Dla tych, którzy uciekli przed wojną do Słupska oraz dla tych, którzy chcą im pomóc stworzono dwie strony internetowe. Pierwsza to www.slupsk-ukrainie.pl, gdzie można w łatwy sposób sprawdzić, jak można pomóc i gdzie tej pomocy szukać. Natomiast zakładki odnośnie zbiórek, porad prawnych, pomocy medycznej i psychologicznej, zajęć integracyjnych, form pomocy zwierzętom oraz wiele innych, w tym kontakt do organizacji i osób, które bezpośrednio zajmują się pomocą można znaleźć na stronie pomoc.inspiruj.org/
Co warto podkreślić, rodzice, którzy są zainteresowani posłaniem swoich dzieci do przedszkola lub szkoły w publicznych jednostkach oświatowych Słupska muszą zwrócić się w tej sprawie do Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Słupsku (pokój 200 i 205) lub skontaktować się telefonicznie: tel. 59 84 88 322.
- Postaramy się, aby dzieci zostały skierowane do szkół w pobliżu miejsca, w którym zatrzymała się rodzina. Dzieci z Ukrainy zostaną też objęte pomocą psychologiczno-pedagogiczną organizowaną w szkole; udzielać jej będą w szczególności psycholodzy i pedagodzy, a także terapeuci pedagogiczni. Na pomoc psychologiczno-pedagogiczną mogą także liczyć rodzice uczniów. Dzieci nie posługujący się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki w szkole mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach języka polskiego oraz dodatkowych zajęciach wyrównawczych; będą także miały wsparcie osoby władającej językiem ukraińskim – informują w słupskim urzędzie.
Zgodnie z zarządzeniem prezydent Słupska Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej wszyscy uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć do końca marca na bezpłatną komunikację miejską. Darmowe przejazdy mogą odbywać się na podstawie paszportu ze stemplem wjazdowym od 24 lutego 2022, karty pobytu uchodźcy lub tymczasowego dokumentu potwierdzającego tożsamość.
Napisz komentarz
Komentarze