Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Starogard Gdański i Tczew dostały wsparcie na zakup sprzętu komputerowego w ramach projektu „Granty PPGR”

257 uczniów ze starogardzkich szkół podstawowych i średnich dostanie nowe laptopy wraz z oprogramowaniem. Ich koszt to prawie 700 tys. zł. Tyle Starogard otrzymał w wyniku rozstrzygnięcia konkursu w ramach projektu „Granty PPGR” – Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym.” W tym samym konkursie wsparcie dostanie też 261 osób z Tczewa.
Fot. Pixabay

Zgodnie z założeniami programu cyfryzacji kraju rodziny popegeerowskie z dziećmi, uczącymi się w szkołach podstawowych i średnich, miały prawo wziąć udział w konkursie „Granty PPGR” – Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym.” Do końca października ubiegłego roku w Urzędzie Miasta w Starogardzie Gdańskim mogły składać wnioski o wsparcie w postaci sprzętu komputerowego. 
- Ostatecznie wpłynęło 296 podań - informuje Magdalena Dalecka, rzeczniczka starogardzkiego magistratu. - Po formalnej weryfikacji ich liczba zmniejszyła się do 288. Niestety, ze względu na ogromną liczbę chętnych w całej Polsce organizator konkursu: Centrum Projektów Polska Cyfrowa nałożył na każdą gminę obowiązek uzyskania od Wnioskodawców dokumentów potwierdzających dane zawarte w oświadczeniach. Efektem tego było zmniejszenie liczby wniosków w Starogardzie Gdańskim do 257.
Wsparcie przyznano wszystkim wnioskodawcom. Starogard Gdański otrzymał 668 200 złotych dofinansowania na zakup sprzętu komputerowego.


Otrzymane dofinansowanie pozwoli nam na kupno 257 laptopów wraz z oprogramowaniem - mówi Zbigniew Toporowski, sekretarz miasta Starogard Gdański. - Tylu uczniów wyposażymy w nowy sprzęt komputerowy, który ma im ułatwić naukę.

Kwota dofinansowania stanowi iloczyn liczby dzieci i maksymalnej stawki za laptopa, określonej w dokumentacji konkursowej, czyli 2 500 zł (+100 zł na oprogramowanie). Projekt sfinansowany został w ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię COVID-19 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Obecnie miasto Starogard Gdański oczekuje na podpisanie umowy, co upoważni ją do ogłoszenia przetargu, w którym zostanie wyłoniony dostawca sprzętu.
Miasto ma 10 miesięcy na realizację zakupu. Nowe laptopy powinny więc trafić do swoich właścicieli nie później niż na początku IV kwartału tego roku.
– Oczywiście, będziemy się starali przyśpieszyć tę procedurę, aby uczniowie otrzymali sprzęt przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2022/2023 – podkreślił Zbigniew Toporowski.
A jak wygląda sytuacja w Tczewie? Wniosek złożony przez miasto został zakwalifikowany do dofinansowania. 
- Celem projektu jest wsparcie rodzin popegeerowskich z dziećmi w zakresie dostępu do sprzętu komputerowego - wyjaśnia Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie. - Wsparciem zostaną objęte dzieci, wnuki i prawnuki osób które pracowały niegdyś w zlikwidowanym, państwowym przedsiębiorstwie gospodarki rolnej.

Nie wszystkie wnioski złożone przez mieszkańców zostały pozytywnie zakwalifikowane. Pierwotnie wpłynęło ich blisko 400 jednakże po weryfikacji załączonych dokumentów, zaakceptowano do wsparcia 261. 
- Obecnie czekamy na podpisanie umowy o przyznanie grantu, po jej podpisaniu i otrzymaniu środków, uruchomiona zostanie procedura przetargowa na zakup sprzętu komputerowego - informuje Małgorzata Mykowska. - Z osobami, których dokumenty zostały zweryfikowane pozytywnie będziemy się kontaktować po podpisaniu umowy. Realizacja zadania przewidziana jest na II kwartał. W przypadku pytań i wątpliwości można się kontaktować pod nr 58 7759-492 lub 58 7759-379. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama