Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Węzeł w Nieżychowicach zostanie rozbudowany? W końcu się uda?

Samorządowcy z regionu chojnickiego oraz wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna podtrzymują swoją deklarację współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad przy budowie węzła w Nieżychowicach. Inwestycja ta pozwoliłaby na pełne połączenie dwóch dróg – krajowej 22 i wojewódzkiej 212. Czy po kilkunastu latach jest szansa na „zamknięcie” tego tematu? Sprawdzamy.
obwodnica Chojnic
Obecnie z węzła w Nieżychowicach można jedynie wyjechać w stronę Malborka, a wjechać na niego od strony Człuchowa. Innej opcji nie ma. Dzięki inwestycji byłoby pełne połączenie z budowaną drogą wojewódzką 212

Autor: Robert Zaborowski

Samorządowcy z regionu chojnickiego deklarują chęć współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w zaprojektowaniu pełnego węzła w Nieżychowicach, a być może i w dalszych pracach przy jego budowie. Burmistrz Chojnic liczy, że dzięki oszczędnościom z innych inwestycji GDDKiA zechce przesunąć środki oraz przeznaczyć je na rozpoczęcie tej inwestycji. 

– Uprzejmie prosimy o decyzje, które doprowadzą do wyłonienia projektanta węzła Nieżychowice. Deklarujemy wsparcie finansowe na realizację tej koncepcji. Proponujemy partnerskie porozumienie polegające na sfinansowaniu 50 proc. kosztów dokumentacji poniesionych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – czytamy w liście do GDDKiA

Co dalej z węzłem w Nieżychowicach?

– Jeśli chodzi o możliwości finansowania budowy węzła, to nasza ewentualna deklaracja będzie uzależniona od realizacji reformy dochodów jednostek samorządu terytorialnego, którą zapowiedział pan premier Donald Tusk. W obecnej sytuacji finansowej, w jakiej są samorządy, nie mamy możliwości deklarowania kwot finansowania do budowy – mówi, w imieniu wójta, starosty i wicemarszałka województwa pomorskiego, burmistrz Chojnic Arseniusz Finster.

Jak przekazuje, z gdańskiego oddziału GDDKiA płyną dobre wiadomości.

Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku oświadczył, że jest gotowy na podpisanie umowy na finansowanie projektu węzła Nieżychowice i drugiej, brakującej jezdni na naszej obwodnicy. Jeżeli podpiszemy tę umowę, to rozpocznie się przetarg na wyłonienie projektanta, i w perspektywie jakiegoś bliskiego czasu mamy szansę na rozpoczęcie budowy. To będzie bardzo ważna inwestycja. Powiąże drogę 212, której budowę kończymy w tym roku, z drogą 22. Czekaliśmy na nią bardzo, bardzo długo. 

Arseniusz Finster / burmistrz Chojnic

Kiedy węzeł w Nieżychowicach?

Już dziesięć lat temu Urząd Miejski w Chojnicach zlecił i sfinansował powstanie dokumentacji projektowej (koncepcji) budowy drugiego etapu chojnickiej obwodnicy, a więc wybudowania odcinka drugiej jezdni wzdłuż drogi krajowej 22, by przy węźle w Nieżychowicach połączyć go z budowanym obecnie nowym przebiegiem drogi wojewódzkiej 212, tzw. zachodnim obejściem Chojnic

Kiedy byłaby więc realna szansa na rozpoczęcie budowy węzła? Najwcześniej za dwa albo i trzy lata. Samorządowcy liczą, że GDDKiA niebawem rozpocznie etap wyłonienia w przetargu firmy projektowej. Jednak ewentualne dalsze prace projektowe mogą zająć nawet dwa lata.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama