- Decyzja o umorzeniu postępowania wynika z całościowej oceny zebranego w sprawie, zgromadzonego na podstawie przeprowadzonych w toku śledztwa czynności, obszernego materiału dowodowego. W jego skład wchodzą m.in. różnego rodzaju analizy dokumentacji i protokoły przesłuchań świadków. To postępowanie nie dało podstaw do stwierdzenia by doszło do wyczerpania znamion czynu zabronionego – wskazuje prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
„13 grudnia Donald Tusk został premierem Polski. Tego samego dnia prokuratura okręgowa w Gdańsku umorzyła śledztwo w sprawie afery Forum Gdańsk, za którą odpowiadają władze Gdańska” – komentował, dość jednoznacznie wskazując na domniemane, polityczne umocowanie decyzji, poseł Kacper Płażyński z Prawa i Sprawiedliwości, który był wcześniej autorem zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy publiczno-prywatnej inwestycji w Forum.
CZYTAJ TEŻ: Śledztwo w sprawie Forum Gdańsk umorzone. Poseł PiS: „Będę wyjaśniał dalej”
To postępowanie nie dało podstaw do stwierdzenia, by doszło do wyczerpania znamion czynu zabronionego
prokurator Grażyna Wawryniuk / Prokuratura Okręgowa w Gdańsku
Dopytywana o, zbieżną z zaprzysiężeniem nowego rządu, datę umorzenia, rzeczniczka gdańskiej „Okręgówki” wskazuje, że tego rodzaju kroki nie są podejmowane w ciągu jednego dnia. Zamknięcie śledztwa, z braku wykrycia znamion przestępstwa, jak zaznacza, nastąpiło na dzień przed upływającym 14 grudnia 2023 roku, kilkakrotnie przedłużanym wcześniej, terminem śledztwa wszczętego 14 marca 2022 roku.
- W ocenie prokuratora wyczerpana została pełna inicjatywa dowodowa. Decyzja o umorzeniu to wielostronicowy, obszerny dokument, odnoszący się do bardzo wielu aspektów, będących przedmiotem tego postępowania. Jest ona nieprawomocna, a prawo do złożenia zażalenia przysługuje stronie, która w sprawie ma status pokrzywdzonej, a więc Gminie Miasta Gdańsk – zaznacza prok. Grażyna Wawryniuk.
Jak wyjaśnia, wynika to z faktu, że czyn objęty podejrzeniem przestępstwa, miał zostać dokonany właśnie na szkodę gminnego interesu.
Śledztwo ws. Forum Gdańsk. O co chodzi?
Postępowanie prokuratorskie wszczęto w połowie marca 2022 roku po zawiadomieniu złożonym przez wspomnianego posła Kacpra Płażyńskiego. Śledztwo skoncentrowane było m.in. na analizie podejrzeń dotyczących urzędników magistratu podejmujących decyzję o zawarciu Umowy Spółki Forum Radunia Sp. z o.o. Chodziło o to, że Gdańsk wniósł do spółki 49 procent udziałów w postaci „niepieniężnej” [chodzi o grunty pod zabudowę] o wartości 114,4 miliona złotych, a następnie umorzył te udziały. W kwietniu 2023 roku ten sam parlamentarzysta przekonywał, że miejskie, a więc publiczne udziały w prywatno-publicznym przedsięwzięciu zostały zaniżone, co wynikać miało z zniżenia wartości działki.
– To oznacza, że powinniśmy, jako miasto, mieć trzykrotnie więcej udziałów w tej spółce, lub w ogóle przeprowadzić tę inwestycję w inny sposób – przekonywał wówczas Kacper Płażyński, który cztery miesiące później sformułował kolejne zarzuty i stwierdził, że operat szacunkowy przygotowany został z dwuletnim opóźnieniem, a dokumentacja zawierała błędy.
Napisz komentarz
Komentarze