Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Gdańsku lekarze przeszczepili wątrobę nowatorską metodą

Już w ósmej dobie po przeszczepieniu wątroby pani Sylwia, będąc w dobrym stanie, mogła opuścić Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Wszystko dzięki zastosowaniu po raz pierwszy w Gdańsku metody, polegającej na wcześniejszym przepuszczeniu przez narząd nasyconego tlenem płynu o temperaturze obniżonej do ok. 12 stopni Celsjusza.
UCK, Gdańsk, przeszczep wątroby
W Uniwersyteckim Centrum Kliniczym w Gdańsku zastowano nowatorską metodą przeszczepu wątroby. Pacjentka opuściła szpital w ósmej dobie po operacji

Autor: UCK

Pacjentka transplantologów, pani Sylwia trafiła na salę operacyjną 9 maja br. Już osiem dni później została wypisana do domu z przeszczepioną wątrobą. Bez powikłań. 

Tlen przygotowuje wątrobę do podjęcia pracy

Dla pięćdziesięciolatki, zmagającej się z marskością wątroby po jej toksycznym uszkodzeniu, zabieg był szansą na życie. W tym przypadku lekarze po raz pierwszy w Gdańsku przeszczepili wątrobę, którą wcześniej poddano pozaustrojowej perfuzji w hipotermii z oksygenacją. To mało zrozumiałe dla laika określenie oznacza przepuszczenie przez przygotowywaną do wszczepienia wątrobę  za pomocą  specjalnej pompy nasyconego tlenem płynu o temperaturze znacznie mniejszej od temperatury ludzkiego organizmu. W tym przypadku ochłodzonego do ok. 12 st. C. 

CZYTAJ TEŻ: Nowatorska operacja przepukliny pachwinowej w gdańskiej klinice

Dr hab. n. med. Piotr Domagała, chirurg transplantolog z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK wyjaśnia, że decyzję o zastosowaniu tej metody podjęto ze względu na parametry u zmarłego dawcy. 

- Otrzymywał on wysokie dawki amin presyjnych, co powoduje obkurczenie się łożyska naczyniowego wątroby i prowadzi do tego, że ma ona po reperfuzji (wszczepieniu) tzw. gorszy start - tłumaczy lekarz. - Perfuzja pozaustrojowa powoduje rozkurcz łożyska i przygotowanie narządu na przyjęcie krwi. Dodatkowo w jej trakcie podajemy do układu aktywnie tlen, co powoduje, że komórki narządu będą przygotowane na przyjęcie krwi po reperfuzji .

Gdańsk trzecim ośrodkiem w Polsce

Dzięki nowatorskiej metodzie, poprawiającej jakość wątroby będzie można znacząco zwiększyć liczbę pobranych i przeszczepionych narządów. Z drugiej strony daje ona szansę na szybszą rekonwalescencję pacjentów. W Polsce do tej pory jedynie dwa szpitale w Warszawie stosowały pozaustrojową perfuzję wątroby. Dziś dołączył do nich Gdańsk, jako trzeci ośrodek w kraju.

Obecnie pani Sylwia jest już w domu i czuje się dobrze. Jest szczęśliwa, że nową wątrobę otrzymała tak szybko. - Czuję się też bezpieczna. Wiem, że gdyby coś się działo, są tutaj ludzie, którzy mi pomogą – mówi 50-letnia pacjentka

W 8. dobie po przeszczepie, pani Sylwia, została wypisana ze szpitala (fot. UCK)

W skład zespołu, który przeprowadził transplantację, weszli:

  • Chirurdzy: M. Nowosad, P. Domagała, J. Halman
  • Anestezjolodzy i pielęgniarki anestetyczne: R. Pajuro, D. Winniczuk-Kabata, K. Wójcik, A. Smeja
  • Pielęgniarki instrumentalne: E. Bajera, J. Buczyńska
  • Zespół pobierający wątrobę: M. Wilczyński, A. Osękowski, G. Bukowicz
  • Zespół prowadzący perfuzję: S. Żadkowski, R. Paluch, M. Pokrzeptowicz
  • Lekarz kwalifikujący i prowadzący biorczynię: H. Grabowski
  • Koordynatorka transplantacyjna: I. Skóra 

Przeszczepiane to gra zespołowa

Od początku roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przeszczepiono 20 wątrób. W ostatnim czasie program transplantacji wątroby w gdańskim szpitalu przeszedł gruntowne zmiany i został wznowiony w nowej formule, która pozwoli na jego dynamiczny rozwój i efektywniejszą pomoc pacjentom.

Do zespołu dołączyło troje chirurgów transplantologów z międzynarodowym, bardzo bogatym doświadczeniem - dr hab. n. med. Wojciech Polak i lek. Małgorzata Nowosad z holenderskiego Erasmus University Medical Center, który mieści się w Rotterdamie oraz dr hab. n. med. Piotr Domagała, który wcześniej pomagał pacjentom w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Przeszczepianie wątroby to jest absolutnie gra zespołowa. Tylko dzielenie się doświadczeniem wszystkich członków zespołu jest w stanie przynieść sukces w kwestii transplantacji. Przeszczepianie wątroby w UCK jest już rutyną, ale mam nadzieję, że cały czas tych przeszczepień będzie więcej, że program będzie rozwijany i że będzie grą zespołową – mówi dr hab. n. med. Wojciech Polak.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przeszczepia się także serce, płuca, nerki, rogówki oraz komórki krwiotwórcze i szpik.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama