Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Najstarszy w Polsce klub żeglarski doczeka się porządnej siedziby?

Gotowa jest koncepcja modernizacji budynku Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. To najstarszy klub żeglarski w Polsce, który dwa lata temu obchodził 100-lecie istnienia, a obecnie jest też czołowym klubem w kraju pod względem sukcesów. Obecna siedziba ChKŻ nie jest wizytówką regionu ani też wielu wychowanych w nim mistrzów żeglarstwa.
Chojnicki Klub Żeglarski
Koncepcja modernizacji budynku najstarszego klubu żeglarskiego w Polsce - Chojnickiego Klubu Żeglarskiego

Autor: Urząd Miejski w Chojnicach

Często mistrzowie „rodzą” się w trudnych warunkach. Co prawda w Charzykowach koło Chojnic warunki do uprawiania żeglarstwa są znakomite, bo Jezioro Charzykowskie samo w sobie jest miejscem, w którym wychowało wielu mistrzów żeglarstwa, a nawet olimpijczyków. Jednak siedziba klubu wymaga już kapitalnego remontu. Nie tylko, by nadążyć „z wyglądem” za rozwijającą się w błyskawicznym tempie turystyczną miejscowością, ale też by stworzyć jeszcze lepsze warunki do rozwoju młodych adeptów tej trudnej dyscypliny.

– Mamy gotową koncepcję, jak zmienić siedzibę ChKŻ w nowoczesny obiekt. W planach jest nadbudowa jednego piętra i dobudowa jednego segmentu. W ramach tej inwestycji powstałby tak naprawdę nowy obiekt. Ponadto miałaby powstać dodatkowa część restauracyjna i konfrencyjna. Koszty są wysokie, bo szacujemy je na 25 mln zł, ale z drugiej strony nie powalają z nóg, bo remont byłego budynku PKO na siedzibę Warsztatu Terapii Zajęciowej i Centrum Opiekuńcze to prawie 17 mln zł – mówi burmistrz Chojnic Arseniusz Finster.

Obecnie w pokojach w budynku ChKŻ, gdzie przebywają startujący w zawodach czy na obozach żeglarze, nie ma węzłów sanitarnych. Burmistrz przyznaje, że to nie do pomyślenia i w czasach PRL bywało lepiej. Remont miałby dać klubowi szansę na dalszy rozwój.

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Chojnicach burmistrz chce poprosić radnych o przekazanie grantu dla ChKŻ w kwocie 200 tys. zł na wykonanie projektu na podstawie gotowej koncepcji. Żeglarze Chojnickiego Klubu Żeglarskie wraz z samorządowcami zaprosili do Charzyków ministra sportu, by zaprezentować mu tę koncepcję i przekonać do wsparcia tego pomysłu. 

– Chcemy też przekonać ministra do stworzenia w Charzykowach centrum szkolenia dzieci i młodzieży w tym z niepełnosprawnościami – dodaje Arseniusz Finster.

Koncepcja modernizacji budynku ChKŻ 

Warto dodać, że Chojnicki Klub Żeglarski jest najstarszym klubem żeglarskim w Polsce oraz kolebką polskiego żeglarstwa (powstał w 1922 r. za sprawą Ottona Weilanda). Obecnie jest trzecim – pod względem sukcesów sportowych – klubem w Polsce. ChKŻ od lat szkoli dzieci i młodzież w różnych klasach – począwszy od klasy Optimist, poprzez klasy przygotowawcze tj. Laser 4.7 oraz 420, a skończywszy na klasach olimpijskich tj. Laser Radial, Laser Standard oraz 470. Zawodnicy reprezentują Polskę i zdobywają medale na najważniejszych imprezach rangi mistrzostw świata i Europy, a także wychował troje olimpijczyków - Kacpra Ziemińskiego, Irminę Mrózek Gliszczynską i Magdaleną Kwaśną.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama