Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Przedszkole, świetlica wielska, Klub Seniora i opieka wytchnieniowa w jednym miejscu

W zabytkowym dworku w Kręgu w gminie Starogard powstaje Lokalne Centrum Usług Społecznych, w którym ze wsparcia będzie można korzystać m.in. z tzw. opieki wytchnieniowej. To cenna inicjatywa dla społeczności gminy. Opieką wytchnieniową zajmować będzie się Stowarzyszenie Integracja na Plus.
W tym zabytkowym dworze w Kręgu zlokalizowane będzie Lokalne Centrum Usług Społecznych (fot. Tomasz Rogalski)

Jak zapowiada Magdalena Forc-Cherek, wójt gminy Starogard Gdański, Lokalne Centrum Usług Społecznych w zabytkowym dworku w Kręgu już niedługo zacznie działać. Głównym wnioskodawcą projektu jest Stowarzyszenie Integracja na Plus. Gmina podpisała już z nim umowę na realizację zadań.

- Mamy już częściowo zrealizowany Klub Seniora – mówi pani wójt. - Co prawda jeszcze nie działa, bo jeszcze czekamy na jego wyposażenie, ale ruszy jeszcze w tym roku.

Warto zauważyć, że w zabytkowym dworku funkcjonuje również przedszkole. Jak zapewnia pani wójt, ta placówka tam pozostanie. Normalnie będzie także funkcjonowała tutaj świetlica wiejska.

- Bardzo się cieszę że projekt będzie realizowany, a oferta będzie tak zróżnicowana – mówi Magdalena Forc-Cherek. - Z obiektu będą mogły korzystać dzieci, bo zostaje przedszkole, osoby starsze, bo będzie klub seniora, wszyscy mieszkańcy, bo będzie tam świetlica. Realizowana będzie opieka wytchnieniowa oraz oferta superwizyjna dla ludzi, którzy zawodowo zajmują się osobami z niepełnosprawnościami. Zadbamy także o mieszkania chronione. W skrócie obiekt będzie służył całej społeczności Gminy Starogard Gdański, a dworek tętnił życiem – dodaje pani wójt.

Na ten cel gmina Starogard Gdański otrzymała dwa dofinansowania łącznie w wysokości ponad 4 mln złotych. Środki zostały przyznane w ramach konkursu przez Zarząd Województwa Pomorskiego w ramach Działania 6.22 i 7.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na stworzenie miejsc opieki wytchnieniowej oraz na zapewnienie miejsc opieki takim osób, które na co dzień zajmują się osobami z niepełnosprawnością. Projekt zakłada organizację różnych warsztatów, spotkań dla "opiekunów" osób z niepełnosprawnościami.

Z obiektu będą mogły korzystać dzieci, bo zostaje przedszkole, osoby starsze, bo będzie klub seniora, wszyscy mieszkańcy, bo będzie tam świetlica. Realizowana będzie opieka wytchnieniowa oraz oferta superwizyjna dla ludzi, którzy zawodowo zajmują się osobami z niepełnosprawnościami. Zadbamy także o mieszkania chronione. W skrócie obiekt będzie służył całej społeczności Gminy Starogard Gdański, a dworek tętnił życiem

Magdalena Forc-Cherek / wójt gminy Starogard Gdański

- Dwa lata staraliśmy się o to dofinansowanie, tym bardziej cieszy, że zostało nam ono przyznane – dzieli się dobrą wiadomością pani wójt. - Trzeba podkreślić, że gmina jest partnerem projektu, a głównym wnioskodawcą jest Stowarzyszenie Integracja na Plus, za którego starania dziękujemy.

Opiekunem Lokalnego Centrum Usług Społecznych w Kręgu pozostanie gmina. Odrębne podmioty będą odpowiadały za konkretne fragmenty działań podejmowanych w tym miejscu. Na przykład wykonawcę Klubu Seniora gmina dopiero będzie wybierać odrębnym konkursem.

Dwór w Kręgu, to obiekt zabytkowy, stąd konieczność wykonywania prac pod nadzorem konserwatora zabytków. - Teraz, gdy będziemy już realizować zadanie dofinansowane z Działania 7.3 RPO mamy już opracowany program funkcjonalno-użytkowy i będziemy się ubiegać o pozwolenie na budowę z uzgodnieniami konserwatorskimi.

Uruchomienie tzw. Opieki wytchnieniowej w gminie Starogard, jest zdaniem Magdaleny Forc-Cherek, bardzo potrzebne. Każda pomoc dla tych, którzy na co dzień opiekują się osobami z niepełnosprawnościami, najczęściej obłożnie chorymi, jest na wagę złota.

- Opieką wytchnieniową zajmować się będzie nasz partner – Stowarzyszenie Integracja na Plus – mówi Anna Wojak, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Mamy przewidziane, że jednorazowo z takiej formy pomocy będą mogły korzystać cztery osoby. Bywają różne sytuacje, czasem pobyt w szpitalu, czy ktoś kto opiekujący się osobą niepełnosprawną , obłożnie chorą, wymaga też pomocy, to wówczas właśnie w ramach "wytchnieniówki" można zapewnić opiekę takie chorej osobie. Można będzie w ośrodku również uzyskać pomoc terapeutyczną.

Warto zapamiętać, że jeżeli ktoś zajmujący się osobą z niepełnosprawnością potrzebowałby pomocy właśnie tzw. wytchnieniowej, to powinien skontaktować się z GOPS-em.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHevelka festiwal alkoholi
Reklama