Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Danuta Wałęsa otrzymała status działaczki opozycji antykomunistycznej!

Ta decyzja powinna była być podjęta 6 lat temu, ale tak się nie stało – z politycznych powodów. Obecnie, po dwóch odmowach uznania roli Pani Danuty Wałęsy, które miały miejsce w latach 2018 i 2019, podjąłem decyzję, jaka powinna była być podjęta od samego początku: potwierdzenia Pani Danucie Wałęsie statusu działaczki opozycji demokratycznej – poinformował Lech Parell, prezes Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Danuta Wałęsa
Danuta Wałęsa otrzymała status działaczki opozycji antykomunistycznej

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Czy żona pierwszego przewodniczącego „Solidarności” zasługuje, by otrzymać status działaczki opozycji antykomunistycznej? Poprzedni szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk z PiS dwukrotnie negatywnie oceniał wniosek Danuty Wałęsy w tej sprawie, co wielu działaczy dawnej opozycji oceniało jako rzecz skandaliczną.

 Pozytywną decyzję wydał w piątek, 7 czerwca Lech Parell, obecny prezes urzędu.

– Ktokolwiek miałby mieć w tej sprawie jakiekolwiek wątpliwości, powinien przeczytać poniższe uzasadnienie – napisał Lech Parell w mediach społecznościowych. – Chciałbym zapewnić wszystkich, że żadne sympatie czy też antypatie polityczne nie będą miały nigdy wpływu na decyzje podejmowane przez Urząd, którym kieruję. Decyzja została podjęta na podstawie ponownego wniosku Pani Danuty Wałęsy.

Ulotki, manifestacje, Nagroda Nobla

W uzasadnieniu decyzji m.in. czytamy: 

„Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że Pani Danuta Wałęsa co najmniej od 1978 r. prowadziła działalność opozycyjną w rozumieniu art. 2 ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej. Zgodnie z oświadczeniem własnym oraz świadków, odbierała i przekazywała m.in. prasę bezdebitową („Robotnik”, „Biuletyn Informacyjny” i „Głos”), ulotki i książki wydawnictwa „Alternatywy”.  Uczestniczyła w wydarzeniach o charakterze patriotycznym, w zastępstwie zatrzymanego przez milicję męża. Np. w dniu 25 marca 1980 r. brała udział w pogrzebie zmarłego w niewyjaśnionych okolicznościach Tadeusza Szczepańskiego, gdzie przyniosła i składała wieniec pogrzebowy. Informowała o zatrzymaniu małżonka – Lecha Wałęsy, i innych działaczy. Po wprowadzeniu stanu wojennego i podczas internowania Pana Lecha Wałęsy, została jego rzecznikiem. Występowała publicznie, utrzymywała kontakty, przekazywała dziennikarzom zachodnim informacje, prezentując stanowisko przewodniczącego „Solidarności””.

Przypomniano także wspólną manifestację z Lechem Wałęsą po jego uwolnieniu z internowania 14 listopada 1982 r., manifestacyjne nadanie córce imienia Wiktoria podczas chrztu, udzielonego przez kapelana Solidarności ks. Henryka Jankowskiego, oraz reprezentowanie przez Danutę Wałęsę polskiej opozycji antykomunistycznej podczas odbierania, w imieniu męża, Nagrody Nobla w dniu 10 grudnia 1983 r.

Co daje status działacza opozycji?

Osobom o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych przysługuje prawo do otrzymania świadczenia pieniężnego  w wysokości najniższej emerytury oraz prawo korzystania z pomocy pieniężnej przyznawanej przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Mogą one także korzystać poza kolejnością z opieki zdrowotnej oraz środowiskowej opieki socjalnej, w tym z uzyskania miejsca w DPS.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
za życie z takim facetem... 07.06.2024 23:47
...chyba się należy...

Reklama
Reklama
Reklama