Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku: Przedświąteczny nastrój, rozświetlone miasto i wiele atrakcji

Już w najbliższy piątek, 24 listopada będzie można wybrać się na Jarmark Bożonarodzeniowy, zwany wizytówką Gdańska. Oficjalne otwarcie zaplanowano na sobotę, 25 listopada. Impreza na Targu Węglowym, ul. Bogusławskiego i Tkackiej potrwa do 23 grudnia.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku 2023, przygotowania

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku od 24 listopada

To jedna z piękniejszych imprez organizowanych w stolicy Pomorza. Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy, nominowany w ubiegłym roku do European Best Christmas Market 2022, głosami 48 tys. internautów zajął drugie miejsce w Europie.

Choć oficjalne otwarcie jarmarku planowane jest na przyszłą sobotę, 25 listopada, na Targu Węglowym stanęły już pierwsze stragany.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku zacznie się już w listopadzie, zakończy 23 grudnia

Podczas sobotniej (18 listopada) konferencji z udziałem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz przedstawiono informacje na temat organizacji tegorocznego jarmarku i przygotowanych na nim nowości.

– Jarmark w tym miejscu stał się już tradycją, którą polubili nie tylko mieszkańcy Gdańska, tłumnie odwiedzający stoiska, ale to wydarzenie przyciąga także dużo turystów. Już w kilku plebiscytach zajęliśmy wysokie miejsca, a jarmark z roku na rok zmienia się na lepsze – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Na jarmarku około 40 stoisk to przedsiębiorcy z Gdańska, nieco ponad 60 proc. to przedsiębiorcy z Pomorza, więc to także pobudzenie naszej lokalnej gospodarki.

Co ciekawe, w tym roku po raz pierwszy rozświetlony zostanie Zespół Przedbramia.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Na Targu Węglowym stanął spinning coaster

Z sondaży przeprowadzonych wśród gości jarmarku wynika, że szukają na nim zarówno dobrej kuchni, jak i prezentowych inspiracji. Najlepiej unikatowych podarunków.

– Staramy się, aby świętowanie na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku co roku przynosiło coś nowego. W tym roku doszło kilka nowości, w tym m.in. spinning coaster. Ustawiliśmy go tak, aby podczas przejażdżki jednocześnie można było podziwiać panoramę jarmarku – oznajmił Paweł Orłowski, wiceprezes zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich.

PRZECZYTAJ TEŻ: Bożonarodzeniowy jarmark w Gdańsku. Niech zagrają święta!

Marcin Dajos z MTG poinformował, że specjalna oferta rzemiosła i rękodzieła pojawi się na ponad 80 stoiskach – z czego 45 znajdzie się w Zbrojowni. Tam też swoją premierę będzie miała specjalna gablota – „Świąteczna skarbnica pomysłów”. Tam jarmarkowi wystawcy zaprezentują najciekawsze prezentowe inspiracje.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Co można zjeść?

Równocześnie ponad 60 stoisk świątecznych zaoferuje gościom potrawy z 17 krajów i regionów. Wśród nich znajdziemy m.in. kuchnie: polską, w tym kaszubską, orientalną, krymsko-tatarską czy węgierską. Fani słodyczy nie przejdą obojętnie obok holenderskiech poffertjes, donutów, churrosów czy kurtoszy. Zwolennicy smaków wytrawnych będą mogli wybrać pomiędzy: szprotkami w cieście, pieczonymi kasztanami, pierogami, langoszami czy  raclettem. Pojawią się gorąca czekolada i różnego rodzaju napary herbaciane, grzańce korzenne, malinowe i pomarańczowe. Część przychodu z ich sprzedaży będzie przekazana Fundacji Hospicyjnej.

 • Stoiska będą dostępne dla zwiedzających od niedzieli do czwartku w godzinach 12.00-20.00, w piątek i sobotę między godz. 12.00 a 21.00.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Zakątek świątecznych przygód

Nowością na mapie Jarmarku Bożonarodzeniowego 2023 jest Zakątek Świątecznych Przygód z AmberSky. To specjalne miejsce, gdzie zostały przygotowane dedykowane najmłodszym atrakcje:

 • symulator VR Magiczne sanie św. Mikołaja,
 • Gdańska Karuzela,
 • Koło Widokowe na Ołowiance
 • oraz nowość tego sezonu: spinnig coaster – Wirujące Beczki.

Jeden wspólny bilet ułatwi skorzystanie z wszystkich atrakcji.

PRZECZYTAJ TEŻ: Tak sztuczna inteligencja widzi Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku!

– Pięknymi figurami, zdobieniami i oświetleniem cieszyć będzie ponownie Gdańska Karuzela na Targu Węglowym – dodaje Marcin Dajos. – Tuż przed tegorocznym jarmarkiem pojawiła się jej nowa, ręcznie malowana wersja, która powstała we włoskiej manufakturze. Rusza się płynnie i z gracją, choć warto wiedzieć, że całość waży… 15 ton. Jednorazowo z atrakcji może skorzystać 30 osób, a przejażdżka trwa kilka minut. Obok karuzeli czekać będzie na jarmarkowych gości Domek św. Mikołaja, a w nim spotkanie z gospodarzem. Wystarczy wsiąść do sań św. Mikołaja, założyć  „magiczne” okulary VR i na własne oczy przekonać się, w jaki sposób Mikołaj dostarcza prezenty do wszystkich ludzi na świecie w zaledwie jedną noc!

 • Czwartym elementem Zakątka jest Koło Widokowe AmberSky, na które trzeba wybrać się na Ołowiankę.

Cennik atrakcji dostępny jest na stronie internetowej bozonarodzeniowy.pl.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Warsztaty dla najmłodszych oraz Dzień Mieszkańca

W Artystycznym Zakątku w Zbrojowni znajdzie się Pracownia św. Mikołaja, w której zaplanowano świąteczne warsztaty dla szkół podstawowych i przedszkoli.  W programie spotkanie z Mikołajem, świąteczne stroiki i atrakcja z Zakątka Świątecznych Podróży z Ambersky. Więcej informacji na bozonarodzeniowy.pl.

 • Organizatorzy 12 grudnia zapraszają na Dzień Mieszkańca osoby zamieszkujące Śródmieście – dla sąsiadów Jarmarku zostały przygotowane ciekawe warsztaty i niespodzianki. Obowiązywać będą elektroniczne zapisy, trzeba mieć Kartę Mieszkańca.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Program

Tegoroczny program artystyczny wypełnia niemal każdy dzień jarmarku.

 • We wtorki fani muzyki będą mogli posłuchać koncertów świątecznych. Pojawią się: Zespół Słowiańska Dusza Świątecznie, Gospelowe Kolędowanie oraz Kolędowanie z Chórem GUMED.
 • W środy odwiedzający mogą chwycić za mikrofony i podczas karaoke wyśpiewać najpiękniejsze polskie oraz zagraniczne hity świąteczne.
 • W czwartki pojawią się niespodzianki, które będą cieszyć oko: Teatr Ognia czy Parady, a także ucho: Czytanie baśni z Teatrem Wybrzeże oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną.
 • W piątki organizatorzy zaproszą milusińskich na animacje z Akademią Zabawy i Edukacji Wykrzyknik, a starszych na wieczorną potańcówkę przy świątecznych setach DJ-skich.
 • W soboty pojawi się świąteczny miks: występy Zespołu Pieśni i Tańca Gdańsk oraz Neptun czy Zimowa Przygoda z Treflikami.
 • W niedziele dzieci i ich rodzice będą mogli obejrzeć spektakle oraz wziąć udział w animacjach w wykonaniu Teatru Qfer, posłuchać kolędowania z Carillonem czy bawić się z Caritas, który będzie promować działania wolontariatu i radość dzielenia się dobrem.

Tradycyjnie jarmark będą odwiedzać św. Mikołaj oraz oficjalne maskotki wydarzenia, czyli Państwo Orzechowscy, którzy tylko czekają, żeby zrobić sobie z odwiedzającymi zdjęcie lub nagrać świąteczne pozdrowienia.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mikołajowe wędrówki po Kociewiu. Zapachniało świętami

Od 1 grudnia razem z firmą Wedel organizatorzy zapraszają na otwieranie okienek kalendarza adwentowego, który tradycyjnie stanie się częścią bramy adwentowej.

Klimatyczne dekoracje, stoiska z nietuzinkowymi produktami i bogaty program artystyczny, w tym warsztaty kreatywne – to wszystko zostanie zorganizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Gdańsku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Świąteczny klimat w samym sercu Chojnic

Jednym z wyjątkowych domków Jarmarku Bożonarodzeniowego będzie domek Gdańskiej Organizacji Turystycznej – Fabryka Prezentów św. Mikołaja, który znajdzie się w pobliżu wielkiego napisu „JARMARK” na Targu Węglowym. Każdy, kto go odwiedzi, będzie mógł zakupić atrakcyjne gdańskie upominki, naturalnie o świątecznym charakterze, ale nie tylko. W domku czekać będzie również pyszna niespodzianka. Będzie tam można zakupić pakiety projektu Smaki Gdańska, dostępne w wersji dla 1, 2, a nawet 4 osób. A to nie koniec! GOT przygotowała też konkurs dla posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca. Za skanowanie kodów QR można zdobyć fantastyczne nagrody. Zadanie będzie polegało na polowaniu na 10 „kubików” z kodami i ich skanowaniu. Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu będą dostępne na stronie jestemzgdanska.pl w dniu startu jarmarku.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku pomaga

 • Jak co roku, Jarmark Bożonarodzeniowy zaprasza do udziału w akcjach specjalnych i charytatywnych. Wśród nich znajdzie się „Świąteczna szafa”, która będzie służyła do wymiany zabawek – akcja toycrossing.
 • W Zbrojowni pojawi się znany już wszystkim regał do bookcrossingu, w ramach akcji organizowanej we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną.
PRZECZYTAJ TEŻ: Rekordowo długi Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku
 • Grupa GPEC wspólnie z Amberexpo będzie zbierać środki dla Fundacji Hospicyjnej. W zimowym domku Grupy GPEC będzie można zakupić bilety, z których wpływ zostanie przekazany dla podopiecznych fundacji. Wejściówki będą uprawniać do uruchomienia „Magii Świąt” jednym guzikiem. Pomogą w tym ogromnych rozmiarów elfy, które również będą pozować w pięknej świątecznej scenerii do pamiątkowego zdjęcia.

– Chciałam wyrazić wdzięczność, że kolejny rok możemy być na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku. Dziękuję, że o nas pamiętacie i wspieracie najstarsze gdańskie Hospicjum im. Dutkiewicza. Na jarmarku znajdą się nasi wolontariusze w żółtych koszulkach, zbierający datki. Dodatkowo współpracujemy z Grupą GPEC, która przygotuje świąteczną niespodziankę, będzie także koncert kolęd. Te aktywności pozwolą nam pozyskać środki dla hospicjum – mówi Agnieszka Paczkowska, wiceprezes zarządu Fundacji Hospicyjnej.

 • Hospicjum im. Dutkiewicza w Gdańsku zaprasza na wyjątkowy koncert charytatywny: „Śpiewajmy z Mikołajem dla Fundacji Hospicyjnej”, w którym wezmą udział m.in. artyści z Cappelli Gedanensis. W rozśpiewanej atmosferze odbędzie się także spotkanie z Mikołajem i elfami.
PRZECZYTAJ TEŻ: Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy jednym z najładniejszych w Europie
 • W Zbrojowni ponownie powstanie „Misiowa Brama” Smyka. Na zakończenie jarmarku, przy zakupie kubków jarmarkowych, będzie można adoptować misia. Środki z zakupu kubeczków będą przekazane dla podopiecznych hospicjum.
 • Organizatorzy jarmarku dołączyli także do akcji Boże Narodzenie z Ukrainą, która jest realizowana na 30 europejskich jarmarkach, wspierając fundację Faina.ua.

Odpalamy Święta w Gdańsku! Kiedy iluminacje?

– Zaczynamy już za tydzień. W sobotę wielkie otwarcie i parada. Później rozbłysną także iluminacje. Nie tylko tu na Targu Węglowym, ale w całym mieście. W tym czasie ciemności każdy z nas potrzebuje światła i pogody ducha – powiedziała prezydent Dulkiewicz.

Akcja „Odpalamy Święta w Gdańsku!” powraca. Rozświetli jeszcze więcej miejsc niż przed rokiem dzięki ponad 150 iluminującym figurom, które będzie można podziwiać w 9 lokalizacjach Gdańska od 5 grudnia do 2 lutego 2024 roku. Tutaj także nie zabraknie nowości.

 • Po raz pierwszy w Parku Oliwskim pojawią się pływające lilie.
 • Na promenadzie w Brzeźnie znajdzie się szeroka na niemal 8 metrów suwnica portowa, której patronem jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Towarzyszyć jej będą znane wcześniej, wysokie na 11 i 12 metrów, dźwigi stoczniowe.
 • Na ul. Tkackiej przystanie Konik na biegunach.
 • Przez Bramę z motywem roślinnym przejdziemy przy Zbrojowni,
 • a w Parku Oruńskim znajdziemy Latarniowce oraz rozświetlony Mostek. Już przy wejściu powita nas tam iluminacja bramy, która pojawi się również w Parku Kuźniczki.
 • Na skwerze Ruchu Młodej Polski stanie wysoki na 6 metrów Carillion,
 • Drogę do Wolności rozświetli napis Solidarność,
 • Rybackie Pobrzeże – #GDN,
 • a skwer Stogi ozdobi Choinka BalticHub.
PRZECZYTAJ TEŻ: Świąteczny jarmark w Gdańsku walczy o tytuł najpiękniejszego w Europie

Na czas jarmarku uliczki historycznego centrum Gdańska, dzięki pięknym iluminacjom, zamienią się w świąteczne miasteczko. To między innymi zasługa Partnera Strategicznego Jarmarku Bożonarodzeniowego i Iluminacji Gdańskich – Gdańskich Wodociągów. Partnerem wspierającym jarmark w Gdańsku jest Grupa GPEC – sponsor iluminacji gdańskich.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama