Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Porozumienie w Gdańsku. Dwa fotele wiceprezydentów dla KO

Emilia Lodzińska będzie zastępczynią prezydenta Gdańska ds. zagospodarowania przestrzennego i mieszkalnictwa. Piotr Borawski też wraca na dawną funkcję. Gdańska Koalicja Obywatelska i Stowarzyszenie Wszystko dla Gdańska osiągnęły kompromis.
Piotr Borawski, Emilia Lodzińska
Stanowiska wiceprezydentów Gdańska obejmą Piotr Borawski i Emilia Lodzińska

Autor: Karol Makurat | Dominik Paszliński

Jest poruzmienie Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska

Po kilkutygodniowych tarciach, które eskalowały w ubiegłym tygodniu, po tym jak Piotr Borawski z KO złożył rezygnację z funkcji wiceprezydenta Gdańska, dwa największe kluby w Radzie Miasta osiągnęły kompromis. Tak w każdym razie twierdzą działacze KO. Łukasz Bejm, sekretarz Platformy Obywatelskiej w Gdańsku rozmowie z zawszepomorze.pl, oficjalnie potwierdził, że w wyniku porozumienia radna KO Emilia Lodzińska zostanie zastępczynią prezydenta Gdańska ds. zagospodarowania przestrzennego i mieszkalnictwa. Na stanowisko wiceprezydenta powróci także Piotr Borawski. Nie wiadomo jeszcze jaki będzie tym razem zakres jego odpowiedzialności. 

– Naszą ambicją było te kompetencje zastępców pozmieniać, więc będziemy na ten temat rozmawiać – wyjaśnia Łukasz Bejm.

Faktycznie reorganizacja w Urzędu Miasta była jednym z warunków KO do zawiązania formalnej koalicji z Wszystko dla Gdańska. Przypomnijmy, że w oba ugrupowania startowały z jednej listy wprowadzając do Rady Miasta łącznie 25 radnych. KO ma ich 16, a WdG, po dołączeniu Jolanty Banach z Lewicy – 10. Większość w radzie wynosi 17 + 1 głos. 

Chabior lub Kryszewski będą musieli ustąpić?

Ponieważ ustawa zezwala by prezydent miasta wielkości Gdańska miał najwyżej czterech wiceprezydentów, ktoś z dotychczasowych zastępców Aleksandry Dulkiewicz będzie musiał ustąpić ze stanowiska. Zapewne będzie to Monika Chabior lub Piotr Kryszewski.

Pytany o to rzecznik Aleksandry Dulkiewicz, Daniel Stenzel, odpowiedział jedynie, że rozmowy trwają, a wszystkie szczegóły będą znane najpewniej w piątek


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
cwana gapa 17.05.2024 09:35
Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości, gdzie jest "śmietana" i o co w tym chodzi? Kolejna "pacynka" od pachnienia i do zdalnego sterowania.

Reklama
Reklama
Reklama