Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

XXV Światowy Zjazd Kaszubów oficjalnie otwarty. Zabawa na całego

W Kościerzynie w sobotę, 6 lipca trwa Światowy Zjazd Kaszubów. W trakcie oficjalnego otwarcia ogłoszono gospodarza kolejnego zjazdu oraz organizatora Dnia Jedności Kaszubów. Wręczono też nagrody i wyróżnienia, m.in. „Bursztynową Klëkę”.
Światowy Zjazd Kaszubów, Kościerzyna 2024
Otwarcie Światowego Zjazdu Kaszubów w Kościerzynie

Autor: Olek Knitter | Zawsze Pomorze

Tysiące Kaszubów bawi się od wczesnych godzin porannych w Kościerzynie, którą ogłoszono w sobotę, 6 lipca jednodniową stolicą Kaszub. Gości jako pierwszy przywitał gospodarz, burmistrz Kościerzyny Dawid Jereczek

Kościerzyna: Światowy Zjazd Kaszubów oficjalnie otwarty

Witam Kaszubów z regionu, Polski i z całego świata w Kościerzynie, w samym sercu Kaszub i Pomorza. To niezwykle ważne dla nas wydarzenie. Bardzo się cieszę i serce się raduje, widząc tylu radosnych i uśmiechniętych ludzi. Niech taka atmosfera towarzyszy wam dzisiaj przez cały dzień.

Dawid Jereczek / burmistrz Kościerzyny

Marszałek Mieczysław Struk podkreślił, że Kaszubi do Kościerzyny dotarli nie tylko samochodami, autokarami i pociągami, ale też samolotami m.in. z USA i Kanady.

– To jest nasze wspólne święto, gdy raz w roku możemy wspominać o tym, co się działo wokół spraw kaszubskich, jak kultywujemy język, tradycje naszych przodków, że dbamy o poezję, prozę, a także o rękodzieło i wieloletnie tradycje. Tutaj w Kościerzynie można dziś zobaczyć przegląd naszych spraw oraz wartości kaszubskich, i pokazać, że wszyscy miłujemy naszą ziemię oraz jesteśmy wierni naszym tradycjom i tradycjom naszych przodków – powiedział marszałek Mieczysław Struk, prosząc, by Kaszubi pokazywali jedność wokół kaszubskich spraw.

Światowy Zjazd Kaszubów, Kościerzyna 2024

Via Cassubia od Szczecina do Gdańska? O to apelują Kaszubi

O to poprosił też prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński, który w swoim wystąpieniu bardzo mocno zaapelował, by cała zmodernizowana droga ekspresowa S6 ze Szczecina do Gdańska otrzymała oficjalnie nazwę Trasy Kaszubskiej, a więc Via Cassubia, a leżące wzdłuż miejscowości w gminach Luzino, Szemud i Żukowo posiadały nazewnictwo polsko-kaszubskie.

Wyrowiński wspominał też postać pochodzącego z Kościerzyny księdza Hilarego Jastaka, kapelana Armii Krajowej i „Solidarności”, który, na mocy uchwały Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, został patronem 2024 roku. 

– To również dzięki niemu Solidarność w 1989 roku zwyciężyła i żyjemy dziś w wolnej Polsce, w której możemy być Kaszubami – mówił Wyrowiński.

Kaszubów pozdrowiły też wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, która przy okazji ze sceny pochwaliła się postępami w nauce... języka kaszubskiego oraz minister edukacji Barbara Nowacka.

– Ta różnorodność, która występuje na polskich ziemiach, buduje naszą wspólnotę – mówiła Nowacka. – Gdybyśmy wszyscy byli tacy sami, Polska nie byłaby sobą.

Rutkiewicz powiedziała Kaszubom, którzy przybyli do Kościerzyny, do Remusa, że na pewno dziś jest dumny.

Wszyscy zebraliśmy się tu śladami Remusa, by pokazać, że jesteśmy dumni z bycia Kaszubami oraz że kochamy naszą tradycję. Wspólnota Kaszub to nasza ogromna siła i nie boimy się z niej korzystać.

Beata Rutkiewicz / wojewoda pomorska

Zjazd Kaszubów 2025. Wiemy, gdzie się odbędzie

Podczas oficjalnego otwarcia ogłoszono również gospodarza kolejnego zjazdu Kaszubów. Została nim gmina Szemud. Natomiast Dzień Jedności Kaszubów odbędzie się w gminie Wejherowo.

„Bursztynowa Klëka przyznana”. Zwyciężył Andrzej Lemańczyk

Zjazd Kaszubów był też doskonałą okazją do uroczystego wręczenia „Bursztynowej Klëki”. W konkursie, którego współorganizatorem była Fundacja A1 PRESS Dziennikarze dla Pomorza, czyli wydawca tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze”, zwyciężył Andrzej Lemańczyk, były już wójt gminy Lipnica, który sprawował tę funkcję przez trzy kadencje – od końca 2010 roku do końca kwietnia 2024 roku. Lemańczyk był też przez cztery kadencje prezesem oddziału ZKP w Lipnicy. To on zainicjował nauczanie języka kaszubskiego w gminie Lipnica, wprowadził dwujęzyczne tablice miejscowości na terenie gminy i kaszubskie witacze, a także organizował oraz współorganizował wiele kaszubskich imprez w swojej gminie. Odbierając wyróżnienie, był bardzo wzruszony.

Andrzej Lemańczyk, „Bursztynowa Klëka”, zjazd Kaszubów, Kościerzyna 2024
Andrzej Lemańczyk laureatem „Bursztynowej Klëki” (fot. Olek Knitter | Zawsze Pomorze)

Nagrody i wyróżnienia odebrali również laureaci XXIV Konkursu Literatury Kaszubskiej i o Kaszubach „COSTERINA 2024”. Mowa o autorach kaszubskich książek wydanych od maja 2023 roku do końca kwietnia 2024 roku.

Obecnie na scenie trwają występy kaszubskich kapel, a wieczorem wystąpi Sara James.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama