Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pomorze zapewni 400 łóżek dla rannych uchodźców z Ukrainy

Prawie 400 łóżek przygotowały pomorskie szpitale, podległe Samorządowi Województwa Pomorskiego, dla poszkodowanych podczas wojny na Ukrainie. Na pacjentów czekają oddziały chirurgiczne, ortopedyczne i rehabilitacyjne.
Szpital tymczasowy Gdańsk AmberExpo
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Szpitale Pomorskie (Gdynia, Wejherowo), spółka Copernicus (Gdańsk), Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku i Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie zadeklarowały pomoc  poszkodowanym przez wojnę Ukrainkom i Ukraińcom. Placówki przyjmą pacjentów z urazami: 

  • klatki piersiowej,
  • serca,
  • brzucha,
  • kończyn.

Pomorskie szpitale zapewnią 400 łóżek dla rannych uchodźców z Ukrainy

Wszystkie szpitale mają odpowiednie rezerwy leków, materiałów opatrunkowych, paliwa do pojazdów oraz agregaty i materiały medyczne, które są niezbędne do udzielania świadczeń medycznych.

–  Pomocą mają zostać objęte osoby, które odniosły obrażenia w wyniku starć militarnych, żołnierze, cywile, w tym kobiety i dzieci. Ranni będą potrzebować głównie opieki chirurgów, ortopedów, rehabilitacji, a także wsparcia psychologicznego. Uchodźcy będą mogli skorzystać też z opieki lekarzy rodzinnych, pediatrów oraz szczepień ochronnych – zadeklarował marszałek Mieczysław Struk.

PRZECZYTAJ TEŻ: Szpital w Sopocie będzie leczyć rannych z Ukrainy

Jak już pisaliśmy, w Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. J. Titz-Kosko w Sopocie będą leczeni pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów, zwyrodnieniami oraz wymagający rehabilitacji ze względu na schorzenia narządów ruchu. Na pacjentów w Sopocie czekają:

  • 36-łóżkowy oddział rehabilitacyjny dla dorosłych,
  • 10-łóżkowy oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej,
  • do dyspozycji jest także trzyłóżkowa sala pooperacyjna z OIT.

Do PCR mogą też trafiać najmłodsi pacjenci z zapaleniem stawów, wadami wrodzonymi i rozwojowymi kręgosłupa oraz kończyn górnych i dolnych, czy ze schorzeniami mięśni.  Pomocy udzieli wykwalifikowany personel na oddziałach reumatologicznym i rehabilitacyjnym dla dzieci.

W opiekę w zakresie chirurgii dziecięcej może zostać włączony Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku.

W pomorskich placówkach trwa też zbiórka środków opatrunkowych i leków, które będą wysyłane na Ukrainę. Warto podkreślić, że wszystkie podmioty medyczne, w których pracują obywatele Ukrainy, zapewniają wsparcie psychologiczne swoim pracownikom. Szpital w Słupku i spółka Copernicus zaoferowały też pomoc w poszukiwaniu kwater dla rodzin pracowników, którzy przybędą z terenu objętego wojną.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama