Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Na Wyspie Sobieszewskiej chcieli wyładować 18 ton niebezpiecznych odpadów

Policjanci wspólnie z inspektorami WIOŚ zapobiegli rozładowaniu 18 ton niebezpiecznych substancji na posesji znajdującej się na Wyspie Sobieszewskiej. Na terenie działki znaleziono także środki do ochrony roślin, beczki z zawartością smarów i olejów, pojemniki po olejach z przemysłu chłodniczego, zużyte opony, formy do produkcji śmietników, meble oraz wiele innych tego typu odpadów.
Na Wyspie Sobieszewskiej chcieli wyładować 18 ton niebezpiecznych odpadów
Na Wyspie Sobieszewskiej chce zrzucić 18 ton nielegalnych odpadów

Autor: KWP Gdańsk

Wyspa Sobieszewska to dzielnica Gdańska o statusie wyspy ekologicznej, gwarantującym zachowanie przyrody w naturalnym stanie. I właśnie tu policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku wspólnie z inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku ujawnili nielegalne składowisko odpadów. Zapobiegli przy tym rozładowaniu tira, załadowanego 18 tonami niebezpiecznych substancji. Dzięki temu nie doszło do zanieczyszczeniu terenu. 

Chcieli zrzucić na Wyspie Sobieszewskiej 18 ton śmieci

W naczepie ciągnika siodłowego znajdowało się 12 pojemników typu mauzer 1000 l oraz 22 beczki z zawartością odpadów farb i lakierów zawierających rozpuszczalniki organiczne i inne substancje niebezpieczne o łącznej wadze blisko 18 ton. Na terenie posesji policjanci znaleźli m.in. elementy karoserii, środki do ochrony roślin, beczki z zawartością smarów i olejów, pojemniki po olejach z przemysłu chłodniczego, formy do produkcji śmietników, meble, oraz wiele innych tego typu odpadów.

Policjanci podczas sprawdzania terenu ujawnili również usypaną wzdłuż posesji około 20-metrową hałdę z gruzu, przy której znaleziono około stu zużytych opon.

Ustalono, że firma wynajmująca ten teren nie posiada zezwolenia na magazynowanie odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych. Na terenie posesji nie było żadnego oznakowania, a teren nie był odpowiednio przygotowany na ich składowanie.

ZOBACZ TEŻ: Para turystów podrzuciła śmieci w Swornegaciach. "Pokażemy tym brudasom"

Inspektorzy WIOŚ w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa rozpoczęli kontrolę. Równolegle pracowali śledczy i kryminalni. Zabezpieczono ślady, dowody, przesłuchano świadków, wykonano oględziny, zabezpieczono niebezpieczne substancje. Na miejsce wezwano Straż Pożarną. Strażacy z zastępu chemicznego sprawdzili ujawnione przez policjantów składowisko. Na szczęście nie ujawniono wydobywających się łatwopalnych gazów.

Ostatecznie ciężarówka wypełniona niebezpiecznymi substancjami została przepilotowana w asyście policjantów ruchu drogowego do miejsca, w którym przeprowadzona zostanie utylizacja odpadów.

Zebrane materiały w sprawie w całości przekazane zostaną do Prokuratury Rejonowej w Gdańsku, celem wszczęcia postępowania przygotowawczego. Funkcjonariusze z Wydziału Do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Gdańsku, dążą do zatrzymania sprawców tego przestępstwa. Za składowanie, transportowanie odpadów lub substancji, które mogą zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi, lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Policjanci informują, że sprawa ma charakter rozwojowy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Hfdx 09.06.2024 09:45
Dopóki nie będzie kar dozywocua albo minimum 20 lat to dalej tak bedzue. Do tego odpowiedzialność właściciela dzialki

Artur 07.06.2024 13:40
Do 10 lat? Chyba od 10 lat powinno być za takie coś!

Reklama
Reklama
Reklama