Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Scena Wolności, czyli wielkie święto teatru w Słupsku

Spektaklem „Gotki” gospodarza festiwalu, Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, rozpoczęła się czwarta edycja Sceny Wolności. To przegląd najważniejszych przedstawień z całego kraju.
„NaXuj. Rzecz o Prezydencie Zelenskim”
„NaXuj. Rzecz o Prezydencie Zelenskim”

Autor: Marcin Oliva Soto

Scena Wolności. Wielkie święto teatru w Słupsku

Festiwal Scena Wolności jest przeglądem najważniejszych spektakli z całego kraju – zarówno najnowszych, jak i tych, które stały się już legendami teatralnymi. W założeniu prezentuje sztuki zaangażowane społecznie i komentujące rzeczywistość. Przedstawienia, które przełamują granice – zarówno w podejmowanej tematyce, jak i formie artystycznej. Inscenizacje dramatów polskich autorów, mówiące o Polsce tu i teraz.

PRZECZYTAJ TEŻ: Teatr w Teatrze. Aktorzy i grabarze

W tym roku zobaczymy spektakle, które – jak zapowiadają organizatorzy – zmieniły historię nie tylko tworzących je artystów, ale często również teatrów, w których powstały. Tematem aktualnego przeglądu jest kondycja człowieka – artysty.

– Przedstawienia, które pokażemy, cechuje prostota i bezpośredniość, poszukiwanie w zmieniającym się świecie swojego miejsca przez twórcę – czytamy w zapowiedzi festiwalu. – Będą to spektakle powstałe kilka miesięcy temu, ale również i te sprzed pięćdziesięciu laty! Będzie zabawnie, wzruszająco, zaskakująco.

Scena Wolności w Słupsku. Spektakle

  • Zobaczymy najgłośniejszy debiut ostatnich lat – przedstawienie Anny Karasińskiej „Ewelina płacze” z TR Warszawa oraz zdobywcę Grand Prix konkursu Boska Komedia – spektakl „Łatwe rzeczy” tej samej autorki z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie.
  • Agnieszka Przepiórska pokaże spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej”, za który właśnie otrzymała Nagrodę im. A. Zelwerowicza miesięcznika „Teatr”.
  • W programie znajdą się grane nieprzerwanie od pół wieku przedstawienia Bogusława Schaeffera i Mikołaja Grabowskiego „Scenariusz dla trzech aktorów” oraz „Kwartet”.
PRZECZYTAJ TEŻ: Paradoksalnie, najbardziej dźwiękochłonnym elementem jest publiczność
  • Teatr Nowy Proxima z Krakowa pokaże głośno komentowane przedstawienie „NaXuj. Rzecz o Prezydencie Zelenskim”.
  • Festiwal zamknie prezentacja zdobywcy Grand Prix tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej – spektaklu „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach.
  • Słupski Nowy Teatr podczas imprezy reprezentuje wspomniana najnowsza premiera – „Gotki” Artura Pałygi w reżyserii Darii Kopiec, przygotowana w ramach konkursu Instytutu Teatralnego „Dramatopisanie”, którego słupski teatr już po raz trzeci jest laureatem.

Scena Wolności, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, do 28 listopada 2023 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama