTAJ TEŻ: W Gniewie upamiętniono społeczność żydowską. Żyła w miasteczku do 1939 roku
Festiwal Jabłonki Swawole. Co to za wydarzenie?
Przypomnijmy, Festiwal Jabłonki Swawole to cykliczne wydarzenie muzyczno-kulturalno-kulinarne, organizowane od 2021 roku. Po raz pierwszy odbyło się w Warszawie nad brzegiem Wisły. Wystąpili wówczas m.in. Bitamina i Afromental. Nie zabrakło także innych atrakcji, jak: performance „Legenda o Trzech Jabłonkach” czy widowisko pirotechniczne.
Jabłonki to festiwal: polskiego stylu życia, polskiej gościnności, polskich smaków, zapachów, rytmów, celebracji polskiej natury i nieskrępowanych swawoli. Wydarzenie odbyło się także m.in. w Toruniu, Giżycku, Sandomierzu oraz w Ustce. Teraz do tego grona dołączył Gniew.
PRZECZYTAJ TEŻ: „Energetyczni Seniorzy” po raz drugi opanowali miasteczko Gniew. Wiwat Gniewskie Piernikalia!
Gniewskie swawole pokazały, że to urokliwe miasteczko jest idealnym miejscem na weekendowy wypad lub dłuższe wakacje.
– Położony malowniczo Gniew czaruje lokalizacją – podkreśla Maciej Czarnecki, burmistrz Gniewu. – Można w nim zwiedzić zabytkowe budowle, a zarazem podziwiać piękno przyrody. Skwer, który został upiększony jabłonkami, to malowniczo położona skarpa wiślana. Osobliwość tego miejsca to sąsiedztwo zamku krzyżackiego – jednego z najpiękniejszych w Polsce, a zarazem przepiękny widok na dolinę Wisły – dodaje burmistrz.
Napisz komentarz
Komentarze