Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Rekordowo długi Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku

Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku będzie rekordowo długi. Trwa od piątku, 19 listopada do Wigilii. Swoje jarmarki świąteczne w grudniu zapowiadają też Gdynia i Sopot.

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku po raz pierwszy zorganizowano w 1996 roku. Początkowo była to impreza typowo handlowa. Pod ogromnym namiotem, ustawionym na Targu Węglowym, na dziesiątkach stoisk oferowano szeroki asortyment towarów – od konfekcji, przez artykuły przemysłowe, ozdoby świąteczne, po żywność i napoje. Z czasem organizatorzy – Międzynarodowe Targi Gdańskie – coraz większy akcent kładli na świąteczny charakter imprezy. Przełomowy był tu rok 2010, kiedy miejsce namiotu zajęły estetyczne drewniane stoiska w formie domków. Zmieniała się oferta – w miejsce chińszczyzny pojawiły się produkty oferowane przez lokalnych przedsiębiorców, w tym regionalne artykuły spożywcze i smakołyki powstające na bazie rodzinnych receptur. Gdański jarmark zaczął przypominać podobne wydarzenia tradycyjnie organizowane w Europie Zachodniej, z imprezy handlowej przekształcając się w miejską atrakcję turystyczną.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Nie tylko Węglowy

W tym roku jarmark jest nie tylko dłuższy niż do tej pory, bo potrwa aż pięć tygodni, ale też większy terytorialnie. Świąteczne kramy poza Targiem Węglowym znajdują się także na sąsiadujących z nim uliczkach: Tkackiej i Bogusławskiego. W sumie stanęło 120 świątecznych stoisk, z których połowa należy do gdańskich przedsiębiorców. W 49 z nich skorzystać można z oferty gastronomicznej. Jarmarkowe domki są czynne od niedzieli do czwartku w godz. 12:00-20:00, od piątku do soboty w godz. 12:00-21:00.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Charytatywnie i antycovidowo

W programie jarmarku znajdą się kolorowe parady, świąteczne koncerty, czytanie bajek, spacer śladami gdańskich legend. W niedzielę, 5 grudnia odpalone zostaną bajkowe iluminacje. Pojawią się też nowe figury świetlne i nowa karuzela wenecka. Tradycyjnie odbędzie się też akcja charytatywna na rzecz Fundacji Hospicyjnej. Wykupienie biletu-cegiełki o wartości 10 zł umożliwi wykonanie wyjątkowych zdjęć w igloo z tropikalną wyspą w Zakątku Łosia, i w śnieżnej kuli napędzanej rowerem przy Teatrze Wybrzeże. Podopiecznych hospicjum można wesprzeć także, kupując oficjalne gadżety jarmarku. Podczas edycji jarmarku w 2019 roku udało się zebrać ponad 141 tysięcy złotych.

Dodatkowo na Targu Węglowym, przy wjeździe od strony Targu Drzewnego, czynny będzie Plenerowy Punkt Szczepień (w godz. 12:00-20:00, a w piątek i sobotę 12:00-21:00). To propozycja dla każdego, kto ukończył 18. rok życia, niezależnie od miejsca zamieszkania. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty, wizyta nie wymaga wcześniejszych zapisów ani umawiania na konkretną godzinę.

Jarmarki świąteczne. Gdynia i Sopot zaczną później

Gdynia

Gdyński Jarmark Świąteczny rozpocznie się w sobotę, 4 grudnia na placu Grunwaldzkim i potrwa do 30 grudnia. Na odwiedzających będzie czekać 29 stoisk z bogatą ofertą świątecznych dekoracji i pomysłów na prezenty dla najbliższych. Zainteresowani znajdą tam m.in.: ręcznie wykonane ozdoby, stroiki, biżuterię, ceramiczne podkładki, obrazy, świece czy gotowe zestawy prezentowe. Będą także świąteczne wyroby i słodycze: pierniki, bombonierki, a także aromatyczne kawy i herbaty oraz akcesoria do ich zaparzania. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Będzie przepięknie oświetlona wiedeńska karuzela, na scenie wystąpią artyści z Młodzieżowego Domu Kultury, a w muszli koncertowej swój pokój będzie miał Święty Mikołaj.

Sopot

W Sopocie jarmark odbędzie się na Skwerze Kuracyjnym przed molo w dniach 19-23 grudnia. Tego dnia ruszy tam także bezpłatna karuzela dla dzieci. Oprócz lodowiska, na skwerze stanie również specjalna atrakcja – tunel grawitacyjny.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama