Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Pomorze: Stany alarmowe wód przekroczone! Wrota sztormowe na Tudze zamknięte

Stany alarmowe wody przekroczone zostały w kilku miejscach na terenie Pomorza, na kilkunastu innych wodowskazach notowane jest przekroczenie stanów ostrzegawczych - informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Swoją przydatność potwierdziły wrota sztormowe na rzece Tudze, które już w poniedziałek zamknęły się automatycznie po przekroczeniu dopuszczalnego poziomu wody i chronią przed zalaniem dużą część Żuław Wiślanych.
wrota sztormowe na Tudze
Nowe wrota sztormowe zabezpieczają przed powodzią teren, który zamieszkuje około 18 tysięcy osób

Autor: Wody Polskie

Stany alarmowe wód na Pomorzu przekroczone!

Gdański RZGW przypomina, że nadal obowiązują na Pomorzu alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegające przed silnym wiatrem. W powiatach: słupskim, lęborskim, wejherowskim i puckim wiatr z kierunku zachodniego może osiągać średnią prędkość do 45 km/h, w porywach do 90 km/h.

- W związku z licznymi przekroczeniami stanów alarmowych i ostrzegawczych w północnej części regionu wodnego trwa wzmożony monitoring obiektów i cieków. Pracownicy Wód Polskich są w terenie i podejmują działania potrzebne dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego - informuje RZGW w Gdańsku.

CZYTAJ TEŻ: Jak powstała Wisła Śmiała? Huk pękającego lodu, uderzenia kry, ludzki strach

Już w poniedziałek 5 lutego stan wody na rzece Szkarpawie osiągnął poziom 560 cm, to spowodowało automatyczne zamknięcie wrót sztormowych na rzece Tudze. To inwestycja ukończona w ubiegłym roku, z przeznaczeniem ochrony mieszkańców Nowego Dworu Gdańskiego przed powodzią pochodzącą z wezbrań sztormowych z Zalewu Wiślanego. Wrota chronią też przed zalaniem dużą część Żuław. Już pokazały swoją przydatność.

Gdzie przekroczone są obecnie stany alarmowe?

Według informacji RZGW taka sytuacja ma miejsce na rzece Łeba w Miłoszewie (278 cm, 18 cm powyżej stanu alarmowego), na rzece Reda w Wejherowie (161 cm, 1 cm powyżej), we Władysławowie na wybrzeżu Bałtyku (575 cm, 1 cm powyżej). Nie można lekceważyć centymetrowego przekroczenia, bowiem w obu tych miejscach notowany jest rosnący trend poziomu wody.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pogotowie przeciwpowodziowe na Wiśle! Rośnie poziom wody

Na kilkunastu wodowskazach przekroczone są stany ostrzegawcze. Na rzece Słupia w Ustce, Charnowie i Słupsku. Na rzece Łeba w Lęborku. Na Wierzycy w Bożympolu Szlacheckim. Na wybrzeżu morskim w Helu, Pucku, Gdyni i w Porcie Północnym w Gdańsku. Na Martwej Wiśle w Gdańsku-Sobieszewie poziom wody na granicy stanu alarmowego, niestety z rosnącą tendencją. Na Wiśle w Gdańsku-Ujściu, Gdańsku-Świbnie, Gdańsku-Przegalinie, w Gdańskiej Głowie oraz w Tczewie. Na rzece Szkarpawa w Tujsku. Na Tudze w Nowym Dworze Gdańskim.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka