Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Gdańsk: Tak powstawało osiedle na Morenie. Zobacz unikatowy mural

Wystarczył tydzień, by w dzielnicy Piecki-Migowo w Gdańsku, popularnie zwanej Moreną, powstał unikalny pod wieloma względami mural. Imponuje długością 90 metrów, choć zbyt wysoki nie jest. Artyści przedstawili na nim historię powstawania osiedla mieszkaniowego, wszak wystarczy powiedzieć: „mieszkam na Morenie”, by każdy wiedział, gdzie mamy swoje lokum.
mural przedstawiający budowę osiedla na Morenie, Gdańsk 2024

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Tak powstawało osiedle na Morenie. Nowy mural w Gdańsku

Autorem nowego muralu w dzielnicy Piecki-Migowo jest Rafał Roskowiński, znany twórca Gdańskiej Szkoły Muralu, który wykonał go z pomocą kilku młodych artystów. Namalować dzieło o długości 90 m, wysokie na 1,5 m, to przecież mnóstwo pracy.

morena budowa mural rakoczego gdansk 2024

Idea muralu na murze oporowym przy ul. Rakoczego powstała na forum Rady Dzielnicy Piecki-Migowo. Wszystko zaczęło się od fotografii Marka Kaliszczaka z 1978 roku, wykonanej, kiedy na morenowych wzgórzach w najlepsze trwała już budowa bloków mieszkaniowych. Taki był pomysł na mural – by pokazywał proces powstawania osiedla, wówczas perspektywy na wymarzone mieszkanie dla setek rodzin. Potem krytykowanego blokowiska z wielkiej płyty, dziś popularnego miejsca, gdzie nikt nie zamierza burzyć dawnych bloków.

Artyści tworzyli mural przez tydzień. Już w tym czasie ich dzieło budziło zrozumiałe zainteresowanie mieszkańców, zaś po ukończeniu – zwłaszcza oglądając z pewnej perspektywy, przecież ma długość 90 m! – robi duże wrażenie. Całkiem możliwe, że jego rezultatem będą kolejne pomysły na murale, bardzo ożywiające wielkomiejski krajobraz.

Kiedy pierwsi lokatorzy wprowadzili się do mieszkań na Morenie?

O gdańskiej Morenie wiele się mówiło jeszcze przed rozpoczęciem budowy wielkiego osiedla mieszkaniowego. Po części za sprawą malowniczego położenia na morenowych wzgórzach, także z powodu działającej tam przez kilkanaście lat harcerskiej bazy, do której latem zjeżdżały setki druhen i druhów z całej Polski. 

Na początku lat 70-tych poprzedniego stulecia zapadła decyzja o budowie osiedla mieszkaniowego w dzielnicy Piecki-Migowo, czyli właśnie na Morenie. Nazwa dzielnicy pochodzi od dwóch wsi istniejących jeszcze w średniowieczu, potem wchłoniętych przez powiększające się miasto. W 1972 roku Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiło konkurs na projekt zagospodarowania tego terenu. Trzy lata później powstała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Morena”. Pierwsi lokatorzy wprowadzili się do nowych mieszkań we wrześniu roku 1976.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka