Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Około 300 mln zł Gdańsk przeznaczy na remonty 102 budynków komunalnych

Co najmniej 300 mln zł kosztować będą planowane remonty 102 budynków komunalnych w Gdańsku. Najwięcej nieruchomości odnowionych zostanie we Wrzeszczu Górnym. Samo przygotowanie dokumentacji pochłonie 15 mln zł. Pierwsze remonty rozpoczną się jeszcze w tym roku na Olszynce.
Około 300 mln zł Gdańsk przeznaczy na remonty 102 budynków komunalnych
Najwięcej nieruchomości, bo aż 43, odnowionych zostanie we Wrzeszczu Górnym

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Zmiany zachodzące w krajobrazie na Biskupiej Górce, Dolnym Mieście, a także w innych dzielnicach Gdańska widoczne są gołym okiem. Teraz Gdańskie Nieruchomości przygotowują się do kolejnych generalnych modernizacji kolejnych obiektów komunalnych, zarówno mieszkalnych, jak i usługowych, w kilku dzielnicach miasta.

Gdańskie Nieruchomości starają się o dofinansowanie planowanych remontów z: Funduszu Dopłat BGK, środków unijnych, środków KPO – Grantu Mieszkaniowego Gminy, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Tak gigantycznej skali remontów nie było w historii Gdańska – informuje Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska ds. usług komunalnych. – Nieruchomości przeznaczone do modernizacji znajdują się w różnych dzielnicach. Nasi specjaliści pracują nad pozyskaniem dofinansowań na realizację prac z różnych źródeł.

– Modernizacje będą obejmowały, nie tylko Oliwę, ale również Orunię, Letnicę, Wyspę Sobieszewską, to 102 budynki położone w różnych dzielnicach Gdańska – dodaje Ziemowit Borowczak, dyrektor Gdańskich Nieruchomości. – Będziemy remontowali budynki mieszkalne, ale też takie o użyteczności publicznej.

Najwięcej nieruchomości odnowionych zostanie we Wrzeszczu Górnym. Na pełnej liście budynków przeznaczonych do remontu urzędnicy wyliczyli tam aż 43 adresy. Druga co do liczebności adresów planowanych prac jest Oliwa z 11 budynkami, a trzecia – Orunia-Św. Wojciech-Lipce gdzie generalne modernizacje przejdzie 10 nieruchomości.

Obecnie trwa projektowanie, planowanie prac remontowych. Szacuje się, że około 300 mln złotych kosztować będą już konkretne prace remontowe w budynkach. Przygotowanie dokumentacji dla wszystkich 102 budynków pochłonie 15 mln złotych. Jak podkreśla Ziemowit Borowczak, to nie są obietnice, ale obiektywne fakty.

– Chcemy, żeby przy tym bezprecedensowym projekcie miasto nam piękniało – dodaje dyrektor Gdańskich Nieruchomości.

– Zależy nam, żeby podnosić ich efektywność, ale i żeby one odzyskiwały swój dawny blask – podkreśla także Piotr Kryszewski. – Wszystko po to żeby Gdańsk był jeszcze piękniejszy.

Pierwsze prace remontowe ruszą jeszcze w tym roku. Na pierwszy ogień pójdzie Olszynka, gdzie w budynkach w tej dzielnicy prace ruszą w drugiej połowie tego roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama