Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Ratujmy nasze dzieci. Dołączcie do naszej akcji społecznej!

Zatroskani dramatyczną kondycją psychiczną najmłodszych mieszkańców Pomorza i fatalną od 20 lat sytuacją dziecięcej psychiatrii, którą spotęgowała jeszcze pandemia, a teraz wojna w Ukrainie, rozpoczynamy akcję społeczną pt. „Ratujmy nasze dzieci – walczymy o pomoc psychiatryczną dla najmłodszych”.

Chcemy zwrócić uwagę decydentów na ten ogromny problem, wywrzeć na nich presję, by dofinansowali ten ważny obszar społeczny, ale też uczulić rodziców, nauczycieli na ten dramat, by uchronić dzieci i młodzież przed najgorszymi sytuacjami.

PRZECZYTAJ TEŻ: Akcja społeczna „Zawsze Pomorze”. Ratujmy nasze dzieci – walczymy o pomoc psychiatryczną dla najmłodszych

Od lat lekarze alarmują o fatalnej sytuacji dziecięcej psychiatrii i o skutkach braku dbałości o młode pokolenie. Z raportu NIK wynika, że w psychiatrii dzieci i młodzieży brakuje:

  • profilaktyki zdrowia psychicznego,
  • pieniędzy,
  • kadry lekarskiej,
  • równomiernego rozmieszczenia lekarzy psychiatrów,
  • szpitalnych oddziałów psychiatrycznych i dziennych.

Formalnie od 2018 roku trwa reforma psychiatrii dziecięcej, która zakłada przebudowę systemu i przejście z myślenia szpitalnego na model środowiskowy. I to jest słuszny kierunek. Chodzi o to, by przenieść całą opiekę psychoterapeutyczną jak najbliżej środowiska dziecka, jego rodziny, ale objąć również pomocą szkołę i pomoc społeczną. Na razie na założeniach – słusznych – się skończyło.
 

Problem zagrożenia zdrowia i życia najmłodszych wciąż jest aktualny, a statystyki porażające. Na Pomorzu, według danych policji za ubiegły rok, wskutek prób samobójczych śmierć poniosło aż 187 dziewczynek i 73 chłopców między 13. a 18. rokiem życia.

Jako redakcja chcemy zrobić wszystko, by zmienić tę sytuację, by wyjść z błędnego koła. Oprócz wymiaru finansowego, organizacyjnego i kadrowego, ważny jest też ten edukacyjny, czyli profilaktyka, która powinna uczyć młode pokolenie, jak rozmawiać o emocjach i jak wyrażać je w sposób nieraniący drugiej osoby. W ramach naszej akcji, zainteresujemy nauczycieli i rodziców, poprzez rozmowy z ekspertami uświadomimy im, jak niebezpieczna jest depresja. Zaapelujemy do rządu, parlamentarzystów, by doprowadzili do podniesienia dostępności świadczeń poprzez utworzenie całodobowych punktów konsultacji i opieki na Pomorzu. Ale też zwrócimy się do samorządowców, by stworzyli jeden dziecięcy telefon zaufania na Pomorzu, i utworzyli dodatkowe poradnie środowiskowe. Wszystko po to, by ratować nasze dzieci.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama