Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

„Przypływ” to nowa galeria sztuki w Gdyni. Powstała w mieszkaniu Bankowca

Gdyński „Przypływ” to galeria, która będzie domem dla artystów i artystek sztuki współczesnej. Jej otwarcie zaplanowano na 13 czerwca. Galeria powstała w modernistycznym mieszkaniu zlokalizowanym w Bankowcu przy ulicy 3 Maja w Gdyni.
Przypływ, Gdynia, galeria sztuki, Bankowiec
Galeria powstała w modernistycznym mieszkaniu zlokalizowanym w gdyńskim Bankowcu przy ulicy 3 Maja

Autor: Muzeum Miasta Gdyni

„Przypływ”. Galeria sztuki w... mieszkaniu

"Przypływ" to nowa, niezależna przestrzeń, która powstała w modernistycznym mieszkaniu zlokalizowanym w gdyńskim Bankowcu przy ulicy 3 Maja. Galeria - jak zapowiadają jej twórcy - miałaby stać się domem dla artystów i artystek sztuki współczesnej. Oficjalne otwarcie odbędzie się 13 czerwca br., inauguracji towarzyszyć będzie wystawa „Kacper Kowalski ON AIR”.

Galerię powołano do życia z myślą o autentycznym przeżywaniu - bez pośpiechu, w atmosferze otwartości i refleksji - tłumaczą założyciele tego miejsca.

(fot. Ola Mac)

I dodają: “W epoce bezcielesnego Internetu pragniemy być na żywo i zanurzyć się w ludzkim doświadczeniu. Chcemy, aby wśród szybko zmieniających się realiów społecznych i technologicznych, sztuka pozostawała miejscem do dialogu oraz była pretekstem do bycia uważnym na to, co nas otacza. Kreujemy doświadczenia w realnej przestrzeni, tu i teraz, umożliwiając spotkanie ze sztuką i z drugim człowiekiem, wymianę myśli, dyskusję i ścieranie się różnych idei”.

Promocja sztuki i integracja środowiska artystycznego

Inicjatorami "Przypływu" są Maciej Głogowski i Kacper Kowalski, ich celem było stworzenie przestrzeni, w której możliwe będzie promowanie sztuki współczesnej jako narzędzia do lepszego rozumienia świata i ludzi. Ambicją zaś - integracja środowiska artystycznego, nie tylko Trójmiasta.

(fot. Ola Mac)

Sama galeria znajduje się w sercu Gdyni, ikonie modernizmu, Bankowcu. Wejście prowadzi przez charakterystyczną klatkę schodową. W ponad 100-metrowym mieszkaniu z okresu międzywojennego zachowany został oryginalny układ, a także detale wykończeniowe.  

Podczas inauguracji działalności galerii zaprezentowana zostanie wystawa fotografii Kacper Kowalski ON AIR. Otwarcie -  13 czerwca w godzinach 18:00 - 21:00; ekspozycja potrwa do 6 października. 

(fot. Kacper Kowalski)

Fotograf Kacper Kowalski od dwudziestu ośmiu lat dokumentuje zmieniający się krajobraz z perspektywy lotu ptaka. W pracach, jak zaznacza kuratorka wystawy Agata Abramowicz - można odnaleźć ideę "Przypływu", zmian, które w nas zachodzą poprzez zmianę perspektywy, skali, rytmu, czasu. Artysta mówi: "Interesuje mnie bardziej to, co czuję, gdy patrzę, niż to, co widzę i wiem o świecie. Szukam wrażenia, które pozostaje w mojej wyobraźni, gdy już nie patrzę. To mój rytuał."

  • Wernisaż 13.06, godz. 18:00 – 21:00
  • Galeria Przypływ, ul. 3 Maja 27-31 / m.30 (klatka III, domofon 30)
  • www.przyplyw.com
  • IG/przyplyw.galeria

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama